Szybkość działania to podstawowy warunek zapobiegania wyciekom wody w Europie
Jak wynika z najnowszego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska, stres wodny dotyka co roku średnio 20% europejskiego terytorium i 30% europejskiej populacji. Ponadto susze powodują szkody gospodarcze w wysokości do 9 miliardów euro rocznie oraz dodatkowe, a także nieocenione szkody w ekosystemach.
Przewiduje się, że sytuacja będzie się pogarszać. Susze stają się coraz częstsze, większe i bardziej dotkliwe. Przewiduje się, że zmiana klimatu spowoduje sezonowe zmniejszenie dostępności wody w większości części Europy. Najsilniejsze skutki spodziewane są w południowej i południowo-zachodniej Europie. Oczekuje się, że przy wzroście temperatury o 3°C, w niektórych rzekach w szczycie lata ilość wody zmniejszy się nawet o 40%. Duże części zachodniej i środkowej Europy również odczują skutki, choć w mniejszym stopniu.
Straty wody w Europie są bardzo zróżnicowane
Jednym z głównych problemów pogłębiających niedobór wody są wycieki wody. Straty wody są bardzo zróżnicowane w Europie i UE, a średnie straty w łańcuchu dostaw wynoszą od mniej niż 5% do ponad 50% pobranej wody. Chociaż łatwo jest powiedzieć, że wystarczy zatkać wycieki, znalezienie źródła wycieków jest często dużym problemem dla dostawców, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach. W niektórych częściach Europy infrastruktura wodna jest tak stara, że mapy pokazujące dokładną drogę rur nie istnieją i zespoły muszą fizycznie kopać, aby odkryć ich dokładną lokalizację.
Problem stał się tak istotny na całym kontynencie, że w 2020 roku UE wprowadziła przepisy w postaci dyrektywy w sprawie wody pitnej. Zapewnia ona ramy dla każdego kraju, aby ocenić dostępność wody, jako krytyczny pierwszy krok w późniejszym rozwiązywaniu problemu wycieków. To początek, ale co robią firmy wodociągowe, aby skutecznie zająć się wyciekami już dziś?
Wiele sposobów na zatkanie wycieku
Techniki są bardzo zróżnicowane. W Australii Zachodniej spółka zajmująca się zarządzaniem zasobami wody Water Corporation wyszkoliła Kepa, pierwszego w kraju psa do wykrywania wody i wyszukiwania wycieków. Kep w ciągu jednego dnia jest w stanie zbadać nawet 5 km rur, podczas gdy ludziom wyposażonym w sprzęt do wykrywania akustycznego pokonanie tego samego dystansu zajęłoby nawet tydzień.
Niezależnie jednak od tego czy metodą wykrywania jest najlepszy przyjaciel człowieka, zdjęcia satelitarne poszukujące wilgotnych miejsc na ziemi, czy tradycyjne metody wykrywania dźwiękowego, najnowsza mobilna technologia komputerowa pomaga w szybkim usuwaniu przecieków, gdy zostaną już zidentyfikowane.
Wytrzymałe notebooki i tablety, takie jak Panasonic TOUGHBOOK, są przeznaczone do pracy w tym trudnym środowisku. Są one wykorzystywane do obsługi GPS i dostępu do map, aby zapewnić szybkie wyłączenie wody po przybyciu na miejsce wycieku, aż do wypełnienia raportów po zakończeniu naprawy.
Europa może mieć jeszcze wiele do zrobienia, aby rozwiązać swoje problemy z wodą, ale korzystając z systemów Panasonic, technicy będą mieli u swego boku niezawodne mobilne urządzenia komputerowe, które pomogą im zlokalizować i naprawić wycieki.
Autor: TOM LAUWERS, PANASONIC

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.