Komunikaty PR

Stare mury, nowe wyzwania. Rewitalizacja w trosce o zrównoważoną przyszłość

2024-09-06  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W Polsce, gdzie wiele budynków posiada status zabytku, rewitalizacja staje się kluczowym elementem ochrony dziedzictwa kulturowego i architektonicznego. Tego typu działania są również odpowiedzią na kwestie związane z postępującym kryzysem klimatycznym. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom towarzyszącym idei zrównoważonego rozwoju, powstała inicjatywa "Stare Mury", promująca wiedzę na temat rewitalizacji i readaptacji zabytkowych i starszych nieruchomości, łącząca inwestorów, architektów oraz doświadczonych wykonawców. Ideę inicjatywy można poznać bliżej w Centrum Designu Domoteka, która w najbliższym czasie zaprasza na serię spotkań dla profesjonalistów realizujących projekty łączące przyszłość z przeszłością.

Rewitalizacja starych budynków w Polsce to temat o ogromnym znaczeniu, zarówno z perspektywy ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i zrównoważonego rozwoju. Przemyślane adaptacje, szczególnie w kontekście mieszkań w historycznych kamienicach, czy nawet mieszkań z wielkiej płyty, zyskują na znaczeniu także w kontekście współczesnych trendów inwestycyjnych.  Stare i często zaniedbane mieszkania mają ogromny potencjał, by stać się klejnotami architektonicznymi, które będą znów zachwycać swą estetyką. Inicjatywa "Stare Mury" wychodzi naprzeciw tym potrzebom, organizując w warszawskim Centrum Designu Domoteka szereg wydarzeń edukacyjnych, takich jak spotkania z architektami i firmami budowlanymi, warsztaty czy szkolenia produktowe. Wszystkie te działania mają na celu pogłębienie wiedzy na temat nowoczesnych technologii oraz technik rewitalizacji, a także nawiązanie kontaktów między inwestorami oraz specjalistami w tej wymagającej rozległej wiedzy dziedzinie.

Decyzja o kontynuowaniu cyklu spotkań w przestrzeni Domoteki jest odpowiedzią na olbrzymie zainteresowanie, jakie wywołało pierwsze wydarzenie z tej serii. Sukces przedsięwzięcia, widoczny zarówno w liczbie uczestników, jak i w ożywionych dyskusjach, które miały miejsce podczas wystąpień w strefie „Stare Mury”, pokazał, że istnieje duże zapotrzebowanie na dialog i wymianę wiedzy między profesjonalistami. Dzięki doświadczeniu założycieli projektu – Piotra Grochowskiego i Wojciecha Kolędy z Grupa Arche oraz Przemysława Szklarzewskiego, organizatora wydarzeń archiDAY i twórcy platformy archiDESK.pl, „Stare Mury" stają się nieocenionym źródłem wiedzy dla inwestorów i architektów, którzy chcą efektywnie i z sukcesem realizować projekty rewitalizacyjne.

Adaptacja takich budynków to proces, który niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania. Współpraca z odpowiednio dobranymi specjalistami nie tylko przyspiesza proces inwestycyjny, ale również czyni go bardziej bezpiecznym i zgodnym z obowiązującymi normami prawnymi. Rosnąca świadomość w zakresie celów adaptacji jest pozytywnym zjawiskiem, jednak ważne jest, by towarzyszyła jej odpowiedzialność za zachowanie autentyczności i dziedzictwa kulturowego. Tylko w ten sposób można zapewnić, że zrewitalizowane budynki będą służyły kolejnym pokoleniom, nie tracąc przy tym swojej historycznej wartości.

Regularne wydarzenia w Strefie „Stare Mury” (salon 1 piętro, po wejściu na górę należy się kierować na prawo) nie tylko wzmacniają pozycję Domoteki jako centrum wiedzy i inspiracji, ale także przyczyniają się do rozwoju i integracji społeczności profesjonalistów, którzy wspólnie pracują nad przyszłością architektury w Polsce.

Agenda spotkań, które odbędą się w strefie „Stare Mury:

10 września/wtorek, w godz.18.00-20.00

Temat: Jak wykańczać domy i mieszkania z użyciem materiałów z odzysku?

17 września/wtorek, w godz. 18.00-20.00

Temat: Nowe życie w starych murach: Jak skutecznie remontować mieszkania w wielkiej płycie i zabytkowych kamienicach.

24 września/wtorek, w godz. 18.00-20.00

Temat: Twórcze przekształcenia: Jak nadać nowe funkcje starym budynkom?

Więcej informacji: domoteka.pl

***Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany designowi. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem Domoteki oraz parków handlowych HOMEPARK jest fundusz Pradera European Retail Parks, który należy do Pradery – wiodącego na rynku specjalistycznym funduszu zarządzającego aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie. Pradera została założona w 1999 r., a jej portfel wart 3,5 miliarda euro zawiera ponad 59 centrów i parków handlowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich posiadających łącznie 2,500 sklepów. (www.pradera.com). Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland. Za komercjalizację odpowiada Cushman & Wakefield.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy

Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.

Ochrona środowiska

Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa

1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.

Handel

T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu

Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.