Columbus Energy Kings of Chess wśród najlepszych drużyn szachowych świata
Columbus Energy
9 ul. Jasnogórska
31-358 Kraków
marta.bilonowicz|columbusenergy.pl | |marta.bilonowicz|columbusenergy.pl
725300371
https://columbusenergy.pl/
Sponsorowana przez firmę Columbus Energy drużyna szachistów zajęła 7. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich. Zespół prowadzili arcymistrzowie: Zbigniew Pakleza i Artur Jakubiec.
World Rapid Team Championship, czyli Drużynowe Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich, odbyły się w dniach 26-28 sierpnia w Dusseldorfie. W zawodach wzięło udział 36 drużyn, złożonych z ok. 300 graczy. Drużyna Columbus Energy Kings of Chess, której przewodzili arcymistrzowie szachowi - Zbigniew Pakleza i Artur Jakubiec, zdobyła 7. miejsce w klasyfikacji generalnej i została najlepszą drużyną w klasyfikacji do 2400 punktów. Drużynę reprezentowalii: Zbigniew Pakleza, Baadur Jobava, Paweł Teclaf, Szymon Gumularz, Artur Jakubiec, Aleksandra Maltsevskaya, Klaudia Kulon, Wiktor Przedlacki.
- Sprawiliśmy sobie niespodziankę tym wynikiem. Braliśmy pod uwagę miejsce w pierwszej 10., ale pod koniec turnieju mieliśmy znacznie gorsze kojarzenia od naszych rywali. Na finiszu pokonaliśmy jednak naszego konkurenta z Niemiec, z pierwszej piątki, i zdobyliśmy 7. pozycję w klasyfikacji generalnej i 1. w klasyfikacji do 2400 punktów. Jestem bardzo dumny z tego, że miałem okazję być kapitanem i jednocześnie zawodnikiem tak fantastycznej drużyny. Dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę panującą na turnieju, naszemu sponsorowi za umożliwienie udziału, a przede wszystkim naszej drużynie za znakomity wynik! - komentuje Zbigniew Pakleza, prezes Klubu Columbus Energy Kings of Chess, główny komentator Polskiego Związku Szachowego.
Nowością turnieju było to, że po raz pierwszy amatorzy grali ramię w ramię z mistrzami świata i super silnymi arcymistrzami. W tegorocznych rozgrywkach Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich brały udział sześcioosobowe zespoły, złożone z najlepszych szachistów i szachistek na świecie, które w składzie swojej ekipy musiały mieć jednego zawodnika rekreacyjnego. Taki format, szybsze tempo gry (15 minut na zawodnika i 10-sekundowy dodatek od początku partii), a także konieczność włączenia do profesjonalnego składu amatorskiego szachisty miały sprawić, że wydarzeniem zainteresuje się więcej osób.
Turniej składał się z 12 rund, rozgrywanych systemem szwajcarskim. Pula nagród w turnieju wyniosła 250 tys. euro.

Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!

Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.