Second home, czyli trend na 2023 r.
Trendy na rynku nieruchomości na bieżąco dopasowują się do aktualnych potrzeb Polaków. Ostatnie lata, a szczególnie zeszły rok pokazał, że coraz częściej szukamy możliwości inwestycyjnych, które zarazem będą szansą na miejsce do wypoczynku. Właśnie dlatego w 2023 roku zwiększy się zapotrzebowanie na zakup nieruchomości typu second home.
Miejskie przebodźcowanie, nadmiar stresu w pracy, zbyt szybki tryb życia czy lęk o lepsze jutro spowodowany inflacją - to wszystko sprawia, że coraz częściej szukamy miejsca, w którym możemy, chociaż na chwilę zapomnieć o tym, co nas przytłacza. Takiego, w którym odpoczniemy i zregenerujemy siły w weekendy lub w wakacje. Szukamy również sposobów na bezpieczną inwestycję w przyszłość. Wyjazdy podrożały przez sytuację ekonomiczno-gospodarczą, a chcemy mądrze ulokować swój kapitał, aby na nas zarabiał. Okazuje się, że da się połączyć oba te cele, dzięki inwestycji w second home.
Wynajmujesz lub mieszkasz, kiedy chcesz
Inwestycja w domek wypoczynkowy na wynajem, który jednocześnie stworzy miejsce do spędzania własnego urlopu, brzmi dobrze, prawda? Trend second home rozwija się w Polsce coraz bardziej i coraz więcej osób poszukuje takiej alternatywy dla ulokowania funduszy. Aby zarobić na nieruchomości, nie trzeba szukać mieszkania w centrum miasta - można postawić mały, mobilny domek na łonie natury. Albo cały kompleks domków.
- Koszt zakupu nieruchomości w postaci domku mobilnego jest na tyle przystępny i opłacalny w perspektywie wynajmu na krótki lub dłuższy okres, że coraz więcej osób interesuje się tego rodzaju inwestycją. Szczególnie że inwestor, może skorzystać z takiego domku na własne wakacyjne potrzeby w pięknych okolicznościach przyrody - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o., właściciel obiektu Balance Park w Ustroniu Morskim.
Opłacalna inwestycja w dobie inflacji
Kompleks domków położony nad jeziorem, morzem lub u podnóża gór to świetny sposób na inwestycję także dlatego, że obecne formy na odłożenie pieniędzy, które będą zarabiały, są rentowne. Lokaty w bankach przez inflację już dawno przestały być opłacalne, jeśli myślisz o zarabianiu pieniędzy. Co więcej, można na nich czasem więcej stracić, niż zyskać. Za to nieruchomości zawsze trzymają cenę. W skali roku mogą przynieść satysfakcjonujący zwrot z tego rodzaju inwestycji, już po uwzględnieniu kosztów wykończenia i wyposażenia.
Warto wziąć pod uwagę inną opcję na ulokowanie kapitału niż lokata. Nieruchomości od lat są jedną z najbardziej opłacanych form na pomnożenie finansów. Co więcej, w przypadku nieruchomości turystycznych, takich jak domki modułowe, można z nich samemu skorzystać w ciągu roku, zapewniając sobie błogi i pożądany wypoczynek. Jeśli więc marzysz o swojej wakacyjnej lub weekendowej oazie spokoju, która przyniesie Ci zysk, kiedy aktualnie w niej nie przebywasz, second home to idealne rozwiązanie dla Ciebie!

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.