Smartfony z wiekowym Androidem na celowniku hakerów
Do smartfonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android należy około 70 proc. globalnego rynku. Niestety, wiele z tych urządzeń stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa, Jednym z kluczowych problemów jest nadmierna fragmentacja systemu operacyjnego Android. W ciągu ostatnich 14 lat Google wydało wiele wersji tego systemu, ale zapewnia wsparcie tylko dla trzech ostatnich iteracji. Google obsługuje każdą nową wersję systemu operacyjnego średnio przez trzy lata, ale co roku uruchamia nową wersję. Jednakże wielu użytkowników korzysta ze smartfonów dłużej niż trzy lata, co stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
- Przy wyborze nowego telefonu, użytkownicy zazwyczaj biorą pod uwagę rozmiar ekranu, łatwość obsługi, moc obliczeniową czy jakość wyświetlanego obrazu. Natomiast ramy czasowe wsparcia urządzenia niezwykle rzadko wpływają na decyzje o zakupie - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Jeśli trzyletni telefon działa prawidłowo, a użytkownik jest z niego zadowolony, nie warto inwestować w nowe urządzenie, które będzie realizować niemal tożsame zadania. Jednak, kiedy producent smartfona lub dostawca systemu operacyjnego rezygnuje ze wsparcia starszych wersji, a więc nie zajmuje się aktualizacją luk w zabezpieczeniach, wzrasta ryzyko używania takiego smartfona.
Hakerzy znają statystyki
Przestarzałe i nieobsługiwane urządzenia będące w użyciu są niemal wymarzonym celem dla hakerów. W przeciwieństwie do iOS, system operacyjny Android OS jest mocno pofragmentowany. Wciąż można znaleźć wcale niemałą grupę osób korzystających ze smartfonów z dziesięcioletnią wersją Androida. Bitdefender dokonał analizy smartfonów wyposażonych w system Bitdefender Mobile Security dla Androida. Ostatnią obsługiwaną wersją jest Android 10, dla którego wsparcie prawdopodobnie wygaśnie we wrześniu 2022 roku. Wówczas Google ma ogłosić premier® Androida 13. Według wyliczeń Bitdefendera aż 35 proc. smartfonów z Androidem będzie pozbawionych wsparcia.
Ilekroć pojawia się luka bezpieczeństwa, zaleca się jak najszybszą jej aktualizację. Jednak w przypadku telefonów z nieobsługiwanym systemem operacyjnym Android, taka możliwość nie istnieje. Warto o tym pamiętać, przy wyborze smartfona z zielonym ludzikiem.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.