Kaman Sport Group wspiera nadzieje olimpijskie. Polacy walczą o kwalifikacje
Niemal dokładnie za rok, w sobotę 27 lipca, rozpoczną się zmagania w ramach XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Stolica Francji będzie miejscem zmagań ponad 10 tysięcy sportowców – po 5250 mężczyzn oraz kobiet – którzy zmierzą się w 329 konkurencjach, w tym kilku nowych. O medale mają szansę powalczyć w nich Polacy.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski – organizator igrzysk – do idei równości podszedł bardzo dosłownie. Po turniejach w Rio de Janeiro i Tokio, gdzie odsetek kobiet wynosił odpowiednio 45,6 oraz 48,8 proc., w Paryżu zapanuje pełne równouprawnienie. Liczba startujących pań i panów będzie zgadzać się nie tylko całościowo (wystąpi ich po 5250), ale będzie się równa także w ramach poszczególnych sportów – np. w przypadku lekkoatletyki przedstawicieli obu płci będzie po 905.
Sportowcy walczą o minima olimpijskie
MKOL chce, by w igrzyskach wystartowali wszyscy najlepsi zawodnicy, dlatego też do udziału w nich uprawniają nie tylko tzw. minima olimpijskie, ustalane osobno dla większości konkurencji, ale także pozycja w światowym rankingu. To furtka dla sportowców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na imprezach rangi mistrzowskiej. W przypadku lekkoatletyki pod uwagę będą brane rezultaty o uzyskiwane po 1 lipca 2023, ale w innych sportach lista uczestników coraz szybciej się zapełnia.
Już jesienią 2022 roku kwalifikację olimpijską dla Polski wywalczyła Julia Piotrowska. 21-latka, zajęła 4. miejsce miejsce w finale karabinu pneumatycznego na strzeleckich mistrzostwach świata w Kairze. Był to jej debiut na zawodach tej rangi. 6. miejsce w strzelaniu w trzech postawach z karabinu z dystansu 50 m zajął kolejny debiutant na mistrzostwach, Maciej Kowalewicz. 23-latek jest dwukrotnym rekordzistą Polski i niemal murowanym kandydatem do kadry strzeleckiej na Paryż.
W stolicy Francji pojawi się kolejna nowa konkurencja z nurtu „urban events”, które w założeniu mają przyciągać do rywalizacji i kibicowania młodych widzów, głównie z dużych ośrodków. Po raz pierwszy o medale powalczą tancerze breakdance, a po debiucie na igrzyskach w Tokio w programie igrzysk olimpijskich utrzymała się m. in. wspinaczka sportowa. To dobre wieści dla polskich kibiców, bowiem szczególnie w konkurencji wspinaczka na czas nasi zawodnicy należą do grona faworytów. Wśród panów o udział w zawodach powalczy m. in. Hubert Przytuła, a wśród kobiet – Patrycja Chudziak.
Zmagania na wodzie i na macie
Apetyt na medale mają też z pewnością kibice sportów wodnych. O prawo startu w igrzyskach w Paryżu walczy m. in. duet kanadyjkarzy – Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Będą oni mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m. O miejsce w polskiej kadrze walczy też m. in. brązowa medalistka igrzysk w Tokio kajakarka Justyna Iskrzycka.
Choć MKOL po raz kolejny ograniczył liczbę konkurencji w sportach walki, reprezentanci Polski mają swoje medalowe ambicje. Olimpijskie nadzieje kibice wiążą m. in. z zapaśniczką Anheliną Łysak, która we wrześniu zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Belgradzie. O miejsce w kadrze na igrzyska walczy też wielokrotna medalistka mistrzostw juniorskich Agata Walerzak. O kwalifikację olimpijską starają się też judoczki Angelika Szymańska oraz Beata Pacut-Kłoczko.
0,07 sekundy zabrakło za to pływakowi Kacprowi Stokowskiemu do uzyskania minimum uprawniającego do startu w igrzyskach. Polak rywalizował na niedawno zakończonych pływackich mistrzostwach świata w japońskiej Fukuoce na 100 m stylem grzbietowym. O kwalifikację olimpijską walczy też m. in. pływaczka Alicja Tchórz, która liczy na powrót do pływackiej kadry.
Wymienionych sportowców w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group.
Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!
Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025
Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.