Komunikaty PR

Nowe standardy dla stron internetowych administracji publicznej

2020-09-23  |  13:00
  • Do 23 września b.r. podmioty administracji publicznej są zobowiązane do umieszczenia na stronach internetowych deklaracji dostępności według standardu WCAG 2.1 AA.
  • Deklaracja jest cyfrowym dokumentem sporządzonym według wzoru Ministerstwa Cyfryzacji i zamieszczonym na stronie internetowej. Dokument podlega corocznej aktualizacji oraz po każdej większej aktualizacji strony.
  • Nowe standardy mają na celu zagwarantowanie dostępu do informacji publicznej przez osoby niepełnosprawne.
  • Brak dostępności lub nawet samej deklaracji może skutkować nałożeniem kary od 5 do 10 tys. złotych.

 

WCAG (ang. Web Content Accessibility Guidelines) to ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848)[1], która wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. Dostępność cyfrowa oznacza zgodność z wymaganiami WCAG 2.1. AA takimi jak możliwość odbioru zawartości strony za pomocą chociaż jednego zmysłu, nawigacji i korzystania z elementów UI poprzez klawiaturę, myszkę oraz polecenia głosowe, adaptacji strony do odczytania na różnych przeglądarkach czy systemach operacyjnych obecnie i w przyszłości. Do 23 września 2020 roku, wszystkie podmioty w Polsce, które są uwzględnione w ustawie, muszą wdrożyć standardy WCAG 2.1. Nowe wytyczne stworzone są po to, by osoby niepełnosprawne z dysfunkcjami narządów wzroku, słuchu czy ruchu oraz osoby mające trudności w rozumieniu i zapamiętywaniu treści, miały zagwarantowany dostęp do informacji publicznej. Zaprojektowana według najnowszych standardów strona internetowa powinna być przejrzysta i funkcjonalna, aby umożliwić korzystanie z jej treści jak największej liczbie użytkowników.

Wśród popularnych stron zobligowanych do przedstawienia deklaracji dostępności są również Biuletyny Informacji Publicznej. Lider wśród dostawców oprogramowania dla sektora publicznego w Polsce, Sputnik Software, obecnie obsługuje ponad 500 takich BIP-ów.

- Oprogramowanie Sputnik Software już zostało dostosowane do najnowszych standardów.  Natomiast trzeba pamiętać o pracy, która musi być wykonana po stronie urzędów. Monitorujemy postęp wdrożeń i zapewniamy techniczne wsparcie naszym klientom. Strony przez nas obsługiwane są również dostępne na urządzeniach mobilnych, chociaż na ich dostosowanie urzędy mają czas aż do 23 czerwca 2021 – wyjaśnia prezes zarządu Sputnik Software, Tomasz Maćkowiak.

Sektor publiczny często zawiera tzw. umowy kompleksowe z podwykonawcami, które obejmują dostosowanie oprogramowania do zmian w przepisach prawa. Takie umowy zawiera także Sputnik Software. W przypadku takiej współpracy, urzędy nie są obciążane dodatkowymi kosztami związanymi z adaptacją stron, poza kosztami wewnętrznymi związanymi ze stworzeniem deklaracji dostępności. Jeśli natomiast urząd nie posiada umowy kompleksowej, koszty mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od stopnia rozbudowania serwisu. Jednocześnie przewidziane w ustawie kary za nieuzasadnione i uporczywe łamanie zasad dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych wynoszą do 10 tys. złotych. Brak deklaracji dostępności oraz brak dostosowania BIP-ów i podstawowych elementów stron internetowych sektora publicznego może skutkować nałożeniem kary do 5 tys. złotych.

Według różnych szacunków w Polsce żyje od 3 do 5 milionów osób z niepełnosprawnością[2]. Dla nich, załatwienie spraw urzędowych w tradycyjny sposób lub korzystanie z wybranych publicznych usług czy produktów wcześniej wiązało się z pokonaniem dużych utrudnień lub angażowaniem osób trzecich do pomocy. Zmiana przepisów przyspieszy wejście w życie wielu udogodnień.

- Jesteśmy przekonani, że wprowadzanie standardów WCAG 2.1 AA i wdrożenie rozwiązań wspomagających korzystanie z e-usług przez osoby niepełnosprawne powinno być traktowane priorytetowo. Nie tylko sektor publiczny, ale wiele prywatnych podmiotów już dostosowało swoje serwisy do standardu WCAG 2.1 AA. Wierzymy, że stanie się to powszechnie stosowaną praktyką, będzie krokiem w kierunku prowadzenia biznesu odpowiedzialnego społecznie i zyska uznanie w oczach klientów – dodaje Tomasz Maćkowiak.

 

Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie Platformę Nowoczesny Urząd dedykowaną samorządom i pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Sputnik tworzy również dedykowane systemy informatyczne usprawniające procesy
w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej.

 


[1] Według ustawy, podmioty publiczne takie jak jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, osoby prawne, finansowane ze środków publicznych w ponad 50% lub z ponad połową udziałów albo akcji, związki tych podmiotów oraz niektóre organizacje pozarządowe, mają obowiązek adaptować własne strony internetowe zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1. AA.

[2] Obserwatorgospodarczy.pl: Polityka wobec osób niepełnosprawnych powinna w Polsce ulec poprawie

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości Biuro prasowe
2024-07-02 | 15:00

Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości

Eko Dolina kontynuuje inwestycje, mające na celu lepsze zagospodarowanie odpadów i większy ich odzysk przy minimalizacji uciążliwości dla otoczenia.  Spółka planuje
Samorządy Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie
2024-06-10 | 13:50

Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie

Mieszkańcy Gdyni i okolic coraz lepiej segregują odpady – z roku na rok zmniejsza się ilość tych zmieszanych na rzecz segregowanych. Na jakość odpadów komunalnych zwraca jednak
Samorządy Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce
2024-05-24 | 10:30

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.