Komunikaty PR

Kaman Sport Group wspiera nadzieje olimpijskie. Polacy walczą o kwalifikacje

2023-08-04  |  12:00
Biuro prasowe

Niemal dokładnie za rok, w sobotę 27 lipca, rozpoczną się zmagania w ramach XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Stolica Francji będzie miejscem zmagań ponad 10 tysięcy sportowców – po 5250 mężczyzn oraz kobiet – którzy zmierzą się w 329 konkurencjach, w tym kilku nowych. O medale mają szansę powalczyć w nich Polacy.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski – organizator igrzysk – do idei równości podszedł bardzo dosłownie. Po turniejach w Rio de Janeiro i Tokio, gdzie odsetek kobiet wynosił odpowiednio 45,6 oraz 48,8 proc., w Paryżu zapanuje pełne równouprawnienie. Liczba startujących pań i panów będzie zgadzać się nie tylko całościowo (wystąpi ich po 5250), ale będzie się równa także w ramach poszczególnych sportów – np. w przypadku lekkoatletyki przedstawicieli obu płci będzie po 905.

Sportowcy walczą o minima olimpijskie

MKOL chce, by w igrzyskach wystartowali wszyscy najlepsi zawodnicy, dlatego też do udziału w nich uprawniają nie tylko tzw. minima olimpijskie, ustalane osobno dla większości konkurencji, ale także pozycja w światowym rankingu. To furtka dla sportowców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na imprezach rangi mistrzowskiej. W przypadku lekkoatletyki pod uwagę będą brane rezultaty o uzyskiwane po 1 lipca 2023, ale w innych sportach lista uczestników coraz szybciej się zapełnia.

Już jesienią 2022 roku kwalifikację olimpijską dla Polski wywalczyła Julia Piotrowska. 21-latka, zajęła 4. miejsce miejsce w finale karabinu pneumatycznego na strzeleckich mistrzostwach świata w Kairze. Był to jej debiut na zawodach tej rangi. 6. miejsce w strzelaniu w trzech postawach z karabinu z dystansu 50 m zajął kolejny debiutant na mistrzostwach, Maciej Kowalewicz. 23-latek jest dwukrotnym rekordzistą Polski i niemal murowanym kandydatem do kadry strzeleckiej na Paryż.

W stolicy Francji pojawi się kolejna nowa konkurencja z nurtu „urban events”, które w założeniu mają przyciągać do rywalizacji i kibicowania młodych widzów, głównie z dużych ośrodków. Po raz pierwszy o medale powalczą tancerze breakdance, a po debiucie na igrzyskach w Tokio w programie igrzysk olimpijskich utrzymała się m. in. wspinaczka sportowa. To dobre wieści dla polskich kibiców, bowiem szczególnie w konkurencji wspinaczka na czas nasi zawodnicy należą do grona faworytów. Wśród panów o udział w zawodach powalczy m. in. Hubert Przytuła, a wśród kobiet – Patrycja Chudziak.

Zmagania na wodzie i na macie

Apetyt na medale mają też z pewnością kibice sportów wodnych. O prawo startu w igrzyskach w Paryżu walczy m. in. duet kanadyjkarzy – Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Będą oni mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m. O miejsce w polskiej kadrze walczy też m. in. brązowa medalistka igrzysk w Tokio kajakarka Justyna Iskrzycka.

Choć MKOL po raz kolejny ograniczył liczbę konkurencji w sportach walki, reprezentanci Polski mają swoje medalowe ambicje. Olimpijskie nadzieje kibice wiążą m. in. z zapaśniczką Anheliną Łysak, która we wrześniu zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Belgradzie. O miejsce w kadrze na igrzyska walczy też wielokrotna medalistka mistrzostw juniorskich Agata Walerzak. O kwalifikację olimpijską starają się też judoczki Angelika Szymańska oraz Beata Pacut-Kłoczko.

0,07 sekundy zabrakło za to pływakowi Kacprowi Stokowskiemu do uzyskania minimum uprawniającego do startu w igrzyskach. Polak rywalizował na niedawno zakończonych pływackich mistrzostwach świata w japońskiej Fukuoce na 100 m stylem grzbietowym. O kwalifikację olimpijską walczy też m. in. pływaczka Alicja Tchórz, która liczy na powrót do pływackiej kadry.

Wymienionych sportowców w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Jedyny w swoim rodzaju interaktywny wyścig rowerowy przed warszawską Promenadą Biuro prasowe
2024-07-01 | 11:00

Jedyny w swoim rodzaju interaktywny wyścig rowerowy przed warszawską Promenadą

G City – właściciel Promenady, przygotował nową atrakcję dla klientów i okolicznych mieszkańców praskiego centrum handlowego. Jest to interaktywna platforma Promenada
Sport VAHINÉ FIERRO POWOŁANA NA AMBASADORKĘ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PANASONIC
2024-06-21 | 13:00

VAHINÉ FIERRO POWOŁANA NA AMBASADORKĘ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PANASONIC

Francuska surferka Vahiné Fierro, zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku i będzie współpracować z Panasonic, aby zwrócić uwagę na konieczność zwiększenia
Sport www.challenge-poland.com
2024-06-14 | 01:00

www.challenge-poland.com

Już po raz czwarty Gdańsk będzie areną jednych z najatrakcyjniejszych zawodów triathlonowych w Europie – LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE. Podczas konferencji prasowej w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.