Komunikaty PR

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otwiera nowe lokalizacje

2022-01-24  |  10:15
Biuro prasowe

Ubóstwo oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, a także potrzeba aktywizacji zawodowej, to główne powody, dla których SOS Wioski Dziecięce w Polsce poszerzają swoją działalność.  W ramach profilaktycznego Programu „SOS Rodzinie” powstaną trzy nowe lokalizacje w trzech województwach – lubelskim (gmina Zakrzówek), mazowieckim (gmina Wodynie) i zachodniopomorskim (gmina Świeszyno). Pomoc kierowana będzie do rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

- Ubóstwo i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych to najczęściej raportowane powody przydzielania pomocy społecznej we wspieranych przez nas lokalizacjach. Trudna sytuacja finansowa i niedostatecznie rozwinięte kompetencje opiekuńczo-wychowawacze przekładają się na jakość rodzinnych relacji, m.in. nasilając domowe konflikty. W połączeniu z niepewnością i lękiem jakie rodzą się ze względu na pandemię SARS-CoV-2 możemy obserwować negatywne oddziaływania na dzieci i młodzież, głównie w zakresie ich funkcjonowania w grupie rówieśniczej, czy obniżenia nastroju. – mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”.

Według dostępnych danych, w Polsce poniżej minimum egzystencji żyje ponad 5 proc., czyli ok. 1,9 mln Polaków, a skrajne ubóstwo dzieci w 2020 r. wzrosło z 4,5% do 5,9%, czyli do ponad 400 tys. dzieci.[1] Z kolei, zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży diagnozowane są na coraz wcześniejszym etapie rozwoju, a ich skala nieustannie wzrasta. Jeszcze przed pandemią, dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia było ok. 630 tys.[2] 

- W odpowiedzi na lawinowo rosnące potrzeby, nasze Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na wsparcie rodzin zarówno poprzez indywidualną pracę z rodzinami, jak i zapewnienie rodzinom dostępności wsparcia specjalistów – psychologów i psychoterapeutów. Ważnym elementem jest także edukacja rodziców nie tylko w zakresie wychowania, ale również dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

W ciągu ostatniego roku, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, Stowarzyszenie pomogło  2 383 beneficjentom,  w tym 1428 dzieciom i młodzieży z 579 rodzin. Z kolei od początku istnienia programu, pomoc otrzymało ponad 2 tysiące dzieci z ponad 940 rodzin biologicznych.

- Uczestnictwo w programie jest dobrowolne i bezpłatne. Pomoc kierowana jest do wszystkich rodzin przeżywających trudności w zakresie sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i zagrożonych rozpadem. Pomocą obejmujemy wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziecka. To właśnie dzieci mogą skorzystać z dedykowanych im zajęć i działań świetlicowych. Otrzymają tam pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, szansę na rozwój zainteresowań. Oferujemy również szeroki wachlarz wsparcia dla rodziców/opiekunów. - mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”.

Rozwój pieczy zastępczej

W 2022 roku Stowarzyszenie planuje również rozwój form opieki zastępczej SOS. Od stycznia br. w ramach Programu SOS Biłgoraj funkcjonuje placówka specjalistyczno-terapeutyczna oraz placówka interwencyjna. Z kolei, w drugim kwartale 2022 r. placówka interwencyjna zostanie otwarta również w Kraśniku. - Nowe formy pieczy są naszą odpowiedzią na potrzeby dzieci. Praktycznie każdego dnia otrzymujemy telefony z powiatowych centrów pomocy rodzinie z pytaniem o możliwość przyjęcia dzieci do opieki zastępczej. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. - O dramatycznej sytuacji świadczy również to, że wiele zgłoszeń się powtarza. To znaczy, że dzieciom miesiącami nie można znaleźć miejsca w odpowiedniej rodzinie zastępczej lub placówce. – dodaje.

Ty też możesz pomóc

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy, wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. W ramach akcji uruchomiona została również strona www.dziecisos.org, na której można pobrać bezpłatny program PIT 2021 lub wypełnić zeznanie podatkowe online.


[1] „Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2020 roku”, GUS, 2021

[2] „Dostępność lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży (w latach 2017-2019)”, NIK, 2020

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów Biuro prasowe
2025-04-10 | 17:00

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Aż 87% Polaków jest zmęczonych polaryzacją społeczną i polityczną widoczną zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Z kolei prawie 80% polskich
Media i PR Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations
2025-04-10 | 10:20

Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations

W świecie fake newsów, dezinformacji oraz globalnych problemów profesjonalne zarządzanie komunikacją przestało być wyborem – stało się koniecznością. O tym, jak
Media i PR Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?
2025-03-27 | 09:30

Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na ignorowanie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Rozwój technologii mobilnych sprawił, że firmy mają dostęp do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.