Komunikaty PR

Jak bezpiecznie i zdrowo wrócić do treningu po Covid-19?

2021-05-26  |  09:00
Biuro prasowe
Do pobrania Pobierz ( 0.34 MB )

W czasie pandemii wielu zwolenników zdrowego trybu życia przed aktywnością fizyczną powstrzymał sam fakt przechorowania COVID i długa rekonwalescencja po chorobie. Powrót do formy po dłuższej przerwie nie jest łatwy, dlatego warto zadbać o to, by był bezpieczny dla naszego zdrowia. Jak to zrobić?

Na najczęściej zadawane pytania klubowiczów i pracowników obiektów sportowych odpowiada ekspert Medicover Polska – lek. med. Michał Chudzik, internista, kardiolog, ekspert medycyny stylu życia, inicjator badań nad ozdrowieńcami.


1. Czy trening jest wskazany dla ozdrowieńców i dlaczego?
Wskazaniem do treningu po przejściu COVID-19 jest ocena lekarska i wykluczenie powikłań. Infekcja SARS-CoV-2 jest bardzo dużym obciążeniem dla całego organizmu. W okresie regeneracji niezwykle ważnym aspektem zdrowia jest odbudowa odporności i sił witalnych. Aby aktywować wszystkie zasoby, należy w sposób kontrolowany „przymusić” organizm do mobilizacji. Dzięki temu regeneracja będzie szybsza.


2. Co należy wziąć pod uwagę planując treningi dla osoby, która przeszła COVID-19?

  • Aspekty istotne dla osób rozpoczynających przygodę z treningiem

Podstawową kwestią jest konsultacja, podczas której lekarz wykluczy powikłania po chorobie oraz przeciwwskazania do podjęcia aktywności fizycznej.

  • Aspekty istotne dla osób powracających po przerwie do aktywności fizycznej.

W tej grupie także warto skonsultować stan zdrowia, lekarz powinien wykluczyć powikłania oraz przeciwwskazania powrotu do aktywności fizycznej. Należy indywidualnie przyjrzeć się każdemu przypadkowi i dostosować częstotliwość, intensywność, a także rodzaj treningu. Każdy trening powinien być poprzedzony specjalistyczną rozgrzewką. Poza tym trzeba rozważyć czy deficyt kaloryczny jest teraz wskazany i czy dotychczasowe tempo progresji można zachować, a może warto przez jakiś czas ograniczyć rozwój treningowy.


3. W jakim czasie po przebytej infekcji można rozpocząć treningi?
Trening po przebytym COVID-19 można zacząć nie wcześniej niż 4 tygodnie po zakończeniu infekcji.


4. Czy przed powrotem na trening powinno się wykonać jakieś specjalne badania?
Zdecydowanie tak. Zalecana jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań krwi oraz EKG.

5. Jakie są najczęstsze objawy powikłań po COVID-19 i jak to przekłada się na ewentualne treningi?
Bez konsultacji lekarskiej nie należy rozpoczynać aktywności fizycznej, jeśli odczuwane są dolegliwości takie jak: brak powietrza/duszność, bóle w klatce piersiowej, kaszel, poczucie szybkiego, nierównego bicia serca, nadmierne zmęczenie – powyżej 50% do poziomu wydolności przed COVID-19, bóle głowy. Również wartości ciśnienia krwi powyżej 140/90 oraz saturacji poniżej 95% nakazują konsultacje lekarską. Po przejściu COVID-19 warto wykonać kompleksowy przegląd stanu zdrowia oraz rozważyć fizjoterapię oddechową.


6. Co powinno zaniepokoić trenera przy treningach z podopiecznym po przebytym COVID-19? W jakich sytuacjach zmniejszyć intensywność treningu, a kiedy przerwać i zasugerować wizytę u lekarza?
Objawy, które powinny zaniepokoić trenera i przerwać trening to: brak powietrza/duszność, bóle w klatce piersiowej, poczucie szybkiego, nierównego bicia serca, bóle głowy, zawroty głowy, omdlenie, ból mięśni, bóle stawów.


7. Dieta i suplementy – czym mogą się wspierać ozdrowieńcy, by szybciej wrócić do formy?
W okresie zdrowienia dla szybkiej regeneracji kluczowa jest odpowiednia dieta. Rozsądna suplementacja jest warta rozważenia jeżeli będzie uzupełnieniem zdrowego odżywiania, a nie zastępować zbilansowane posiłki. Przyjmowane preparaty powinny być odpowiedniej jakości, a przyjmowana ilość zgodna z przeznaczeniem. W celu doboru suplementacji dobrze jest skorzystać z porad doświadczonego trenera lub dietetyka.


8. Czy przed oraz po przyjęciu szczepionki (1. i 2. dawka) należy zrobić przerwę od aktywności fizycznej? Jak długą?
Po szczepieniu zalecana jest 1 tygodniowa przerwa dla osób, które poprzednio już ćwiczyły, znają swój organizm, jego możliwości. Natomiast osoby, które zaczynają treningi, lub miały przerwę powyżej 3 miesięcy zalecana jest przerwa 2 tygodniowa. Oczywiście w przypadku pojawienia się niepokojących objawów poszczepiennych nie należy podejmować aktywności fizycznej bez konsultacji lekarskiej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport „Praska Ślizgawka” z Pepsi wraca na plac Konesera. Biuro prasowe
2023-12-01 | 15:00

„Praska Ślizgawka” z Pepsi wraca na plac Konesera.

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – już od 2 grudnia zaprasza wszystkich miłośników piruetów do
Sport CZY ŁÓDŹ SPORTEM STOI? DZIESIĄTA DEBATA Z CYKLU „JAK TWORZYĆ MODĘ NA ŁÓDŹ?”
2023-11-24 | 13:00

CZY ŁÓDŹ SPORTEM STOI? DZIESIĄTA DEBATA Z CYKLU „JAK TWORZYĆ MODĘ NA ŁÓDŹ?”

CZY ŁÓDŹ SPORTEM STOI? DZIESIĄTA DEBATA Z CYKLU „JAK TWORZYĆ MODĘ NA ŁÓDŹ?”   Czy Łódź promuje się przez sport? Czy może robić to
Sport OLYMP pozyskał finansowanie na realizację umowy z Xtreme Fitness
2023-11-09 | 01:00

OLYMP pozyskał finansowanie na realizację umowy z Xtreme Fitness

Zakończyła się emisja akcji z prawem poboru OLYMP S.A., notowanego na NewConnect dostawcy kompleksowych rozwiązań dla branży fitness. W ramach oferty zostało objętych 7.839.663 akcji o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Demografia, zdrowie, edukacja i ekologia. Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla rozwiązywania najbardziej palących problemów

O pozytywnym wpływie technologii na biznes mówi się od dawna, za czym idą rosnące z roku na rok inwestycje przedsiębiorstw w ten obszar, m.in. chmurę czy sztuczną inteligencję. Coraz częściej nowe technologie znajdują także zastosowanie w rozwiązywaniu palących problemów globalnych. Pracują nad nimi zarówno duże korporacje, naukowcy i studenci, jak i start-upy z całego świata. – Nowe technologie posiadają ogromny potencjał w przekształcaniu i wspieraniu kluczowych obszarów społeczno-gospodarczych, takich jak edukacja, zdrowie, środowisko i gospodarka – mówi Alicja Tatarczuk z Huaweia. Koncern szuka takich innowacyjnych pomysłów wśród młodych naukowców w swoim konkursie Tech4Good, który jest częścią programu Seeds for the Future.

Handel

W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika

Polacy mają problem z prawidłowym wskazaniem elektroodpadów i nie do końca wiedzą, gdzie oddawać takie zużyte sprzęty – pokazuje badanie agencji badawczej Zymetria na zlecenie RLG. 34 proc. badanych przyznało, że zdarzyło im się źle zutylizować wyrzucane elektroodpady. Odpady, które najczęściej trafiają w nieodpowiednie miejsce, to m.in. kable, ładowarki czy słuchawki. – Podobnie jest z różnego rodzaju golarkami, lokówkami, zabawkami na baterie i innymi małymi sprzętami, czyli tym, co niebawem będziemy kupować pod choinkę – zauważa Monika Wyciechowska z RLG w Polsce. Jak wskazuje, ponad połowa Polaków nie wie, że starych sprzętów nie wolno wyrzucać do pięciu frakcji, ale trzeba je oddać do specjalnych punktów zbiórki.

Bankowość

Banki i fundusze skoncentrowane na zielonych aspektach finansowanych projektów. UE stawia przed nimi coraz więcej wymogów

Zielona transformacja w Europie odciska coraz mocniejsze piętno na wszystkich sektorach gospodarki, także w branży finansowej. Wchodzące w życie kolejne regulacje z jednej strony wymuszają na bankach i innych instytucjach uwzględnianie kwestii ESG przy podejmowaniu decyzji o udzielaniu firmom kredytu inwestycyjnego czy zakupie akcji lub obligacji spółek. Z drugiej strony kolejne dyrektywy i rozporządzenia tworzą podstawy do oceny stopnia „zieloności” projektów. Ekologizację branży ma wspomóc utworzona właśnie platforma koordynująca działania branży – POLSIF.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.