Spłata pożyczki ratalnej. Jak pożyczać odpowiedzialnie?
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Niewłaściwa decyzja finansowa może odbić się na domowym budżecie. Podstawowe zasady odpowiedzialnego pożyczania pozwalają uniknąć spirali zadłużenia, tym bardziej że z badania zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że niemal co czwarty z nas nie ma w zwyczaju sprawdzić, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Szczególnie w przypadku pożyczek, zdrowy rozsądek oraz wiedza na temat finansowych mechanizmów stanowią absolutną podstawę.
Raport „Dlaczego Polacy się zadłużają?” przygotowany przez IMAS International wskazuje, że najczęściej zadłużamy się na sprzęt AGD i RTV, remont w domu oraz kupno samochodu. Pożyczkę z reguły bierzemy jednak pod wpływem impulsu. Podchodzimy z dużą rezerwą do zaciągania zobowiązań finansowych, jednak nie powstrzymuje nas to przed zadłużaniem się.
Dla wielu osób pożyczka stanowi realny ratunek na różnego rodzaju kłopoty finansowe lub nieprzewidziane zdarzenia, jak choroba czy utrata pracy. Ważne, aby z takiego wsparcia korzystać odpowiedzialnie i mieć świadomość, że zobowiązanie wymaga spłaty w terminie. Przed podjęciem decyzji, należy sprawdzić, czy wysokość pożyczki nie storpeduje domowego budżetu oraz dokładnie przeanalizować umowę. Warto korzystać z usług sprawdzonych i wiarygodnych podmiotów, które mają ugruntowaną pozycję na rynku oraz jasno przedstawiają wszystkie koszty – mówi Marta Fila, Marketing Manager w AIQLabs, właściciela marki SuperGrosz.
Pożyczki nie powinny stanowić źródła finansowania bieżących wydatków, ponieważ może to doprowadzić do powiększenia długu oraz braku możliwości bilansowania domowego budżetu. Ponadto, należy pamiętać, że każdy transparentny pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić informację o kosztach zobowiązania przed zawarciem umowy.
Z badania „Moralność finansowa Polaków” przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że aż 20% z nas ma kłopoty ze spłatą zobowiązań. Co więcej, taki sam procent decyduje się na pożyczkę, mimo trudnej sytuacji finansowej i realnej możliwości braku terminowego regulowania rat.
Każda osoba zadłużona, która nie radzi sobie ze spłatą pożyczki, nie powinna zaciągać kolejnej pożyczki na uregulowanie poprzedniej. Takie podejście prowadzi do spirali zadłużenia, nad którą można zwyczajnie stracić kontrolę. Odpowiedzialni pożyczkodawcy badają zdolność kredytową konsumentów i nie pożyczają każdemu. Nie chodzi bowiem o to, aby zadłużać klientów, ale pomóc w realnej potrzebie – dodaje ekspert SuperGrosz.
Termin na odstąpienie od każdej umowy zawartej online wynosi 14 dni. Każdy ma prawo zmienić zdanie i wycofać się ze zobowiązania pożyczkowego nawet po akceptacji warunków. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to właśnie w ciągu wspomnianych dwóch tygodni. W przypadku jakichkolwiek niejasności, trzeba pożyczać odpowiedzialnie i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Konsultanci dostępni poprzez infolinię firmy pożyczkowej pomagają zrozumieć każdy aspekt umowy i zasady współpracy.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.