Komunikaty PR

Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie

2024-06-10  |  13:50
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Mieszkańcy Gdyni i okolic coraz lepiej segregują odpady – z roku na rok zmniejsza się ilość tych zmieszanych na rzecz segregowanych. Na jakość odpadów komunalnych zwraca jednak uwagę Eko Dolina. W żółtych workach, które przeznaczone są do segregacji tworzyw sztucznych i metali, trafiających do zakładu znajduje się 30-35% odpadów innych niż plastik czy metale. Zanieczyszczenia w makulaturze to 8-10%, a wtrącenia w odpadach resztkowych to nawet 60-65% ich wagi. Im większy udział zanieczyszczeń, czyli odpadów, które powinny trafić do innych pojemników, tym mniej surowców uda się z nich odzyskać – podkreśla Eko Dolina.

Zadbajmy o jakość odpadów – to cenne surowce wtórne

Z materiałów pochodzących z odzysku powstają liczne produkty, z których korzystamy na co dzień: butelki i słoiki ze szkła, opakowania na żywność z tworzyw sztucznych, papier i tektura z makulatury oraz puszki aluminiowe z metali. Z kolei odpady bio – kuchenne i zielone – są przez Eko Dolinę przetwarzane w użyteczny kompost.

To, jak skutecznie segregujemy odpady w naszych domach i miejscach pracy, zwiększa odzysk surowców wtórnych i poprawia jakość powstającego z bioodpadów kompostu. Istotne są także możliwości składowania odpadów, których nie można poddać utylizacji, na tzw. kwaterze składowej.

- Stale monitorujemy stopień wypełnienia kwatery składowej. Szacujemy, że zapełni się ona do 2030 roku, choć czynników mających na to wpływ jest bardzo dużo – mówi Marcin Paszkiewicz, Dyrektor Techniczny i Rzecznik Prasowy Eko Doliny. - Gdy tak się stanie, będziemy gotowi na uruchomienie kolejnej kwatery.

Obecnie eksploatowana kwatera składowa w Eko Dolinie funkcjonuje od 2011 roku, a jej żywotność zakładano na 10 lat. Dzięki coraz skuteczniejszej selektywnej zbiórce odpadów, jej funkcjonowanie udało się przedłużyć o co najmniej 8-9 kolejnych lat.

Zatłuszczony papier, liście w makulaturze, śmieci w butelkach

Odpady, które trafiają do Eko Doliny, są w dużej mierze zmieszane i zanieczyszczone innymi substancjami, a odzyskiwanie surowców wtórnych jest ograniczone i utrudnia pracę sortowni.

W żółtych workach trafiających do zakładu utylizacyjnego Eko Dolina znajduje się około 30-35% odpadów innych niż tworzywa sztuczne. Znaleźć można wśród nich zabawki, opony, walizki, torby materiałowe czy ubrania. Do makulatury trafiają worki po nawozach i cemencie, kartony po mleku, ręczniki papierowe, resztki jedzenia, płyny czy tłuszcze sprawiające, że papier traci swoje właściwości recyklingowe. Wtrącenia te stanowią około 8-10% niebieskiego worka. Podobnie jest z odpadami bio – kuchennymi i zielonymi, gdzie trafiają inne zanieczyszczenia, utrudniające wytworzenie z nich kompostu.

Najbardziej problematyczna jest odpowiednia zbiórka odpadów zmieszanych. Do czarnego pojemnika wyrzucamy to, co powinno trafić do zbiórki selektywnej. Znaleźć tam można resztki żywności, wyroby plastikowe, puszki, butelki itp., a więc surowce, które powinny trafić do „kolorowych” pojemników i zostać poddane recyklingowi. Te wtrącenia stanowią nawet 60-65% wagi, czyli zaledwie jedną trzecią stanowią odpady tzw. resztkowe, które faktycznie powinny się w tym pojemniku znajdować.

Takie zmieszane i zanieczyszczone odpady, z których nie da się pozyskać surowców wtórnych, są po uprzedniej stabilizacji biologicznej składowane. Zwiększa to koszty utylizacji odpadów i obciąża środowisko naturalne.

W prawidłowym segregowaniu odpadów może pomóc między innymi strona przygotowana przez Miasto Gdynię WyrzucamTo.pl. Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” również przygotował wyszukiwarkę odpadów, która w przejrzysty sposób informuje, do jakiego pojemnika należy wyrzucić daną rzecz.

Wyrzucaj bez worka

Świadoma segregacja to także wyrzucanie śmieci bez foliowych worków. Można po opróżnieniu wykorzystać go ponownie lub wyrzucić do żółtego pojemnika, a mocno zabrudzone powinny trafić do pojemnika na odpady resztkowe. Wrzucanie foliowych worków na śmieci do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że są one zanieczyszczone plastikiem, a to komplikuje odzyskiwanie surowców, które można ponownie przetworzyć.

Odpady zapakowane w worki przechodzą w zakładzie przez rozrywarkę. Mniejsze worki przelatują nierozerwane pomiędzy jej zębami. Aby dotrzeć do surowców, pracownicy muszą rozrywać worki ręcznie. Zmniejszenie czasu, jaki na to poświęcają, pozwoliłoby przekierować ich wysiłek na segregowanie surowców, co skutkowałoby wzrostem odzysku.

Worki foliowe, kupowane w celu pakowania śmieci, mają bardzo krótki cykl życia. Są używane tylko raz, po czym stają się kolejnym elementem problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska plastikiem. Powstają one z polietylenu, który jest plastikiem o dużej trwałości, trudnym do biodegradacji. Pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV czy działanie wody, worki ulegają rozpadowi na coraz mniejsze fragmenty, tworząc mikro plastik, który może przedostać się do gleby i wód gruntowych, a w efekcie do organizmów zwierząt i naszych.

Nowy PSZOK – pomoże zadbać o jakość surowców

W czerwcu 2024 roku w Eko Dolinie rozpocznie się budowa nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców.

Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy łatwo, wygodnie i bezpiecznie będą mogli przekazać odpady. Po uruchomieniu nowego PSZOK-u skróci się znacznie czas obsługi mieszkańców.

Nowy PSZOK umożliwi przyjmowanie od mieszkańców surowców wtórnych zbieranych selektywnie, elektro odpadów, odpadów niebezpiecznych oraz innych odpadów, których nie można wyrzucać do pojemników znajdujących się w altanach śmietnikowych. Na miejscu mieszkańcy będą mieli możliwość zakupu kompostu bezpośrednio w obiekcie PSZOK-u.

O spółce Eko Dolina

Spółka Eko Dolina jest zakładem komunalnym zajmującym się gospodarką odpadami, w tym ich bezpieczną utylizacją.

Eko Dolina rozpoczęła działalność w 2003 roku. Zakład przyjmuje i przetwarza odpady od blisko pół miliona mieszkańców z Gminy Miasta Gdyni, Gminy Wejherowo, Gminy Miasta Sopot, Gmina Miejskiej Rumia, Gminy Miasta Reda, Gmina Miasta Wejherowo, Gmin Luzino, Szemud, Kosakowo.

Na terenie zakładu wytwarzany jest w procesie kompostowania biomasy certyfikowany nawóz organiczny o szerokim zastosowaniu, dostępny do zakupu przez mieszkańców.

Jednym z obszarów działalności zakładu jest również aktywność proekologiczna obejmująca inicjatywy edukacyjne dla mieszkańców, skupiające się na potrzebie i właściwym sposobie segregacji odpadów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce Biuro prasowe
2024-05-24 | 10:30

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży
Samorządy Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?
2024-04-04 | 08:00

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem. Ich skutkiem jest zwiększanie deficytu budżetowego i w efekcie ograniczenie możliwości inwestycyjnych gmin.
Samorządy Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd
2024-04-02 | 10:00

Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd

Kobiety już raz osiągnęły duży sukces. Pokazały, jaką mają moc – tłumnie poszły głosować w wyborach 15 października, podnosząc znacznie ogólną frekwencję. To wciąż

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Przedsiębiorcy wypowiedzą się na temat dekarbonizacji. Nowy indeks pokaże ich nastroje względem zielonej transformacji

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma pokazać, jak wygląda nastawienie krajowego biznesu do kwestii związanych z zieloną transformacją. To nowe narzędzie, wzorowane na wskaźniku PMI, stworzone przez Pracodawców PR, Fundację Instrat i spółkę Qemetica. Indeks, na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorstw, ma uzupełniać dostępne obecnie dane klimatyczne oraz wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. Docelowo nowe narzędzie ma się też stać platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną.

Transport

Prezes lotniska Warszawa-Modlin: CPK nie jest dla nas zagrożeniem. Będzie miejsce dla portów regionalnych

 Nie boję się, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego zagrozi istnieniu lotnisk regionalnych, w tym Modlina – mówi Tomasz Szymczak, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jak podkreśla, mniejsze porty lotnicze będą obsługiwały inny ruch, w tym m.in. przewoźników low-costowych i czarterowych, będzie więc zapotrzebowanie na ich rozwój. Tym bardziej że prognozy dla ruchu lotniczego w regionach są optymistyczne. Władze lotniska w Modlinie planują rozbudowę portu o nowe gate’y.

Bankowość

Banki coraz śmielej wdrażają generatywną sztuczną inteligencję. Podchodzą jednak do tej technologii z dużą ostrożnością

Rośnie rola generatywnej AI w biznesie: w tę technologię inwestuje już 43 proc. przedsiębiorstw na całym świecie, w tym w Polsce, a w ciągu nadchodzącego roku planuje to zrobić kolejne 30 proc. – wynika z raportu EY „Reimagining Industry Futures Study 2024”. Jedną z branż, które dostrzegają w GenAI największy potencjał, są finanse. Banki chętnie inwestują w tę technologię, licząc m.in. na wzrost sprzedaży, usprawnienie procesów i możliwość lepszej personalizacji produktów i usług. Z drugiej strony GenAI niesie też ze sobą szereg wyzwań, związanych chociażby z poufnością i integralnością danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.