Hala widowiskowo-sportowa w Nowej Soli z systemem monitorowania dachu
Jakub Ziębka
Grupa WPIP
ul. Poznańska 31
62-020 Jasin
jakub.ziebka|wpip.pl| |jakub.ziebka|wpip.pl
+48 510 654 159
wpip.pl
– Nasz system monitorowania dachu, który został wdrożony w Nowej Soli, składa się z kilku ważnych elementów. W całości tworzą one intuicyjne i w pełni zautomatyzowane narzędzie. Jego nazwa to Platforma Inteligentny Dach. Służy ona do zarządzania ryzykami dachów. Najważniejszym z elementów systemu jest sieć sensorów laserowo-inklinometrycznych Sense S-One. Wykonują one pomiary ugięcia dachu – mówi Artiom Komardin, wiceprezes Sense Monitoring.
Informacje o bezpieczeństwie konstrukcji są zbierane co trzy minuty w aplikacji mobilnej Sense Smart Roofs.
– To drugi ważny element naszego systemu. W przypadku osiągnięcia wartości alarmowych, przesyłane są powiadomienia drogą mailową, SMS-em lub PUSH-em – tłumaczy Artiom Komardin. – Dzięki temu zarządca budynku w czasie rzeczywistym otrzymuje informacje dotyczące stanu dachu budynku i w odpowiednio szybkim czasie jest w stanie zareagować na sytuacje wymagające interwencji. To dzięki Platformie Inteligentny Dach Zarządca wie, czy dach budynku jest bezpieczny i jak należy go prawidłowo eksploatować.
Montaż systemu monitorowania dachu Sense S-ONE był możliwy dzięki współpracy firmy Sense Monitoring z WPIP, generalnym wykonawcą hali widowiskowo-sportowej, której inwestorem jest Miasto Nowa Sól.
– Przy realizowanych przez nas inwestycjach współpracujemy z wiarygodnymi, rzetelnymi i mającymi na rynku ustaloną renomę partnerami – mówi Izabela Edelman, kierownik ds. zakupów i logistyki WPIP. – Tak też było w przypadku Sense Monitoring. Firma posiada bogate doświadczenie, potwierdzone realizacjami zarówno w halach magazynowych, budynkach produkcyjnych, obiektach handlowych oraz – co niezwykle istotne w kontekście hali widowiskowo-sportowej w Nowej Soli – użyteczności publicznej. Współpraca z Sense układała się bardzo dobrze. Prace związane z instalacją systemu monitoringu przebiegały sprawnie, profesjonalnie, dodatkowo prowadzone były z dużą dbałością o kwestie związane z bezpieczeństwem. To dla nas, jako generalnego wykonawcy, ma bardzo duże znaczenie.
Budynek hali widowiskowo-sportowej w Nowej Soli jest zlokalizowany przy ul. Gimnazjalnej, na terenie byłego dworca autobusowego. Został zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach 58,5 m x 48 m. Powierzchnia użytkowa obiektu to prawie 3,9 tys. m kw. Wysokość zewnętrzna hali wynosi 17 m, wewnętrzna (w najwyższym miejscu) – ponad 14 m. Przestrzeń została zaprojektowana tak, żeby można było tam rozgrywać mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej oraz futsalu. Na trybunach przewidziano ok. 800 stałych miejsc, w tym te przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Jednak na terenie hali może przebywać łącznie 1,5 tys. osób – pod warunkiem dostawienia dodatkowej widowni. Obiektem, w którym będą organizowane również imprezy kulturalne, zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
– Rozwiązanie monitorowania dachu, jakie zostało zaproponowane w hali w Nowej Soli, zostało dobrane, uwzględniając przyszłe rozgrywki sportowe oraz możliwe wydarzenia kulturalne. W takim przypadku system monitoringu ugięć dachu musiał być niezależny od funkcjonalności posadzki. Warto dodać, iż dla budynków użyteczności publicznej monitorowanie konstrukcji jest wymagane przepisami budowlanymi – uzupełnia Artiom Komardin.
Sense Monitoring – doświadczony polski dostawca innowacyjnych rozwiązań dla bezpiecznego utrzymania budynków wielkopowierzchniowych. Stworzone przez firmę produkty automatyzują procesy dozoru, przyczyniają się do utrzymania dachów płaskich w należytym stanie oraz wspierają w podejmowaniu strategicznych decyzji z obszaru bezpieczeństwa pracowników, towarów oraz procesów. W 2022 firma Sense Monitoring została laureatem konkursu Kreator Budownictwa Roku.
WPIP – renomowany generalny wykonawca oraz projektant z 30-letnim doświadczeniem, z dorobkiem kilkuset zrealizowanych inwestycji. Firma specjalizuje się w budowaniu i wyposażaniu obiektów zaawansowanych technologicznie, a także zrównoważonych, w których stosowane są rozwiązania spełniające wysokie standardy środowiskowe.
Fot. Jarosław Werwicki, Fota z Drona
"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta
Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.