Spamerzy reklamują platformy randkowe z Ukrainkami
Pomimo trwającej wojny na Ukrainie, wiele platform randkowych z tego kraju wciąż działa, co skrzętnie wykorzystują spamerzy. Od 10 czerwca wysłali oni dziesiątki tysięcy wiadomości do internautów z całego świata, zachęcają ich do kontaktu z ukraińskimi kobietami. E-maile mają różne tytuły - „Ciesz się randkami z gorącymi ukraińskimi singielkami”, „Ukraińskie piękności dla miłości i nie tylko”, „Piękne ukraińskie dziewczyny czekają na Ciebie” czy „Nowa prywatna wiadomość od Twojej ukraińskiej dziewczyny”.
Większość tego typu wiadomości analizowanych przez Bitdefendera przekierowuje internautów na platformy randkowe ukrainianbrides4you.com i charmdate.com, gdzie odpowiadają oni na szereg pytań, takich jak data urodzenia, preferowana płeć, budowa ciała. Po wypełnieniu żądanych informacji użytkowników kieruje się do innej internetowej platformy randkowej. Tam też mogą natychmiast rozpocząć czatowanie z kobietami. Ale jest pewien haczyk. Interakcja z samotnymi kobietami na platformach nie jest tania. Pakiety mogą kosztować setki dolarów i obejmują m.in. wysyłanie e-maili, określony czas jaki można spędzać na czacie oraz odblokowanie wszystkich zdjęć profilowych samotnych Ukrainek.
Czym grożą randki online?
Oszuści każdego roku kradną setki milionów dolarów nieostrożnym internautom szukającym miłości swojego życia na platformach online. W samym tylko 2021 roku straty te wyniosły pół miliarda dolarów.
- Problem polega na tym, że prawdopodobieństwo prawdziwej interakcji z Ukrainką jest niewielkie, bowiem tego typu platformy często używają botów, aby obsłużyć jak największą liczbę klientów. Profile wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe. Wielu randkowiczów, choć rozbija bank, nie znajduje swojej wymarzonej kobiety - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce”.
W tym przypadku sam kontakt z oszustami nie powoduje bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa. Jednak eksperci z Bitdefendera przestrzegają użytkowników platform, przed potwierdzaniem adresu e-mail, podawaniem daty urodzenia czy innych danych osobowych. Należy też mieć na uwadze, że zatwierdzone metody płatności dla randkowiczów obejmują karty kredytowe i PayPal, a biorąc pod uwagę bardzo słabą ochronę takich platformy, ryzyko utraty środków finansowych jest całkiem spore.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.