Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otwiera nowe lokalizacje
Ubóstwo oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, a także potrzeba aktywizacji zawodowej, to główne powody, dla których SOS Wioski Dziecięce w Polsce poszerzają swoją działalność. W ramach profilaktycznego Programu „SOS Rodzinie” powstaną trzy nowe lokalizacje w trzech województwach – lubelskim (gmina Zakrzówek), mazowieckim (gmina Wodynie) i zachodniopomorskim (gmina Świeszyno). Pomoc kierowana będzie do rodzin w trudnej sytuacji życiowej.
- Ubóstwo i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych to najczęściej raportowane powody przydzielania pomocy społecznej we wspieranych przez nas lokalizacjach. Trudna sytuacja finansowa i niedostatecznie rozwinięte kompetencje opiekuńczo-wychowawacze przekładają się na jakość rodzinnych relacji, m.in. nasilając domowe konflikty. W połączeniu z niepewnością i lękiem jakie rodzą się ze względu na pandemię SARS-CoV-2 możemy obserwować negatywne oddziaływania na dzieci i młodzież, głównie w zakresie ich funkcjonowania w grupie rówieśniczej, czy obniżenia nastroju. – mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”.
Według dostępnych danych, w Polsce poniżej minimum egzystencji żyje ponad 5 proc., czyli ok. 1,9 mln Polaków, a skrajne ubóstwo dzieci w 2020 r. wzrosło z 4,5% do 5,9%, czyli do ponad 400 tys. dzieci.[1] Z kolei, zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży diagnozowane są na coraz wcześniejszym etapie rozwoju, a ich skala nieustannie wzrasta. Jeszcze przed pandemią, dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia było ok. 630 tys.[2]
- W odpowiedzi na lawinowo rosnące potrzeby, nasze Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na wsparcie rodzin zarówno poprzez indywidualną pracę z rodzinami, jak i zapewnienie rodzinom dostępności wsparcia specjalistów – psychologów i psychoterapeutów. Ważnym elementem jest także edukacja rodziców nie tylko w zakresie wychowania, ale również dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
W ciągu ostatniego roku, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, Stowarzyszenie pomogło 2 383 beneficjentom, w tym 1428 dzieciom i młodzieży z 579 rodzin. Z kolei od początku istnienia programu, pomoc otrzymało ponad 2 tysiące dzieci z ponad 940 rodzin biologicznych.
- Uczestnictwo w programie jest dobrowolne i bezpłatne. Pomoc kierowana jest do wszystkich rodzin przeżywających trudności w zakresie sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i zagrożonych rozpadem. Pomocą obejmujemy wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziecka. To właśnie dzieci mogą skorzystać z dedykowanych im zajęć i działań świetlicowych. Otrzymają tam pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, szansę na rozwój zainteresowań. Oferujemy również szeroki wachlarz wsparcia dla rodziców/opiekunów. - mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”.
Rozwój pieczy zastępczej
W 2022 roku Stowarzyszenie planuje również rozwój form opieki zastępczej SOS. Od stycznia br. w ramach Programu SOS Biłgoraj funkcjonuje placówka specjalistyczno-terapeutyczna oraz placówka interwencyjna. Z kolei, w drugim kwartale 2022 r. placówka interwencyjna zostanie otwarta również w Kraśniku. - Nowe formy pieczy są naszą odpowiedzią na potrzeby dzieci. Praktycznie każdego dnia otrzymujemy telefony z powiatowych centrów pomocy rodzinie z pytaniem o możliwość przyjęcia dzieci do opieki zastępczej. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. - O dramatycznej sytuacji świadczy również to, że wiele zgłoszeń się powtarza. To znaczy, że dzieciom miesiącami nie można znaleźć miejsca w odpowiedniej rodzinie zastępczej lub placówce. – dodaje.
Ty też możesz pomóc
Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy, wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. W ramach akcji uruchomiona została również strona www.dziecisos.org, na której można pobrać bezpłatny program PIT 2021 lub wypełnić zeznanie podatkowe online.
[1] „Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2020 roku”, GUS, 2021
[2] „Dostępność lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży (w latach 2017-2019)”, NIK, 2020

Jak performance marketing pomaga rosnąć firmom?

25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.