Średnia cena noclegu w Zakopanem na Sylwestra o ¼ wyższa niż w reszcie kraju
Niektóre polskie miasta - Warszawa, Wrocław i Poznań, ale też te mniejsze, jak Opole, Elbląg czy Szczecin - zrezygnowały w tym roku z organizacji miejskich imprez sylwestrowych. Odbędzie się jednak Sylwester Marzeń, który nawet w czasie pandemicznych obostrzeń dwa lata temu przyciągnął do Zakopanego kilkadziesiąt tysięcy turystów. Jak podaje polski serwis turystyczny Nocowanie.pl, odwiedzany w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, co czwarta osoba poszukująca zakwaterowania na Sylwestra wybiera Zakopane, a ponad 11 proc. położone w pobliżu Białkę Tatrzańską, Kościelisko, Szczawnicę, Bukowinę Tatrzańską, Poronin czy Murzasichle. W sumie połowa wszystkich wyszukiwań dotyczy miejscowości położonych w województwie małopolskim.
Pod względem popularności w tym czasie na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (⅕ wszystkich wyszukiwań), a na trzecim śląskie (13 proc. wyszukiwań). Jeśli chodzi o miejscowości, drugą pozycję zajmuje Karpacz (7 proc. wyszukiwań), a trzecią Szklarska Poręba (5 proc. wyszukiwań).
Sylwestrowe wyjazdy szczególnie kojarzą się z widokiem ośnieżonych Tatr, Zakopanem i przyciągającym tłumy koncertem, ale wielu turystów chętnie wybiera również inne, równie malownicze, a mniej oblegane regiony Polski. Niektórzy zamierzają powitać nowy rok nad polskim morzem - blisko 2 proc. turystów planuje pobyt w Trójmieście, w sumie 7,5 proc. chce wyjechać do miejscowości położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Wśród dziesięciu najczęściej wybieranych województw znalazły się też lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, w których można spędzić czas w bardziej kameralnych warunkach i w otoczeniu pięknej przyrody. Nie bez znaczenia jest też koszt takiego wyjazdu - według naszych danych średnia cena za nocleg za osobę na dobę w Zakopanem w okresie sylwestrowym jest o prawie ¼ wyższa niż w reszcie kraju - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.
Sylwestra Polacy najchętniej spędzają w gronie par
Ponad 60 proc. osób, które planują wyjechać na Sylwestra, ma w planach pobyt dwu- lub trzydniowy, a 14 proc. czterodniowy. Aż 7 proc. planuje wyjechać tylko na jeden dzień. O ile na Boże Narodzenie i długie weekendy Polacy najchętniej wyjeżdżają z dziećmi, to w Sylwestra dorośli wolą bawić się we własnym gronie, najchętniej parami - ponad 27 proc. wyszukiwań dotyczy zakwaterowania dla dwojga dorosłych, a drugie tyle dla czworga, sześciorga, ośmiorga, dziesięciorga lub dwanaściorga dorosłych. Dominujące zazwyczaj wśród turystów pary z jednym lub dwojgiem dzieci tym razem stanowią tylko 11 proc. wyjeżdżających. Jeszcze mniej jest nieparzystych grup dorosłych - wyjazd w trzy, pięć, siedem lub dziewięć osób planuje 8 proc. wyjeżdżających. Niecałe 2 proc. wybiera się w podróż w pojedynkę.
Tak samo, jak święta, Sylwestra Polacy najbardziej chcą spędzać w wynajętych domkach i willach, których dotyczy ponad 40 proc. wyszukiwań. Niezmiennie bardzo popularnym rodzajem zakwaterowania pozostają kwatery i pokoje (27 proc. wyszukiwań) oraz apartamenty (16 proc. wyszukiwań). Niemal co dziesiąty wyjeżdżający zamierza spędzić sylwestrowy wyjazd w pensjonacie, hotelu lub hostelu.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.