Szklarska Poręba – polski Eden dla sportowców
Szklarska Poręba określana jest coraz częściej jako raj dla miłośników sportu i rekreacji. To idealne miejsce dla biegaczy oraz narciarzy biegowych. Swoją wyjątkowość zawdzięcza panującemu tam mikroklimatowi zbliżonemu do warunków alpejskich. Co sprawia, że sportowcy tak chętnie odwiedzają te rejony?
Miasto położone w południowo-zachodniej części Polski, leżące u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich zaczęto doceniać już na początku lat trzydziestych XX wieku. To czas, kiedy powstawały pierwsze uzdrowiska, kurorty czy też szpitale. Naturalne walory przyrodnicze po dziś dzień przyciągają wielu sportowców i turystów chcących pielęgnować zarówno kondycję fizyczną, jak i zdrowotną. Do głównych wartości tej miejscowości należą czarujące krajobrazy oraz krystalicznie czyste powietrze porównywane do klimatu panującego w Alpach.
Aktywny sport w bliskości z naturą
Wspomniany wcześniej raj dla sportowców stanowi szczególne miejsce wśród rowerzystów, biegaczy oraz narciarzy. Jedni zachwycają się aurą zimową, korzystając z licznych ośrodków sportów zimowych, inni zaś traktują Karkonosze jako idealną bazę wypadową na wycieczki piesze i rowerowe. Bogactwo Szklarskiej Poręby liczy ponad 20km tras zjazdowych oraz 450km tras rowerowych o szerokim spektrum trudności. Tak imponująca ilość szlaków w prozdrowotnym regionie Polski pozwala na organizowanie licznych sportowych imprez. Przykładowo już od 1976 roku na Polanie Jakuszyckiej odbywa się Międzynarodowy Bieg Piastów przyciągający ludzi aktywnie uprawiających sport z całej Europy. Trenowanie nart biegowych i wzięcie udziału w takim wydarzeniu, to niekiedy spełnienie marzeń dla wielu sportowców. Specyficzny mikroklimat, wyróżniające na tle innych rejonów ukształtowanie terenu oraz częste wymiany mas powietrza umożliwiają wykonywanie różnorodnych treningów przy bliskim kontakcie z przyrodą i naturą.
Regeneracja ciała po ciężkim wysiłku
Duży wysiłek, zarówno podczas maratonu biegowego czy też na obozie sportowym, wymaga jednak odpowiedniego wsparcia medycznego. Coraz częściej sportowcy korzystają z rozmaitych zabiegów wspomagających regenerację po treningu. Chcąc podążać za rozwojem nauki i przyspieszać powrót do całkowitej sprawności, osoby aktywnie uprawiające sport coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania i technologiczne terapie zdrowotne.
- Deficyt tlenowy powstający podczas uprawiania sportu to jedna z większych trudności z jaką zmagają się sportowcy. Innowacyjnym i jednym z najbardziej efektywnych sposobów dostarczania tlenu do komórek ciała jest Tlenoterapia Hiperbaryczna. Zabieg w komorze hiperbarycznej jest niezwykle korzystny dla osób chcących profilaktycznie poprawiać kondycję ciała i skóry, a także walczących z przewlekłymi chorobami. Dostarczenie zwiększonej ilości tlenu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa pracy serca, krążenia czy też układu nerwowego. Z perspektywy sportowca komora hiperbaryczna może stanowić idealne dopełnienie całego treningu. Wielu sportowców, którzy przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby wykorzystuje naszą komorę, by jeszcze bardziej pobudzić swoje komórki i zregenerować organizm przed kolejnym treningiem czy zawodami – mówi Karina Potapczyk, właścicielka Pensjonatu Zającówka.
Tlenoterapia to znakomita metoda na przyspieszenie regeneracji mięśni, zwiększająca wydolność, a także poprawiająca sprawność fizyczną. Co więcej, w przypadku kontuzji czy mikro urazów przyspiesza czas rekonwalescencji organizmu.
- „Dobry dotyk w służbie zdrowego piękna wsparty źródłami natury” to słowa idealnie opisujące tlenoterapię hiperbaryczną. Stanowią one misję rodzącej się pod skrzydłami pensjonatu Zającówka, Spa Pro Natura. To tutaj w samym sercu Szklarskiej Poręby można skorzystać z oferty tlenoterapii w komorze hiperbarycznej, która uzupełni jazdę na nartach rewelacyjną regeneracją ciała – dodaje Karina Potapczyk.
Pensjonat Zającówka – pensjonat znajdujący się w Szklarskiej Porębie, ukryty na obszarze śródmiejskiej enklawy leśnej w samym sercu Szklarskiej Poręby. Od zgiełku miasta chroni go rzeka Kamienna. W bliskiej okolicy znajduje się centrum handlowo usługowe. Niepowtarzalna i miła atmosfera oraz profesjonalna obsługa zagwarantują gościom zadowolenie z pobytu.

Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!

Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.