Kaman Sport Group wspiera nadzieje olimpijskie. Polacy walczą o kwalifikacje
Niemal dokładnie za rok, w sobotę 27 lipca, rozpoczną się zmagania w ramach XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Stolica Francji będzie miejscem zmagań ponad 10 tysięcy sportowców – po 5250 mężczyzn oraz kobiet – którzy zmierzą się w 329 konkurencjach, w tym kilku nowych. O medale mają szansę powalczyć w nich Polacy.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski – organizator igrzysk – do idei równości podszedł bardzo dosłownie. Po turniejach w Rio de Janeiro i Tokio, gdzie odsetek kobiet wynosił odpowiednio 45,6 oraz 48,8 proc., w Paryżu zapanuje pełne równouprawnienie. Liczba startujących pań i panów będzie zgadzać się nie tylko całościowo (wystąpi ich po 5250), ale będzie się równa także w ramach poszczególnych sportów – np. w przypadku lekkoatletyki przedstawicieli obu płci będzie po 905.
Sportowcy walczą o minima olimpijskie
MKOL chce, by w igrzyskach wystartowali wszyscy najlepsi zawodnicy, dlatego też do udziału w nich uprawniają nie tylko tzw. minima olimpijskie, ustalane osobno dla większości konkurencji, ale także pozycja w światowym rankingu. To furtka dla sportowców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na imprezach rangi mistrzowskiej. W przypadku lekkoatletyki pod uwagę będą brane rezultaty o uzyskiwane po 1 lipca 2023, ale w innych sportach lista uczestników coraz szybciej się zapełnia.
Już jesienią 2022 roku kwalifikację olimpijską dla Polski wywalczyła Julia Piotrowska. 21-latka, zajęła 4. miejsce miejsce w finale karabinu pneumatycznego na strzeleckich mistrzostwach świata w Kairze. Był to jej debiut na zawodach tej rangi. 6. miejsce w strzelaniu w trzech postawach z karabinu z dystansu 50 m zajął kolejny debiutant na mistrzostwach, Maciej Kowalewicz. 23-latek jest dwukrotnym rekordzistą Polski i niemal murowanym kandydatem do kadry strzeleckiej na Paryż.
W stolicy Francji pojawi się kolejna nowa konkurencja z nurtu „urban events”, które w założeniu mają przyciągać do rywalizacji i kibicowania młodych widzów, głównie z dużych ośrodków. Po raz pierwszy o medale powalczą tancerze breakdance, a po debiucie na igrzyskach w Tokio w programie igrzysk olimpijskich utrzymała się m. in. wspinaczka sportowa. To dobre wieści dla polskich kibiców, bowiem szczególnie w konkurencji wspinaczka na czas nasi zawodnicy należą do grona faworytów. Wśród panów o udział w zawodach powalczy m. in. Hubert Przytuła, a wśród kobiet – Patrycja Chudziak.
Zmagania na wodzie i na macie
Apetyt na medale mają też z pewnością kibice sportów wodnych. O prawo startu w igrzyskach w Paryżu walczy m. in. duet kanadyjkarzy – Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Będą oni mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m. O miejsce w polskiej kadrze walczy też m. in. brązowa medalistka igrzysk w Tokio kajakarka Justyna Iskrzycka.
Choć MKOL po raz kolejny ograniczył liczbę konkurencji w sportach walki, reprezentanci Polski mają swoje medalowe ambicje. Olimpijskie nadzieje kibice wiążą m. in. z zapaśniczką Anheliną Łysak, która we wrześniu zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Belgradzie. O miejsce w kadrze na igrzyska walczy też wielokrotna medalistka mistrzostw juniorskich Agata Walerzak. O kwalifikację olimpijską starają się też judoczki Angelika Szymańska oraz Beata Pacut-Kłoczko.
0,07 sekundy zabrakło za to pływakowi Kacprowi Stokowskiemu do uzyskania minimum uprawniającego do startu w igrzyskach. Polak rywalizował na niedawno zakończonych pływackich mistrzostwach świata w japońskiej Fukuoce na 100 m stylem grzbietowym. O kwalifikację olimpijską walczy też m. in. pływaczka Alicja Tchórz, która liczy na powrót do pływackiej kadry.
Wymienionych sportowców w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group.
Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open
46 proc. badanych pijących min. 10 szklanek wody dziennie jest szczęśliwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.