Zamówi i odbierz. Modelowe rozwiązanie dla samorządów
Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Zamów i Odbierz: Samorządowcy zyskują nowe modelowe rozwiązanie, pozwalające dostarczać szybko i efektywnie budynki wielorodzinne
Zdjęcia z budowy: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84i_FJgaEWxHhU672RUQ?e=TyFw8I
Firma DMDmodular, w ramach konsorcjum DMD-M stworzyła modelowy budynek, który każdemu samorządowi w Polsce daje szansę na budowę ekologicznych i efektywnych energetycznie obiektów które mogą powstać w zaledwie 4,5 miesiąca. Budownictwo społeczne w Polsce zyskuje gotowe rozwiązanie na większość bolączek, z którymi boryka się od lat.
Do tego, że budownictwo komunalne w Polsce wciąż nie pozwala zapewnić odpowiedniej ilości mieszkań na przyzwoitym poziomie nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za rok 2022 wynika, że na lokale społeczne oczekuje w Polsce 126,3 tys. gospodarstw domowych. Gminy borykają się nie tylko z niedoborem mieszkań, ale także istniejący zasób lokalowy często pozostaje na substandardowym poziomie i nie zapewnia potrzeby komfortowego życia. Do tego należy dodać, że znaczna część tych lokali, jak i samych budynków od lat czeka na remonty, a infrastruktura w nich dostępna nie pozwala na ekologiczne i efektywne kosztowo życie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2022 roku ogłosiło konkurs pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, którego celem było stworzenie modelowego rozwiązania na potrzeby rozwoju budownictwa społecznego w Polsce. Podkrakowska spółka DMDmodular powołała do życia konsorcjum DMD-M, w skład którego weszli naukowcy z Politechniki Krakowskiej, technolodzy, konstruktorzy i architekci, którzy wspólnie starali się odpowiedzieć na wyzwania określone w konkursie ogłoszonym przez NCBiR. Tak kompletny zespół stworzył demonstrator technologii, który już obecnie powstaje w Mysłowicach jako pierwszy modułowy budynek społeczny w Polsce i stanowi przykład tego, jak szybko i z jaką dbałością o detale mogą powstawać budynki społeczne na terenie całego kraju.
Propozycja DMDmodular to gotowe rozwiązanie przygotowane w koncepcji „Zamów i odbierz”. Gminom pozwala zaoszczędzić na kosztach opracowywania dokumentacji projektowej oraz zaoszczędzić sporo czasu, gdyż zapewnia możliwość dostarczenia budynku w dowolne miejsce w Polsce w nawet 4,5 miesiąca od rozpoczęcia prac – dokładnie tyle potrzebowało DMDmodular na przygotowanie modułów, z których powstaje budynek w Mysłowicach. Tak szybka realizacja jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii modułowej. To właśnie moduły, wyprodukowane w fabryce pozwolą stworzyć gotowy budynek, bez potrzeby stosowania bardzo uciążliwych dla środowiska i sąsiadów prac budowlanych tradycyjnych technologii. Gotowe moduły dostarczane są na miejsce transportem drogowym, a następnie montowane w czterokondygnacyjny budynek.
Zanim moduły opuszczą fabrykę są w pełni wykańczane i wyposażane, a więc przyszli mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań, w których znajdują się gotowe łazienki i kuchnie, a mieszkania mają gotowe wszystkie instalacje, wykończone podłogi i ściany. Łącznie w budynku znajduje się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m.kw.
W obiekcie wprowadzono szereg technologii w dostępnych w budynku instalacjach . Należą do nich m.in.: innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci oraz ze sprawnością odzysku powietrza na poziomie 95%. Znajdzie się w nim także system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, oraz odzysku energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych. Południową elewację budynku oraz większość dachu pokryją panele fotowoltaiczne i kolektory solarne. Zaplanowano także system odzysku wody opadowej z dachu, Zostanie ona wykorzystana do nawadniania zielonego otoczenia budynku. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych, które mają dostęp do wszystkich mieszkań i funkcji budynku. Znajdą się w nim także wózkownia, suszarnia, pomieszczenie do coworkingu i pomieszczenia techniczne.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek będzie produkował więcej energii niż wynosić będzie jego realne zapotrzebowanie, zapewniając mieszkańcom niskie koszty utrzymania. mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular. Co ważne - szczególnie dla lokalizacji w centrach miast - wyprodukowane w naszej fabryce moduły pozwolą stworzyć gotowy budynek, bez potrzeby stosowania bardzo uciążliwych dla środowiska i sąsiadów prac budowlanych charakterystycznych dla tradycyjnych metod wznoszenia obiektów. Gotowe moduły dostarczane są na miejsce transportem drogowym, a następnie montowane w czterokondygnacyjny budynek. Mieszkańcy otrzymują w pełni wykończone i wyposażone mieszkania, w których znajdują się gotowe łazienki i kuchnie. Łącznie w budynku znajduje się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m.kw.
Nasza technologia doskonale sprawdza się w całej Europie, gdzie dotychczas stawialiśmy prywatne akademiki, hotele czy budynki mieszkalne – dodaje Ewelina Woźniak-Szpakiewicz. Tą realizacją chcemy dać dowód na to, że budownictwo społeczne w Polsce może być ekologiczne, szybkie w realizacji i nie generować mieszkańcom wysokich kosztów życia. Demonstrator będący wynikiem prac B+R może zostać wykorzystany przez każdą gminę w Polsce, spółdzielnię mieszkaniową czy TBS. Jako pierwsi wprowadzamy na rynek gotowe rozwiązanie, dzięki któremu instytucje te mogą nawet w 4,5 miesiąca zapewnić mieszkańcom bardzo komfortowe i nowoczesne warunki do życia.
"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta
Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.