Komunikaty PR

Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum

2024-03-13  |  13:10
Biuro prasowe

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W muzeum zobaczymy zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla. Jutro wielkie otwarcie.

Muzeum znajduje się przy pl. gen. Józefa Hallera 6, w tymczasowej siedzibie, w lokalu, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. Na pierwszej wystawie, która potrwa od czwartku (14 marca) do połowy kwietnia 2024 r., zostanie przedstawionych ponad 80 fotografii i grafik, w tym zdjęcia mieszkańców, a także historyczne plany i dokumenty z początków budowy osiedla.

W zasobach muzeum znajduje się też blisko 60 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku z czasów budowy osiedla, z lat 60. i 70. XX w. To m.in. maszyna kalkulacyjna KR-13, aparat Smena 8 i porcelitowe serwisy kawowe z lat 60.

– Idea muzeum powstała wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek - mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca muzeum. – Przez lata udało nam się zgromadzić tak wielką kolekcję zdjęć, że w końcu trzeba je pokazać. To muzeum stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców – dodaje radny.

O osiedlu

Osiedle Praga II zostało zbudowane po II wojnie światowej w latach 60. i 70. XX w. Jest położone w granicach ulic: 11 Listopada, Ratuszowej, Jagiellońskiej i Starzyńskiego. Duża część osiedla znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Jaki jest cel Muzeum Osiedla Praga II

Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów, w tym fotografii i dokumentów, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Ważnym celem muzeum jest także pobudzenie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności w poszukiwania i gromadzenie pamiątek historycznych oraz relacji ustnych.

Idea budowy muzeum powstała w 2018 r. wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. W tym samym roku ukazała się też pierwsza publikacja, która opisuje dzieje osiedla. Książka „Praga II. Nasza historia” (154 str.) została wydana w nakładzie 3 tys. egz. dzięki społecznej zbiórce. Publikacja była bezpłatna, a cały nakład trafił do mieszkańców. Autorem książki jest Kamil Ciepieńko.

W ramach działania społecznego archiwum odbyły się m.in.: plenerowe zbiórki zdjęć, podczas których skanowano i opisywano zdjęcia; spotkania dyskusyjne z mieszkańcami w bibliotekach publicznych na Pradze-Północ oraz wykład inaugurujący działalność Praskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Archiwistyka Społeczna na przykładzie Archiwum Społecznego Osiedla Praga II”.

Partnerzy i organizatorzy Muzeum

Twórcą muzeum jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Organizatorem muzeum jest Fundacja Praga Pomaga. Partnerami są: Odział Warszawski PTTK, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Janosikowe do likwidacji. Jest podpis prezydenta Biuro prasowe
2024-10-21 | 15:10

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to m.in. likwidację „Janosikowego”, czyli podatku od najbogatszych
Samorządy Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
2024-10-08 | 13:00

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego
Samorządy Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
2024-09-27 | 11:00

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

Gmina Papowo Biskupie (kujawsko-pomorskie) podpisała umowę ze spółką Eco5tech na projekt budowy ogniw fotowoltaicznych z magazynami energii i zmiana sposobu ogrzewania w gminnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.