Szybkość działania to podstawowy warunek zapobiegania wyciekom wody w Europie
Jak wynika z najnowszego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska, stres wodny dotyka co roku średnio 20% europejskiego terytorium i 30% europejskiej populacji. Ponadto susze powodują szkody gospodarcze w wysokości do 9 miliardów euro rocznie oraz dodatkowe, a także nieocenione szkody w ekosystemach.
Przewiduje się, że sytuacja będzie się pogarszać. Susze stają się coraz częstsze, większe i bardziej dotkliwe. Przewiduje się, że zmiana klimatu spowoduje sezonowe zmniejszenie dostępności wody w większości części Europy. Najsilniejsze skutki spodziewane są w południowej i południowo-zachodniej Europie. Oczekuje się, że przy wzroście temperatury o 3°C, w niektórych rzekach w szczycie lata ilość wody zmniejszy się nawet o 40%. Duże części zachodniej i środkowej Europy również odczują skutki, choć w mniejszym stopniu.
Straty wody w Europie są bardzo zróżnicowane
Jednym z głównych problemów pogłębiających niedobór wody są wycieki wody. Straty wody są bardzo zróżnicowane w Europie i UE, a średnie straty w łańcuchu dostaw wynoszą od mniej niż 5% do ponad 50% pobranej wody. Chociaż łatwo jest powiedzieć, że wystarczy zatkać wycieki, znalezienie źródła wycieków jest często dużym problemem dla dostawców, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach. W niektórych częściach Europy infrastruktura wodna jest tak stara, że mapy pokazujące dokładną drogę rur nie istnieją i zespoły muszą fizycznie kopać, aby odkryć ich dokładną lokalizację.
Problem stał się tak istotny na całym kontynencie, że w 2020 roku UE wprowadziła przepisy w postaci dyrektywy w sprawie wody pitnej. Zapewnia ona ramy dla każdego kraju, aby ocenić dostępność wody, jako krytyczny pierwszy krok w późniejszym rozwiązywaniu problemu wycieków. To początek, ale co robią firmy wodociągowe, aby skutecznie zająć się wyciekami już dziś?
Wiele sposobów na zatkanie wycieku
Techniki są bardzo zróżnicowane. W Australii Zachodniej spółka zajmująca się zarządzaniem zasobami wody Water Corporation wyszkoliła Kepa, pierwszego w kraju psa do wykrywania wody i wyszukiwania wycieków. Kep w ciągu jednego dnia jest w stanie zbadać nawet 5 km rur, podczas gdy ludziom wyposażonym w sprzęt do wykrywania akustycznego pokonanie tego samego dystansu zajęłoby nawet tydzień.
Niezależnie jednak od tego czy metodą wykrywania jest najlepszy przyjaciel człowieka, zdjęcia satelitarne poszukujące wilgotnych miejsc na ziemi, czy tradycyjne metody wykrywania dźwiękowego, najnowsza mobilna technologia komputerowa pomaga w szybkim usuwaniu przecieków, gdy zostaną już zidentyfikowane.
Wytrzymałe notebooki i tablety, takie jak Panasonic TOUGHBOOK, są przeznaczone do pracy w tym trudnym środowisku. Są one wykorzystywane do obsługi GPS i dostępu do map, aby zapewnić szybkie wyłączenie wody po przybyciu na miejsce wycieku, aż do wypełnienia raportów po zakończeniu naprawy.
Europa może mieć jeszcze wiele do zrobienia, aby rozwiązać swoje problemy z wodą, ale korzystając z systemów Panasonic, technicy będą mieli u swego boku niezawodne mobilne urządzenia komputerowe, które pomogą im zlokalizować i naprawić wycieki.
Autor: TOM LAUWERS, PANASONIC
"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta
Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.