Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!
W poprzednim sezonie (2023/2024) ośrodek Beskid Sport Arena otwarł się już 2 grudnia, natomiast w tym roku trzeba było poczekać trochę dłużej. Wszystko jednak wskazuje na to, że zima zawitała do Beskidu Śląskiego na dobre. Niskie temperatury pomagają w utrzymaniu pokrywy śnieżnej, co cieszy nie tylko dzieci, ale i miłośników sportów zimowych w każdym wieku i na każdym etapie wtajemniczenia.
W tym sezonie Beskid Sport Arena rozpoczął naśnieżanie po 20 listopada. Za ośnieżenie tras odpowiada system marki Supersnow, której urządzenia naśnieżające są stosowane w ośrodkach narciarskich w ponad 30 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Na stronie internetowej BSA można przeczytać, że w skład systemu naśnieżania stosowanego w ośrodku wchodzą armatki śnieżne typu automatic 700 (40 sztuk), armatki śnieżne typu automatic 900 (2 sztuki) oraz 2 zbiorniki wodne o łącznej pojemności ok. 11 tys. m3.
„Wyśmienity warun” w Szczyrku, czyli jak ośrodki narciarskie robią śnieg
Szczyrk to znany górski kurort, które przyciąga amatorów sportów zimowych z całej Polski. Miasto położone jest w paśmie Beskidu Śląskiego, u stóp Skrzycznego (1257 m n.p.m.), Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.). Nie brakuje tutaj zatem stoków i wyciągów, na których można wypróbować swoje umiejętności w jeździe na nartach czy snowboardzie. Dostępne są trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności, a także trasy biegowe i skiturowe. Jednak zanim zima rozkręci się na dobre, Beskid Sport Arena i inne szczyrkowskie stacje narciarskie muszą uruchomić system naśnieżania.
Do uruchomienia produkcji śniegu technicznego (zwanego potocznie sztucznym) muszą być spełnione ściśle określone warunki. Temperatura powietrza powinna utrzymywać się przynajmniej na poziomie -20°C (optymalnie -8°C), zaś wilgotność powinna być jak najniższa. Przy bardzo niskiej wilgotności temperatura może wzrosnąć nawet do +1°C. Śnieg techniczny topi się wolniej niż prawdziwy ze względu na większą zawartość wody (podczas gdy 1m3 puchu może ważyć ok. 400 kg, taka sama ilość śniegu sztucznego waży 800 kg). Obecnie sztuczne naśnieżanie za pomocą lanc i armatek śnieżnych jest niezbędne, zwłaszcza w przypadku ośrodków zlokalizowanych w niskich pasmach górskich, w których panują łagodniejsze warunki pogodowe.
Moda na sztruks. Krótko o ratrakowaniu
Nic tak nie cieszy miłośników szusowania, jak widok świeżo przygotowanej trasy, na której wyrzeźbiono charakterystyczne rowki. Dla wielu osób tak zwany sztruks lub wafel jest synonimem dobrych warunków do jazdy, choć oczywiście są narciarze, którzy wolą jeździć po gładkim stoku. W każdym razie za utrzymanie tras w ośrodku Beskid Sport Arena odpowiada flota ratraków znanego niemieckiego producenta Kässbohrer Geländefahrzeug AG. Jak czytamy na stronie internetowej beskidsportarena.pl, BSA dysponuje trzema ratrakami: PistenBully 100, PistenBully 400 i PistenBully 600W (ratrak windowy z liną). Pojazdy dbają o przygotowanie czterech tras dostępnych w ośrodku:
- niebieskiej przeznaczonej do nauki jazdy na nartach i snowboardzie,
- niebieskiej o długości 1200 metrów z tunelem pod trasą czarną,
- czerwonej o długości 1000 metrów i maksymalnym nachyleniu 38%,
- czarnej o długości 800 metrów i maksymalnym nachyleniu 45%.
Beskid Sport Arena przyciąga dobrymi warunkami i nie tylko
Tłumy narciarzy i snowboardzistów z całej Polski przyjeżdżają do Szczyrku m.in. ze względu na ciekawe trasy i zmodernizowaną w ostatnich latach infrastrukturę. Beskid Sport Arena dysponuje trzema wyciągami, w tym 6-osobową koleją kanapową z osłonami przeciwwiatrowymi. Ponadto ośrodek jest wyposażony w instalację oświetleniową, która pozwala na szusowanie także po zachodzie słońca. W BSA działa również szkoła narciarska z licencją SITN PZN oraz przedszkole narciarskie dla dzieci w wieku 3-5 lat. Na terenie ośrodka funkcjonuje wypożyczalnia i serwis sprzętu zimowego. Ośrodek oferuje również darmowy parking i szeroką ofertę usług gastronomicznych. Cennik karnetów można sprawdzić na stronie internetowej: https://beskidsportarena.pl.
Źródło informacji: Beskid Sport Arena
Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025
Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.