Startuje ogólnopolska kampania "Umyj ręce"
Pierwsze przykazanie? Umyj ręce
Jak najczęściej myjmy ręce wodą z mydłem! Tak brzmi pierwsze zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walce z koronawirusem. Mydło w kostce w każdym domu to niedrogi i podstawowy środek do walki z pandemią.
Tak, to prawda. Zwykła, tradycyjna kostka mydła znów wraca do łask na całym świecie. Choć ma nieskomplikowany skład, to skutecznie usuwa brud i drobnoustroje z naszych rąk, w tym także wirusa SARS-CoV-2. Mydło w kostce jest wygodne w użyciu, przyjazne dla środowiska i przy tym – niedrogie.
O konieczności mycia rąk wodą z mydłem mówi też głośno UNICEF, który niesie pomoc dzieciom i ich rodzinom dotkniętym skutkami pandemii w krajach rozwijających się. – Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom – mówi Sanjay Wijesekera, Dyrektor Programowy UNICEF.
Ale czy wszyscy dokładnie myjemy ręce? Niestety nie. Polskie doświadczenia epidemiologów wskazują na to, że ręce myjemy zbyt rzadko, niedokładnie i za krótko. Drobnoustroje w codziennym życiu mogą gromadzić się niemal wszędzie. Ręce należy myć mydłem co najmniej kilka-kilkanaście razy dziennie, w tym m.in. przed i po posiłkach, po wyjściu z toalety, po przyjściu do pracy i do domu oraz po każdorazowym kontakcie ze zwierzętami. Poprawne umycie dłoni powinno trwać minimum 30 sekund. A jak poprawnie umyć ręce? Otóż po zwilżeniu wodą i dokładnym rozprowadzeniu mydła w kostce w dłoniach, należy najpierw umyć dokładnie część wewnętrzną, a potem zewnętrzną dłoni. Następnie trzeba starannie umyć opuszki palców wraz z paznokciami, kciuki i nadgarstki. Po spłukaniu piany, dłonie należy obmyć bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć w czysty lub jednorazowy ręcznik. I gotowe!
– Pod względem chemicznym mydło to sól metalu i wyższych kwasów tłuszczowych. To związek powierzchniowo czynny, który powoduje kurczenie się warstwy zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów przyczepionych do powierzchni skóry, co ułatwia ich spłukiwanie. Zatem wszelkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące higieny osobistej z użyciem detergentów takich jak mydła, również w kostkach, mają chemiczne podstawy i mogą być jednym z najlepszych sposobów w ograniczaniu ryzyka zakażenia wirusami – mówi dr n. farm. inż. Sylwia Andrzejczuk z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Mydło w kostce ma ogromnie wiele zalet. Oprócz tego, że usuwa ze skóry brud i drobnoustroje, w tym wirusy, jest bardzo praktyczne. Mydło w kostce możemy zabrać wszędzie: do pracy, do kosmetyczki podczas podróży, a także do samochodu czy samolotu. Nie ma też obaw, że mydło w kostce nam się wyleje. Mydło w kostce ze względu na niskie ryzyko mikrobiologiczne, nie wymaga stosowania konserwantów. Dodatkowo nie stwierdza się aktywności bakteryjnej na powierzchni mydła. Istnieje bardzo duży wybór mydeł w kostkach: do każdego rodzaju skóry, dla alergików, o różnych zapachach kolorach i kształtach. Mydło w kostce może stanowić dekorację, a przechowywane w szafie z ubraniami – utrzymuje ładny zapach.
– Co ważne: mydło w kostce jest przyjazne środowisku! W przeciwieństwie do mydeł w płynie, nie trzeba kupować go wraz z plastikowymi butelkami, plastikowymi pompkami czy zakrętkami, ani foliowymi saszetkami re-fill, które później zaśmiecają świat. Poza tym, mydło jest produktem pochodzenia naturalnego i ulega biodegradacji – dodaje Artur Rusinek, prezes zarządu Betasoap, firmy zajmującej się produkcją mydła. Niestety, czasem słyszy się nieprawdziwe twierdzenie, że można zarazić się bakteriami z tzw. kożucha, który powstaje na powierzchni mokrego mydła. To mit. Co prawda, wilgotność sprzyja namnażaniu się bakterii w każdym przypadku, niezależnie czy jest to mydło w kostce, czy też w płynie. Jednak właściwości chemiczne i sposób użytkowania mydła w kostce potwierdza jego higieniczność: umieszczenie mydła pod bieżącą wodą pozwala uzyskać pianę, która zmywa i usuwa z powierzchni kostki wszelkie bakterie przed rozpoczęciem procesu mycia. Dlatego – walcząc o swoje zdrowie – myjmy ręce!
Więcej informacji o poprawnym myciu rąk, ciekawostki o mydle i dodatkowe materiały multimedialne można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.umyjrece.pl

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.