Komunikaty PR

Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021

2021-03-22  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Baran
Havas PR Warsaw

J.P. Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
aleksandra.baran|havas.com| |aleksandra.baran|havas.com
+48 000 000 000
https://havaspr.pl/

Rozpoczęła się 8. edycja projektu Eco-Miasto pod hasłem „Zielona odbudowa”, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa we współpracy z dziennikiem branżowym Teraz Środowisko. Do 15 czerwca wszystkie gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu oraz związki międzygminne w Polsce, mogą przesłać swoje zgłoszenia na stronie www.eco-miasto.pl.

Organizatorzy i współorganizator projektu Eco-Miasto 8 lat temu podjęli inicjatywę promującą ideę zrównoważonego rozwoju, zachęcając do udziału samorządy w Polsce. W pierwszej edycji wzięło udział kilkanaście gmin, z których wyłoniono sześciu zwycięzców wyróżniających się w dwóch kategoriach: zrównoważona mobilność oraz budownictwo ekologiczne. Od tej pory konkurs organizowany jest co roku i przystępują do niego kolejne miasta. W 7 edycjach wzięło udział 100 polskich miast. To około 400 zgłoszonych projektów w różnych kategoriach środowiskowych.

Niezwykle inspirujące i warte docenienia jest to, jak miasta angażują się w lepsze jutro. Nasza świadomość ekologiczna stale rośnie, a działania samorządów pielęgnują tę świadomość wśród swoich mieszkańców. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy potrzebujemy wspólnego działania i kompleksowego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi, energią czy odpadami. Bardzo się cieszę na myśl o ósmej edycji, w której możemy, po raz kolejny, docenić działania miast i inspirować do zrównoważonego stylu życia – powiedział Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Eco-Miasto to odpowiedź na potrzeby naszego społeczeństwa i naszego środowiska. W projekcie Eco-Miasto pokazujemy skalę możliwości i realizowanych działań, co m.in. prezentujemy w dedykowanej aplikacji mapowej. Kilkaset dobrych praktyk zamieszczonych na Geoportalu, pozwala ocenić jak wiele pozytywnych zmian wprowadziły polskie samorządy, które wkroczyły na drogę zrównoważonego rozwoju  – powiedziała Maria Andrzejewska, dyrektor UNEP/GRID-Warsaw Centre.

Jury konkursu nagradza w 5 kategoriach

Od 19 marca 2021 roku samorządy będą mogły zgłosić działania na rzecz środowiska w pięciu kategoriach konkursu: Gospodarka wodna, Zieleń miejska, Gospodarka odpadami, Zrównoważona mobilność i Efektywność energetyczna. Jury będzie oceniało inicjatywy związane m.in. z kształtowaniem i zarządzaniem zielenią miejską na rzecz poprawy jakości powietrza, termomodernizacją budynków oraz wspieraniem budownictwa niskoenergetycznego, podniesieniem poziomów recyklingu i odzysku odpadów, a także działania mające na celu ograniczanie ilości produkowanych odpadów. Docenione zostaną także praktyki prowadzone na rzecz rozwoju systemu niskoemisyjnej komunikacji miejskiej i ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast.

Konkurs Eco-Miasto jest promocją dla działań polskich miast zmierzających ku zielonej przyszłości. Coraz więcej samorządów podejmuje eko-innowacyjne rozwiązania, a liczba prosumentów w Polsce stale rośnie. To oznacza, że z powodzeniem zbliżamy się do naszych celów na najbliższe dziesięciolecia, m.in. w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Formularze zgłoszeniowe, które należy wypełnić w trybie on-line, znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl. Czas nadsyłania zgłoszeń kończy się 15 czerwca 2021 roku.

Każde zwycięskie miasto otrzyma tytuł Eco-Miasta i znak jakości 8. edycji Eco-Miasta wraz z możliwością posługiwania się nim we wszelkich swoich kanałach i materiałach promocyjnych. Wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych, dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Nhood Polska/Ceetrus, Renault Polska i Fundacji Veolia, będących partnerami strategicznymi projektu. Ponadto najciekawsze zgłoszenia zostaną opublikowane na stronie projektu, w publikacjach konferencyjnych, w zakładce Teraz Samorząd w dzienniku Teraz Środowisko oraz w mediach społecznościowych.

Walka o czyste powietrze i zieloną przestrzeń jest priorytetem dla wielu miast w Polsce. Aby wspólnie zadbać o klimat i nasze środowisko, a co za tym idzie o lepszą przyszłość, ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń nie tylko między polskimi miastami, ale także na arenie międzynarodowej. Warszawa również w tym roku weźmie udział w konkursie Eco-Miasto. Cieszymy się, że możemy przedstawić pro-środowiskowe inicjatywy, które opracowujemy wspólnie z mieszkańcami. Wśród naszych ostatnich działań  szczególnie istotny był  Warszawski Panel Klimatyczny na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Obecnie pracujemy wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz C40 Cities nad Zieloną Wizją Warszawy, która zawierać będzie trajektorię redukcji emisji gazów cieplarnianych – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka kooordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Urzędu m.st. Warszawy.

Przedstawiciele samorządów, w ramach projektu, będą mogli wziąć udział w regionalnych warsztatach tematycznych. Podobnie jak w poprzednim roku odbędą się one w formule on-line. Warsztaty, będące platformą wymiany doświadczeń i szansą nawiązania bezpośrednich relacji, organizowane są we współpracy z francuskimi miastami. Terminy, miejsce i tematyka spotkań zostaną przedstawione w ciągu najbliższych tygodni.

Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto

Każdego roku zwieńczeniem projektu Eco-Miasto jest międzynarodowa konferencja. Do udziału zapraszani są eksperci, liderzy z obszaru ochrony środowiska, przedstawiciele samorządów oraz Partnerzy projektu. Podczas konferencji odbędzie się ogłoszenie wyników i zwycięzców konkursu Eco-Miasto. Będzie to także okazja do rozmów i wymiany doświadczeń, inicjatyw inspirujących do wspólnego działania. Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, zeszłoroczna konferencja odbyła się w formie hybrydowej. Samorządowcy mieli możliwość śledzenia on-line wydarzeń, w tym przemówień, debaty otwierającej i ceremonii wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu.

Mamy nadzieję, że jesienią tego roku uda nam się fizycznie spotkać z całą społecznością samorządów Eco-Miasto. Równolegle planujemy oczywiście formułę analogiczną do ubiegłorocznej, a więc transmisję on-line oraz webinary tematyczne. Tym razem wiedza będzie skondensowana – całość potrwa 2 dni – zapowiedziała Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko, sozolog. Zwycięskim miastom, jak w 7. edycji, proponujemy publikację wywiadu, by wspomóc promocję ich wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska i szerzyć dobre praktyki wśród innych polskich miast – dodała.

Projekt wspierają rządowe instytucje kluczowe w polskiej polityce ochrony środowiska. Tegoroczna, 8. edycja projektu została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wszelkie informacje dotyczące szczegółów inicjatywy, w tym zbiór dobrych praktyk, Geoportal oraz relacje z poprzednich edycji znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią? Biuro prasowe
2024-04-04 | 08:00

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem. Ich skutkiem jest zwiększanie deficytu budżetowego i w efekcie ograniczenie możliwości inwestycyjnych gmin.
Samorządy Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd
2024-04-02 | 10:00

Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd

Kobiety już raz osiągnęły duży sukces. Pokazały, jaką mają moc – tłumnie poszły głosować w wyborach 15 października, podnosząc znacznie ogólną frekwencję. To wciąż
Samorządy Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum
2024-03-13 | 13:10

Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji. 1 mln zł trafi na granty na innowacje w tym obszarze

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej. Innowacji, które mają w tym pomóc, poszukuje ING Bank Śląski w piątej edycji swojego Programu Grantowego dla start-upów i młodych naukowców. Najlepsi mogą liczyć na zastrzyk finansowania z przeznaczeniem na rozwój i komercjalizację swojego pomysłu. Budżet Programu Grantowego ING to 1 mln zł w każdej edycji.

Infrastruktura

Branża infrastrukturalna szykuje się na inwestycyjny boom. Projektanci i inżynierowie wskazują na szereg wyzwań w kolejnych latach

W kolejnych latach w polskiej gospodarce ma być odczuwalne przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Ma to związek z finansową perspektywą unijną na lata 2021–2027 i odblokowaniem środków z KPO. To inwestycje planowane na dziesiątki albo nawet na setki lat, a w dyskusji dotyczącej takich projektów często pomijana jest rola projektantów i inżynierów. Przedstawiciele tych zawodów wskazują na szereg wyzwań, które będą rzutować na planowanie i realizowanie wielkich projektów infrastrukturalnych. Do najważniejszych zaliczają się m.in. relacje z zamawiającymi, coraz mniejsza dostępność kadr, konieczność inwestowania w nowe, cyfrowe technologie oraz unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej.

Konsument

Techniki genomowe mogą zrewolucjonizować europejskie rolnictwo i uodpornić je na zmiany klimatu. UE pracuje nad nowymi ramami prawnymi

Techniki genomowe (NTG) pozwalają uzyskiwać rośliny o większej odporności na susze i choroby, a ich hodowla wymaga mniej nawozów i pestycydów. Komisja Europejska wskazuje, że NTG to innowacja, która może m.in. zwiększyć odporność systemu żywnościowego na zmiany klimatu. W tej chwili wszystkie rośliny uzyskane w ten sposób podlegają tym samym, mocno wyśrubowanym zasadom, co GMO. Dlatego w ub.r. KE zaproponowała nowe rozporządzenie dotyczące roślin uzyskiwanych za pomocą technik genomowych. W lutym br. przychylił się do niego Parlament UE, co otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw UE w Radzie. Wątpliwości wielu państw członkowskich, również Polski, budzi kwestia patentów NGT pozostających w rękach globalnych koncernów, które mogłyby zaszkodzić pozycji europejskich hodowców.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.