Szybkość działania to podstawowy warunek zapobiegania wyciekom wody w Europie
Jak wynika z najnowszego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska, stres wodny dotyka co roku średnio 20% europejskiego terytorium i 30% europejskiej populacji. Ponadto susze powodują szkody gospodarcze w wysokości do 9 miliardów euro rocznie oraz dodatkowe, a także nieocenione szkody w ekosystemach.
Przewiduje się, że sytuacja będzie się pogarszać. Susze stają się coraz częstsze, większe i bardziej dotkliwe. Przewiduje się, że zmiana klimatu spowoduje sezonowe zmniejszenie dostępności wody w większości części Europy. Najsilniejsze skutki spodziewane są w południowej i południowo-zachodniej Europie. Oczekuje się, że przy wzroście temperatury o 3°C, w niektórych rzekach w szczycie lata ilość wody zmniejszy się nawet o 40%. Duże części zachodniej i środkowej Europy również odczują skutki, choć w mniejszym stopniu.
Straty wody w Europie są bardzo zróżnicowane
Jednym z głównych problemów pogłębiających niedobór wody są wycieki wody. Straty wody są bardzo zróżnicowane w Europie i UE, a średnie straty w łańcuchu dostaw wynoszą od mniej niż 5% do ponad 50% pobranej wody. Chociaż łatwo jest powiedzieć, że wystarczy zatkać wycieki, znalezienie źródła wycieków jest często dużym problemem dla dostawców, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach. W niektórych częściach Europy infrastruktura wodna jest tak stara, że mapy pokazujące dokładną drogę rur nie istnieją i zespoły muszą fizycznie kopać, aby odkryć ich dokładną lokalizację.
Problem stał się tak istotny na całym kontynencie, że w 2020 roku UE wprowadziła przepisy w postaci dyrektywy w sprawie wody pitnej. Zapewnia ona ramy dla każdego kraju, aby ocenić dostępność wody, jako krytyczny pierwszy krok w późniejszym rozwiązywaniu problemu wycieków. To początek, ale co robią firmy wodociągowe, aby skutecznie zająć się wyciekami już dziś?
Wiele sposobów na zatkanie wycieku
Techniki są bardzo zróżnicowane. W Australii Zachodniej spółka zajmująca się zarządzaniem zasobami wody Water Corporation wyszkoliła Kepa, pierwszego w kraju psa do wykrywania wody i wyszukiwania wycieków. Kep w ciągu jednego dnia jest w stanie zbadać nawet 5 km rur, podczas gdy ludziom wyposażonym w sprzęt do wykrywania akustycznego pokonanie tego samego dystansu zajęłoby nawet tydzień.
Niezależnie jednak od tego czy metodą wykrywania jest najlepszy przyjaciel człowieka, zdjęcia satelitarne poszukujące wilgotnych miejsc na ziemi, czy tradycyjne metody wykrywania dźwiękowego, najnowsza mobilna technologia komputerowa pomaga w szybkim usuwaniu przecieków, gdy zostaną już zidentyfikowane.
Wytrzymałe notebooki i tablety, takie jak Panasonic TOUGHBOOK, są przeznaczone do pracy w tym trudnym środowisku. Są one wykorzystywane do obsługi GPS i dostępu do map, aby zapewnić szybkie wyłączenie wody po przybyciu na miejsce wycieku, aż do wypełnienia raportów po zakończeniu naprawy.
Europa może mieć jeszcze wiele do zrobienia, aby rozwiązać swoje problemy z wodą, ale korzystając z systemów Panasonic, technicy będą mieli u swego boku niezawodne mobilne urządzenia komputerowe, które pomogą im zlokalizować i naprawić wycieki.
Autor: TOM LAUWERS, PANASONIC

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.