Stwórz swoje eko-biuro
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Od dziś firmy, które chcą skutecznie wprowadzić u siebie program ekologicznego biura i funkcjonować w duchu gospodarki obiegu zamkniętego, a nie wiedzą od czego zacząć, mogą wziąć udział w programie “Koliber”. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, pomysłodawca projektu, pomoże przedsiębiorcom w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko i zasoby naturalne. Jak to zrobi? Proponując gotowe rozwiązania dla ….pracowników i działów HR.
W programie “Koliber” Zakład Utylizacyjny zachęca do skorzystania z praktycznych i łatwo wdrażanych rozwiązań, które kształtują zachowania zarówno na poziomie organizacji, jak i ludzi w firmach.
„Koliber” to odpowiedź na potrzeby gdańskich przedsiębiorców, którzy chcą kształtować postawy ekologiczne wśród pracowników - mówi Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Projekt dostarcza między innymi odpowiedzi na pytania o sposoby segregacji odpadów, organizacji miejsc segregowania czy motywowania pracowników do ekologicznych zachowań. O to najczęściej pytają nas przedstawiciele firm podczas wizyt edukacyjnych w naszym przedsiębiorstwie.
Porady zawarte w projekcie „Koliber” umożliwiają budowanie kultury organizacyjnej firm i kształtowanie takich zachowań pracowników, które mogą zaowocować stworzeniem i wdrożeniem systemu zarządzania środowiskiem w danej organizacji. Pomysły na rozwiązania znajdą tam pracownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi, zakupów czy administracji. Projekt obfituje w podpowiedzi, na co zwracać uwagę i jak – krok po kroku – czynić “biuro” bardziej przyjaznym dla środowiska.
- Wprowadzanie do wewnętrznych procedur i zaleceń na rzecz zrównoważonego korzystania z dostępnych zasobów to pierwszy krok do ograniczenia skutków zmian klimatycznych - mówi Michał Dzioba.
Projekt „Koliber” to jednak przede wszystkim inspiracja, w jaki sposób działać na poziomie pracownika, aby ekologiczne nawyki „weszły w krew” i wpisały się w kulturę organizacyjną firmy. Projekt oferuje wiele ciekawych tematów w komunikacji wewnętrznej i pozwala uzyskać zaangażowanie pracowników, a także integrować ich wokół ciekawych celów.
Baza wiedzy projektu „Koliber” dostępna jest pod adresem: www.koliber.zut.com.pl. Przedsiębiorcy znajdą tam instrukcje, jak wdrażać program krok po kroku, prezentacje, materiały szkoleniowe, ebooki, kalendarz możliwych wizyt w Zakładzie Utylizacyjnym, kontakt do mentora pomocnego we wdrażaniu projektu.
Nazwa projektu nawiązuje do opowieści Pierre’a Rabhiniego „Koliber”, która zachęca do tego, by w razie potrzeby, podjąć działania, nie bacząc na ograniczenia czy trudności.
Partnerem wspierającym projekt są: Czyste Miasto Gdańsk, Gdańsk Bez Plastiku, GIWK.
Gdańsk sukcesywnie wprowadza działania mające na celu ograniczenie plastiku w życiu codziennym. W lutym 2019 r. roku zainicjowano kampanię Gdańsk bez plastiku. Jest to inicjatywa polegająca na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku. Początkowo akcja skierowana była do mieszkańców, w kolejnym etapie do przedsiębiorców. Dla nich miasto przygotowało pięć podpowiedzi, jak unikać plastiku: płyny i środki do mycia i sprzątania kupuj w opakowaniach zbiorczych; wodę do picia wlewaj z kranu do szklanych butelek; segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie; wymieniaj wkłady w długopisach; naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielorazowego użytku. Wprowadzanie zasad miasto zaczęło od siebie. Na początku używając papieru z recyklingu do druku czy zamieniając wodę butelkowaną na szklane butelki z wodą z kranu podczas spotkań służbowych. W ten sposób tylko w 2019 roku pozbyło się 18 tysięcy butelek z plastiku.
2 stycznia 2020 weszło w życie zarządzenie prezydent Gdańska wprowadzające zakaz użycia przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych w siedzibach Urzędu Miejskiego w Gdańsku i siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Gdańska, a także podczas wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez miasto, jednostkę organizacyjną oraz podczas wydarzeń dofinansowanych ze środków miasta Gdańska. Ma ono na celu wyeliminowanie z użytku butelek talerzy i sztućców kubeczków i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych. Zgodnie z zarządzeniem wymienione produkty należy zastąpić wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Zalecane jest także drukowanie na papierze z recyklingu oraz stosowanie „zielonych zamówień publicznych”, czyli takich, która wprowadza klauzulę dla oferentów, by potwierdzali swoje ekologiczne podejście do prowadzonego przez nich biznesu.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.