Komunikaty PR

Stare mury, nowe wyzwania. Rewitalizacja w trosce o zrównoważoną przyszłość

2024-09-06  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W Polsce, gdzie wiele budynków posiada status zabytku, rewitalizacja staje się kluczowym elementem ochrony dziedzictwa kulturowego i architektonicznego. Tego typu działania są również odpowiedzią na kwestie związane z postępującym kryzysem klimatycznym. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom towarzyszącym idei zrównoważonego rozwoju, powstała inicjatywa "Stare Mury", promująca wiedzę na temat rewitalizacji i readaptacji zabytkowych i starszych nieruchomości, łącząca inwestorów, architektów oraz doświadczonych wykonawców. Ideę inicjatywy można poznać bliżej w Centrum Designu Domoteka, która w najbliższym czasie zaprasza na serię spotkań dla profesjonalistów realizujących projekty łączące przyszłość z przeszłością.

Rewitalizacja starych budynków w Polsce to temat o ogromnym znaczeniu, zarówno z perspektywy ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i zrównoważonego rozwoju. Przemyślane adaptacje, szczególnie w kontekście mieszkań w historycznych kamienicach, czy nawet mieszkań z wielkiej płyty, zyskują na znaczeniu także w kontekście współczesnych trendów inwestycyjnych.  Stare i często zaniedbane mieszkania mają ogromny potencjał, by stać się klejnotami architektonicznymi, które będą znów zachwycać swą estetyką. Inicjatywa "Stare Mury" wychodzi naprzeciw tym potrzebom, organizując w warszawskim Centrum Designu Domoteka szereg wydarzeń edukacyjnych, takich jak spotkania z architektami i firmami budowlanymi, warsztaty czy szkolenia produktowe. Wszystkie te działania mają na celu pogłębienie wiedzy na temat nowoczesnych technologii oraz technik rewitalizacji, a także nawiązanie kontaktów między inwestorami oraz specjalistami w tej wymagającej rozległej wiedzy dziedzinie.

Decyzja o kontynuowaniu cyklu spotkań w przestrzeni Domoteki jest odpowiedzią na olbrzymie zainteresowanie, jakie wywołało pierwsze wydarzenie z tej serii. Sukces przedsięwzięcia, widoczny zarówno w liczbie uczestników, jak i w ożywionych dyskusjach, które miały miejsce podczas wystąpień w strefie „Stare Mury”, pokazał, że istnieje duże zapotrzebowanie na dialog i wymianę wiedzy między profesjonalistami. Dzięki doświadczeniu założycieli projektu – Piotra Grochowskiego i Wojciecha Kolędy z Grupa Arche oraz Przemysława Szklarzewskiego, organizatora wydarzeń archiDAY i twórcy platformy archiDESK.pl, „Stare Mury" stają się nieocenionym źródłem wiedzy dla inwestorów i architektów, którzy chcą efektywnie i z sukcesem realizować projekty rewitalizacyjne.

Adaptacja takich budynków to proces, który niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania. Współpraca z odpowiednio dobranymi specjalistami nie tylko przyspiesza proces inwestycyjny, ale również czyni go bardziej bezpiecznym i zgodnym z obowiązującymi normami prawnymi. Rosnąca świadomość w zakresie celów adaptacji jest pozytywnym zjawiskiem, jednak ważne jest, by towarzyszyła jej odpowiedzialność za zachowanie autentyczności i dziedzictwa kulturowego. Tylko w ten sposób można zapewnić, że zrewitalizowane budynki będą służyły kolejnym pokoleniom, nie tracąc przy tym swojej historycznej wartości.

Regularne wydarzenia w Strefie „Stare Mury” (salon 1 piętro, po wejściu na górę należy się kierować na prawo) nie tylko wzmacniają pozycję Domoteki jako centrum wiedzy i inspiracji, ale także przyczyniają się do rozwoju i integracji społeczności profesjonalistów, którzy wspólnie pracują nad przyszłością architektury w Polsce.

Agenda spotkań, które odbędą się w strefie „Stare Mury:

10 września/wtorek, w godz.18.00-20.00

Temat: Jak wykańczać domy i mieszkania z użyciem materiałów z odzysku?

17 września/wtorek, w godz. 18.00-20.00

Temat: Nowe życie w starych murach: Jak skutecznie remontować mieszkania w wielkiej płycie i zabytkowych kamienicach.

24 września/wtorek, w godz. 18.00-20.00

Temat: Twórcze przekształcenia: Jak nadać nowe funkcje starym budynkom?

Więcej informacji: domoteka.pl

***Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany designowi. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem Domoteki oraz parków handlowych HOMEPARK jest fundusz Pradera European Retail Parks, który należy do Pradery – wiodącego na rynku specjalistycznym funduszu zarządzającego aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie. Pradera została założona w 1999 r., a jej portfel wart 3,5 miliarda euro zawiera ponad 59 centrów i parków handlowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich posiadających łącznie 2,500 sklepów. (www.pradera.com). Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland. Za komercjalizację odpowiada Cushman & Wakefield.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.