Komunikaty PR

W obiektywie Strażników energii - konkurs dla gdyńskich podstawówek

2020-01-08  |  13:35

GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów

 

„W obiektywie Strażników energii” – konkurs dla gdyńskich podstawówek na najciekawszy  film promujący akcję „Strażnicy energii”

 

7 stycznia 2020 r. Miasto Gdynia i firma Dalkia Polska ogłosiły konkurs na najciekawszy film promujący akcję edukacyjną „Strażnicy energii” projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Konkurs jest skierowany do dziesięciu gdyńskich podstawówek, które biorą udział w projekcie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 lutego br. Celem projektu „Strażnicy energii” jest ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez zwrócenie uwagi uczniów i ich zaangażowanie w działania na rzecz jej racjonalnego gospodarowania. Pieniądze zaoszczędzone w ciągu roku szkolnego dzięki mniejszemu zużyciu energii w placówkach edukacyjnych zostaną w połowie przekazane szkołom na ich bieżące potrzeby. Projekt jest częścią szerszej współpracy władz Gdyni z firmą Dalkia Polska na rzecz poprawy efektywności energetycznej w mieście, zapoczątkowanej jesienią 2018 r.

„Strażnicy energii” to projekt Miasta Gdynia i Dalkii Polska promujący ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez edukację i zaangażowanie uczniów w działania na rzecz jej racjonalnego wykorzystania. Mam nadzieję, że konkurs „W obiektywie Strażników energii” przyczyni się do promocji działań proefektywnościowych w szkołach i zachęci dzieci i młodzież z pozostałych placówek do podejmowania podobnych inicjatyw – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii w Polsce.

 

Konkurs „W obiektywie Strażników Energii” jest wspaniałą szansą na pokazanie kreatywności naszych uczniów, którzy zaprezentują działania mające na celu oszczędność energii i ciepła w szkole. Forma konkursu jest bardzo nowoczesna, a wiadomo, że młode osoby są bardzo biegłe w obsłudze popularnych urządzeń, co powinno dodatkowo zachęcić młodych ludzi do udziału w projekcie. Jako Miasto zawsze stawiamy na najnowocześniejsze formy przekazu, i tak też jest tym razem. Mam nadzieję, że nagrane filmy posłużą jako przykład dla uczniów szkół nie objętych programem i uświadomią każdemu jak ważne jest zrównoważone gospodarowanie ciepłem i energią, co przekłada się na konkretne oszczędności finansowe. Warto jest świecić przykładem – stwierdza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

 

Konkurs „W obiektywie Strażników energii”

7 stycznia 2020 r. Miasto Gdynia i firma Dalkia Polska ogłosiły konkurs na najciekawszy film promujący akcję „Strażnicy energii” - projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Konkurs jest skierowany do dziesięciu gdyńskich szkół podstawowych, które biorą udział w projekcie. W ramach konkursu szkolne zespoły ds. energii mają za zadanie przygotować krótkie filmiki pokazujące podjęte w szkole inicjatywy, zrealizowane działania czy akcje edukacyjne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 lutego br., kiedy komisja konkursowa wyłoni laureatów – autorów trzech najciekawszych filmów.

 

„Strażnicy energii” – edukacyjny projekt oszczędności energii dla szkół podstawowych w Gdyni

13 września 2019 r. Miasto Gdynia oraz firma Dalkia Polska zainicjowały projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. W ramach projektu nauczyciele i uczniowie dziesięciu gdyńskich podstawówek powołali zespoły ds. energii, tzw. strażników energii. Strażnicy energii badają, w jaki sposób wykorzystywana jest energia w budynkach szkolnych, wdrażają programy jej oszczędzania i prowadzą kampanie informacyjno-edukacyjne dla szkolnej społeczności. Zespoły opracowują kwartalne raporty dotyczące oszczędności energii elektrycznej i cieplnej, które są przekazywane do Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Na tej podstawie wyliczane są oszczędności osiągnięte przez poszczególne szkoły. Urzędnicy oraz przedstawiciele Dalkii Polska wspierają młodzież w prowadzonych działaniach edukacyjnych. Na koniec edycji projektu, władze lokalne przekażą szkołom połowę pieniędzy zaoszczędzonych w ciągu roku szkolnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby własne szkół.

 

Edukacja energetyczna jest opłacalna – redukcja kosztów energii i ograniczenie emisji CO w Gdyni

Celem projektu „Strażnicy energii” jest ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez zaangażowanie uczniów w działania na rzecz racjonalnego gospodarowania energią. Uczniowie uczą się, w jaki sposób świadomie zarządzać energią w pomieszczeniach. Tegoroczna akcja to inicjatywa edukacyjna gminy i firmy Dalkia Polska.
W ramach obecnego projektu Dalkia przekazała szkołom mierniki i czujniki, które pozwalają monitorować poziom zużycia energii w placówkach. W ostatnich dwóch latach edukacja energetyczna przyczyniła się do zmniejszenia zużycia energii w szkołach o 652142 kWh. To wymierne oszczędności dla władz lokalnych w Gdyni - dzięki aktywności uczniów, udało się w sumie zmniejszyć wydatki energetyczne gminy niemal o 200 tys. zł. Zaoszczędzona energia pozwoliła również uniknąć emisji 168,71 ton CO₂ do powietrza. Redukcja emisji CO₂ wpisuje się w lokalny cel w zakresie ochrony klimatu.

 

Gdynia i Dalkia partnerami na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza

Jesienią 2018 r. Gdynia i Dalkia podpisały porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy efektywności energetycznej w gminie. Celem współpracy jest optymalizacja zużycia energii ciepła, chłodu, powietrza wentylacyjnego, energii elektrycznej i mediów przemysłowych oraz poprawa efektywności energetycznej wraz z obniżeniem emisji CO₂ budynków w Gdyni. Obejmuje ona analizę energetyczną publicznych obiektów gminnych i miejskich, wytypowanie obiektów do modernizacji wraz z określeniem jej zakresu oraz optymalizację efektywności energetycznej dla obiektów istniejących i planowanych. Gdynia stawia sobie ambitny cel poprawy efektywności energetycznej obiektów średnio o 20-30%.

 

Więcej informacji o konkursie na www.gdynia.pl


Dalkia, lider w dziedzinie oszczędności energii we Francji

Dalkia, spółka zależna grupy EDF, jest jednym z liderów w dziedzinie usług energetycznych we Francji. Dalkia oferuje dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania dla budynków, miast, samorządów, władz lokalnych i obiektów przemysłowych, odpowiadając na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Grupa zapewnia swoim klientom możliwość kontroli całego łańcucha energetycznego, od dostaw energii po optymalizację zużycia, w tym konserwację instalacji i zarządzanie nimi. Spółka gwarantuje osiągnięcie określonych wyników w długim okresie. W 2018 r. obroty Dalkii wyniosły 4,2 miliarda euro. W ramach swoich działań spółka wykazała oszczędności energii na poziomie 6,3 TWh, redukując emisje CO₂ u swoich klientów o 4,2 milionów ton.

 

W skład grupy Dalkia w Polsce wchodzą:

  • Dalkia Polska sp. z o.o. - dalkiapolska.com
  • Dalkia Polska Solutions sp. z o.o. - dalkiapolskasolutions.com
  • Dalkia Polska Energia S.A. - dalkiapolskaenergia.com 
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości Biuro prasowe
2024-07-02 | 15:00

Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości

Eko Dolina kontynuuje inwestycje, mające na celu lepsze zagospodarowanie odpadów i większy ich odzysk przy minimalizacji uciążliwości dla otoczenia.  Spółka planuje
Samorządy Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie
2024-06-10 | 13:50

Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie

Mieszkańcy Gdyni i okolic coraz lepiej segregują odpady – z roku na rok zmniejsza się ilość tych zmieszanych na rzecz segregowanych. Na jakość odpadów komunalnych zwraca jednak
Samorządy Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce
2024-05-24 | 10:30

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.