Komunikaty PR

Selena świętuje 20-lecie pierwszej zagranicznej spółki

2021-02-12  |  12:45
Biuro prasowe

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, obchodzi 20-lecie swojej działalności w Rumunii. To ważna rocznica, ponieważ od powołania Selena Romania, rozpoczęła się konsekwentna ekspansja firmy na zagraniczne rynki. Dziś Grupa posiada 35 spółek w 17 krajach na świecie.

- Selena Romania była naszą pierwszą spółką poza Polską i to właśnie tam przecieraliśmy pierwsze zagraniczne szlaki biznesowe. W Polsce mieliśmy wtedy 30 procent rynku pian montażowych i uszczelniaczy dla budownictwa i ponad 40 procent rynku klejów montażowych. To granica, którą trudno przekroczyć firmie niebędącej regulowanym monopolistą. Miałem do wyboru: albo sprzedać firmę, albo zacząć inwestować w coś innego, albo wyjść z Seleną za granicę. Wybrałem tę ostatnią opcję. Do każdego z krajów na początku jeździłem sam i badałem rynek. Rumunia była pierwsza, ponieważ była nam bliska kulturowo, a szanse na zwrot inwestycji wysokie. Dziś, po 20 latach wciąż rozwijamy naszą działalność w Rumunii i planujemy ekspansję na kolejne rynki - podkreśla Krzysztof Domarecki, prezes Grupy Selena.

Selena pojawiła się na rumuńskim rynku w 2000 roku czyli w tym samym czasie, kiedy wprowadziła na rynek pierwszą w historii wysokowydajną pianę montażową Tytan 65, która zrewolucjonizowała segment Window&Door. I to właśnie ten produkt, flagowej dziś marki Seleny - Tytan Professional, stał się podstawą sukcesu rumuńskiej spółki handlowej, która z roku na rok osiągała coraz lepsze wyniki biznesowe.

W 2011 roku Selena Romania umocniła swoją pozycję na rynku, przejmując zakład jednej z najstarszych lokalnych marek - producenta suchych zapraw i klejów proszkowych Euro MGA. Konsekwentne działania, z konkretną wizją i planem rozwoju przedsiębiorstwa, sprawiły, że Selena udoskonaliła technologię produkcji w przejętym zakładzie i przy wsparciu własnego działu badawczo-rozwojowego, uruchomiła w 2018 roku markę Euro MGA Professional.

- Przez lata pracowaliśmy na reputację wiarygodnego partnera z dużymi ambicjami - zarówno poprzez wprowadzanie i promowanie innowacyjnych produktów i systemów skracających czas realizacji prac budowlanych, ale także odpowiedzialne traktowanie swojej roli w budowaniu nowych rynków. Kluczowym elementem naszej organizacji jest zaangażowanie w dostarczanie rozwiązań o wysokiej jakości, nie tylko w zakresie produktów, ale także w zakresie obsługi naszych klientów - strategia, która przez lata przyniosła nam zaufanie naszych partnerów. Selena Romania to nie tylko wyłącznie sprzedaż prowadzona poprzez rozbudowaną sieć dystrybutorów i partnerów handlowych czy duże sieci handlowe, ale także fachowe doradztwo i szeroka komunikacja. Poprzez naszych przedstawicieli handlowych i doradców technicznych zlokalizowanych w kluczowych miastach, jesteśmy obecni w całej Rumunii, także bezpośrednio na placach budowy. Mocno współpracujemy z profesjonalistami z branży, którym dedukujemy czy to serię webinariów czy bezpośrednie spotkania w naszym centrum szkoleniowym, gdzie możemy zademonstrować zalety i cechy wyróżniające nasze produkty. Wszystko po to, abyśmy razem mogli zapewnić lepszą wydajność w budownictwie na tak dynamicznym rynku jak Rumunia – podkreśla Wojciech Lada, dyrektor generalny Selena Romania.

Konsekwentna realizacja tej strategii, przyjętej na lata 2019-2022 , pozwoliła Selenie Romania nie tylko przejść przez trudny na całym świecie 2020 rok, bez większych strat, ale wręcz umocnić swoją pozycję na rynku. Sprzedaż – rok do roku – wzrosła w 2020 o ponad 20%, a poprzez racjonalne zarządzanie obszarem kosztowym i miksem produktowym, znaczna poprawa widoczna jest również w wyniku finansowym spółki. Dziś firma posiada ponad 800 aktywnych partnerów i dystrybutorów.

Selena Romania to także realizacja idei, które wpisane są w strategię całej Grupy Selena : zrównoważony rozwój czyli inicjowanie i promowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie oraz szeroko pojęta kultura pracy i taki model zarządzania, w którym każdy pracownik ma wpływ na rozwój organizacji.

Zespół rumuńskiej spółki liczy dziś 75 osób, a wielu pracowników jest związanych z firmą od przeszło 15 lat. Selena angażuje się również w działania służące wzmocnieniu polsko-rumuńskiej współpracy gospodarczej m.in. poprzez członkostwo w Polsko-Rumuńskiej Bilateralnej Izbie Handlowo-Przemysłowej (Polish-Romanian Bilateral Chamber of Commerce and Industry).

- Stosunki między Rumunią a Polską charakteryzują się szczególnym dynamizmem i doskonałą współpracą, mające podstawy w dwustronnym Partnerstwie Strategicznym, które zostało nawiązane w 2009 roku i odnowione w 2015 roku na szczeblu głów państw. Rumunia jest jednym z ważniejszych kierunków ekspansji inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw, oferująca im korzystne i stymulujące środowisko do rozwoju biznesu. Według danych rumuńskiego rejestru handlowego na koniec grudnia 2020 r. w Rumunii zarejestrowanych było 1260 firm z polskim kapitałem i liczba ta systematycznie rośnie. Działalność Polsko - Rumuńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej została zainagurowana w roku 2016 w Warszawie, w obecności ministrów spraw zagranicznych Rumunii i Polski. Jedną ze spółek założycielskich Izby oraz istotnym polskim inwestorem w Rumunii jest firma Selena, której sukcesy na rynku rumuńskim niewątpliwie przyczyniły się do zacieśnienia współpracy gospodarczej między naszymi krajami - podkreśla Anita Imbre, Dyrektor Zarządzający PRBCC.

Rumunia to kraj przyjazny Polakom, o potężnym potencjale, który kusi zagranicznych inwestorów m.in. niskimi podatkami: 10 proc. stawką PIT, CIT na poziomie 16 proc. oraz obniżonym w 2017 roku do 19 proc. VAT-em. Ponadto jest to siódmy najludniejszy kraj Unii Europejskiej, a więc rynek 19 milionów potencjalnych konsumentów, których siła nabywcza w ostatnich latach mocno rosła. Na podstawie danych z 2019 roku, Bank Światowy, po raz pierwszy zakwalifikował Rumunię jako kraj o wysokim dochodzie. Przed pandemią, gospodarka rumuńska rosła bowiem ponad 4,5 proc. rok do roku, podczas gdy w UE wskaźnik ten wynosi 1,9 procent.

Według ostatnich danych, w drugiej połowie 2020 roku, rumuńska gospodarka skurczyła się o 4,7 proc. , przede wszystkim w związku z ograniczeniami spowodowanymi koronawirusem. Ale za to z kryzysem dobrze poradziła sobie w Rumunii branża budowlana. Zakres prac budowlanych zwiększył się w trzecim kwartale o 15 proc. (rok do roku), a rynek remontów i napraw bieżących odpowiednio o 55 i 34 proc. Ponadto, rumuński rynek branżowy coraz mocniej otwiera się na nowe, ulepszone produkty i technologie, w tym te, dostarczane przez Grupę Selena, które pozwalają na uzyskiwanie lepszych wyników i wyższej efektywności.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych Biuro prasowe
2024-04-26 | 08:00

Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych

Co 5. firma nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty od klientów – wynika z badania „Przeterminowanie faktur w polskich
Gospodarka Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w I kw. 2024 r.
2024-04-23 | 14:00

Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w I kw. 2024 r.

W I kw. 2024 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 4 796 osób. Najwięcej wniosków w tym kwartale – ponad dwa tys. –
Gospodarka Majówka - wymarzony okres dla złodziei. Sklepy, lotniska i podróżni narażeni
2024-04-23 | 09:07

Majówka - wymarzony okres dla złodziei. Sklepy, lotniska i podróżni narażeni

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez większość z nas majówka. Planujemy wyjazdy, wypady za miasto, albo zwyczajnie przeznaczymy ten czas na wypoczynek w domowym zaciszu.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.