Stypendium finansowe i obóz naukowy czekają na polskich nastolatków
Obóz naukowy, indywidualne konsultacje edukacyjne i stypendium w wysokości 40 tys. zł – takie możliwości oferuje polskiej młodzieży program naukowo-edukacyjny ADAMED SmartUP. Pierwszy etap rekrutacji do niego gra edukacyjna online, pozostaje otwarta do piątku, 15 stycznia.
Fundacja Adamed od 2014 roku wspiera rozwój uzdolnionej polskiej młodzież, a w jej obozach edukacyjnych ADAMED SmartUP uczestniczyło dotychczas 300 uczniów. Trwająca obecnie rekrutacja pozwoli wyłonić uczestników kolejnej, siódmej już edycji programu. Latem 50 zakwalifikowanych uczniów będzie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności na zaawansowanych wykładach i warsztatach praktycznych w ramach 4 grup tematycznych: fizyka i nowe technologia, chemia i biochemia, inżynieria i robotyka, medycyna i nauki medyczne. Poza nimi zorganizowane zostaną także wycieczki do instytutów badawczych oraz zajęcia integracyjne i pozanaukowe.
Po zakończeniu obozu 10 jego uczestników otrzyma tytuł laureata nagrody głównej oraz możliwość uczestniczenia w rocznym programie mentorskim. Indywidualne konsultacje z polskimi ekspertami oraz zorganizowane zajęcia dodatkowe wesprą ich rozwój w ramach wybranej ścieżki edukacyjnej. Troje najlepszych laureatów otrzyma wraz z zakończeniem 7. edycji programu atrakcyjne stypendium finansowe, w wysokości 40 tys. każde.
Jak dołączyć i zdobyć nagrody?
W grze rekrutacyjnej należy rozwiązać 10 punktowanych zadań z 5 kategorii tematycznych odnoszących się do różnych obszarów nauk ścisłych i przyrodniczych. Niezależnie od tego, który przedmiot uczniowie uważają za swój ulubiony, każdy znajdzie w tej rozgrywce szansę na wykazanie się swoimi mocnymi stronami. Przede wszystkim jednak gra nie jest quizem na wiedzę ze szkolnej podstawy programowej. Skuteczne rozwiązanie łamigłówek nie wymaga przywoływania z pamięci wzorów matematycznych czy równań reakcji chemicznych. Wyzwania z jakimi muszą zmierzyć się gracze wymagają od nich umiejętności zdobywania i analizowania danych oraz nieszablonowego myślenia.
Czas pozostały do końca gry nie stanowi przeszkody w walce o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rekrutacji. Najważniejsze jest poprawne rozumowanie, a nie godziny spędzone przy komputerze. Rozwiązywać zadania można do 15 stycznia, do godz. 23.59, wcześniej rejestrując się poprzez stronę: https://adamedsmartup.pl/edycja/edycja-vii/. Do tego czasu rekrutacja pozostaje otwarta dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.