Komunikaty PR

Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie

2024-06-10  |  13:50
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Mieszkańcy Gdyni i okolic coraz lepiej segregują odpady – z roku na rok zmniejsza się ilość tych zmieszanych na rzecz segregowanych. Na jakość odpadów komunalnych zwraca jednak uwagę Eko Dolina. W żółtych workach, które przeznaczone są do segregacji tworzyw sztucznych i metali, trafiających do zakładu znajduje się 30-35% odpadów innych niż plastik czy metale. Zanieczyszczenia w makulaturze to 8-10%, a wtrącenia w odpadach resztkowych to nawet 60-65% ich wagi. Im większy udział zanieczyszczeń, czyli odpadów, które powinny trafić do innych pojemników, tym mniej surowców uda się z nich odzyskać – podkreśla Eko Dolina.

Zadbajmy o jakość odpadów – to cenne surowce wtórne

Z materiałów pochodzących z odzysku powstają liczne produkty, z których korzystamy na co dzień: butelki i słoiki ze szkła, opakowania na żywność z tworzyw sztucznych, papier i tektura z makulatury oraz puszki aluminiowe z metali. Z kolei odpady bio – kuchenne i zielone – są przez Eko Dolinę przetwarzane w użyteczny kompost.

To, jak skutecznie segregujemy odpady w naszych domach i miejscach pracy, zwiększa odzysk surowców wtórnych i poprawia jakość powstającego z bioodpadów kompostu. Istotne są także możliwości składowania odpadów, których nie można poddać utylizacji, na tzw. kwaterze składowej.

- Stale monitorujemy stopień wypełnienia kwatery składowej. Szacujemy, że zapełni się ona do 2030 roku, choć czynników mających na to wpływ jest bardzo dużo – mówi Marcin Paszkiewicz, Dyrektor Techniczny i Rzecznik Prasowy Eko Doliny. - Gdy tak się stanie, będziemy gotowi na uruchomienie kolejnej kwatery.

Obecnie eksploatowana kwatera składowa w Eko Dolinie funkcjonuje od 2011 roku, a jej żywotność zakładano na 10 lat. Dzięki coraz skuteczniejszej selektywnej zbiórce odpadów, jej funkcjonowanie udało się przedłużyć o co najmniej 8-9 kolejnych lat.

Zatłuszczony papier, liście w makulaturze, śmieci w butelkach

Odpady, które trafiają do Eko Doliny, są w dużej mierze zmieszane i zanieczyszczone innymi substancjami, a odzyskiwanie surowców wtórnych jest ograniczone i utrudnia pracę sortowni.

W żółtych workach trafiających do zakładu utylizacyjnego Eko Dolina znajduje się około 30-35% odpadów innych niż tworzywa sztuczne. Znaleźć można wśród nich zabawki, opony, walizki, torby materiałowe czy ubrania. Do makulatury trafiają worki po nawozach i cemencie, kartony po mleku, ręczniki papierowe, resztki jedzenia, płyny czy tłuszcze sprawiające, że papier traci swoje właściwości recyklingowe. Wtrącenia te stanowią około 8-10% niebieskiego worka. Podobnie jest z odpadami bio – kuchennymi i zielonymi, gdzie trafiają inne zanieczyszczenia, utrudniające wytworzenie z nich kompostu.

Najbardziej problematyczna jest odpowiednia zbiórka odpadów zmieszanych. Do czarnego pojemnika wyrzucamy to, co powinno trafić do zbiórki selektywnej. Znaleźć tam można resztki żywności, wyroby plastikowe, puszki, butelki itp., a więc surowce, które powinny trafić do „kolorowych” pojemników i zostać poddane recyklingowi. Te wtrącenia stanowią nawet 60-65% wagi, czyli zaledwie jedną trzecią stanowią odpady tzw. resztkowe, które faktycznie powinny się w tym pojemniku znajdować.

Takie zmieszane i zanieczyszczone odpady, z których nie da się pozyskać surowców wtórnych, są po uprzedniej stabilizacji biologicznej składowane. Zwiększa to koszty utylizacji odpadów i obciąża środowisko naturalne.

W prawidłowym segregowaniu odpadów może pomóc między innymi strona przygotowana przez Miasto Gdynię WyrzucamTo.pl. Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” również przygotował wyszukiwarkę odpadów, która w przejrzysty sposób informuje, do jakiego pojemnika należy wyrzucić daną rzecz.

Wyrzucaj bez worka

Świadoma segregacja to także wyrzucanie śmieci bez foliowych worków. Można po opróżnieniu wykorzystać go ponownie lub wyrzucić do żółtego pojemnika, a mocno zabrudzone powinny trafić do pojemnika na odpady resztkowe. Wrzucanie foliowych worków na śmieci do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że są one zanieczyszczone plastikiem, a to komplikuje odzyskiwanie surowców, które można ponownie przetworzyć.

Odpady zapakowane w worki przechodzą w zakładzie przez rozrywarkę. Mniejsze worki przelatują nierozerwane pomiędzy jej zębami. Aby dotrzeć do surowców, pracownicy muszą rozrywać worki ręcznie. Zmniejszenie czasu, jaki na to poświęcają, pozwoliłoby przekierować ich wysiłek na segregowanie surowców, co skutkowałoby wzrostem odzysku.

Worki foliowe, kupowane w celu pakowania śmieci, mają bardzo krótki cykl życia. Są używane tylko raz, po czym stają się kolejnym elementem problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska plastikiem. Powstają one z polietylenu, który jest plastikiem o dużej trwałości, trudnym do biodegradacji. Pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV czy działanie wody, worki ulegają rozpadowi na coraz mniejsze fragmenty, tworząc mikro plastik, który może przedostać się do gleby i wód gruntowych, a w efekcie do organizmów zwierząt i naszych.

Nowy PSZOK – pomoże zadbać o jakość surowców

W czerwcu 2024 roku w Eko Dolinie rozpocznie się budowa nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców.

Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy łatwo, wygodnie i bezpiecznie będą mogli przekazać odpady. Po uruchomieniu nowego PSZOK-u skróci się znacznie czas obsługi mieszkańców.

Nowy PSZOK umożliwi przyjmowanie od mieszkańców surowców wtórnych zbieranych selektywnie, elektro odpadów, odpadów niebezpiecznych oraz innych odpadów, których nie można wyrzucać do pojemników znajdujących się w altanach śmietnikowych. Na miejscu mieszkańcy będą mieli możliwość zakupu kompostu bezpośrednio w obiekcie PSZOK-u.

O spółce Eko Dolina

Spółka Eko Dolina jest zakładem komunalnym zajmującym się gospodarką odpadami, w tym ich bezpieczną utylizacją.

Eko Dolina rozpoczęła działalność w 2003 roku. Zakład przyjmuje i przetwarza odpady od blisko pół miliona mieszkańców z Gminy Miasta Gdyni, Gminy Wejherowo, Gminy Miasta Sopot, Gmina Miejskiej Rumia, Gminy Miasta Reda, Gmina Miasta Wejherowo, Gmin Luzino, Szemud, Kosakowo.

Na terenie zakładu wytwarzany jest w procesie kompostowania biomasy certyfikowany nawóz organiczny o szerokim zastosowaniu, dostępny do zakupu przez mieszkańców.

Jednym z obszarów działalności zakładu jest również aktywność proekologiczna obejmująca inicjatywy edukacyjne dla mieszkańców, skupiające się na potrzebie i właściwym sposobie segregacji odpadów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Janosikowe do likwidacji. Jest podpis prezydenta Biuro prasowe
2024-10-21 | 15:10

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to m.in. likwidację „Janosikowego”, czyli podatku od najbogatszych
Samorządy Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
2024-10-08 | 13:00

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego
Samorządy Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
2024-09-27 | 11:00

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

Gmina Papowo Biskupie (kujawsko-pomorskie) podpisała umowę ze spółką Eco5tech na projekt budowy ogniw fotowoltaicznych z magazynami energii i zmiana sposobu ogrzewania w gminnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia

Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Prawo

W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania

W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.