Sufity do biur teraz z medycznym poziomem higieny
Ostatnie lata sprzyjały rozwojowi całej gałęzi designu biurowego. Nowe siedziby firm zaskakiwały niestandardowymi wnętrzami. Można wręcz powiedzieć, że trwał wyścig na to kto ma bardziej designerskie biuro. COVID-19 wszystko zmienia. Projektanci, pracodawcy i deweloperzy zaczną teraz nowy wyścig – na bezpieczne i higieniczne miejsca pracy czy budynki. Standardy dotychczas obowiązujące dla sektora wnętrz medycznych w pewnej części na pewno zostaną przeniesione także do biur – prognozuje firma Armstrong, jeden z największych na świecie producentów akustycznych sufitów podwieszanych. – Od lat nasze sufity obecne są w Polsce głównie w dwóch sektorach: biurowym i medycznym. Już teraz dostrzegamy pewną zmianę. W nowej rzeczywistości te oba rodzaje budynków zaczną być zbliżone do siebie pod względem wymagań użytkowników – komentuje Maciej Kiepal, szef sprzedaży Armstrong na Polskę.
Chodzi oczywiście głównie o bezpieczeństwo sanitarne. Armstrong posiada wiele linii sufitowych dedykowanych specjalnie do sektora medycznego. Teraz te rozwiązania wprowadza także na rynek biurowy. Tu warunki higieniczne, z uwagi na skupiska ludzi, również będą niezmiernie istotne. Dlatego materiały wyposażenia wnętrz opracowane w laboratoriach i certyfikowane do placówek medycznych mogą znaleźć zastosowanie także w przestrzeniach biurowych. - Technologie stosowane w produkcji rozwiązań do wnętrz medycznych stawiają m.in. na poprawę jakości powietrza i minimalizację emisji cząsteczek we wnętrzu. Podnosi to higienę wnętrz i obniża skażenie bakteryjne – wyjaśnia Maciej Kiepal. Firma Armstrong dla wybranych linii sufitów posiada badania potwierdzające spełnianie najbardziej rygorystycznej w Europie francuskiej normy sanitarnej NF S 90-351:2013. Dotyczy ona ograniczenia rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu.
Czyste powietrze w biurze
Armstrong wprowadził właśnie nowość - sufity z linii Bioguard Acoustic OP. To płyty o podwyższonych wymaganiach sanitarnych dedykowane również dla biur. Także tych zaaranżowanych w modelu open space, ponieważ panele mają najwyższy współczynnik pochłaniania hałasu na poziomie klasy A (0,95 ?w). Łączą więc dwie potrzeby: konieczność zadbania o przyjazną dla pracowników akustykę, ale też ich zdrowie. Panele z powłoką Bioguard mają podwyższoną odporność na czyszczenie detergentami, dodatkowo powłoka nie sprzyja rozwojowi i namnażaniu się bakterii, pleśni i drożdży, w tym np. groźnego do lat na oddziałach szpitalnych gronkowca złocistego MRSA.
Niewykluczone, że modne w ostatnich latach ciemne, industrialne sufity z odsłoniętymi instalacjami technicznymi będą teraz niechętnie widziane przez pracodawców z uwagi na zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza (kurz zalegający na instalacjach technicznych). Ich zaletą był design, ale miały też wady, w tym trudność utrzymania czystości oraz słabe doświetlenie wnętrz. Białe akustyczne płyty mogą przeżywać swój renesans z uwagi na fakt, iż pomagają doświetlić wnętrza. Linie z sanitarną, białą powłoką Bioguard mają odbicie światła na poziomie nawet 87%.
Higieniczne sufity Bioguard Acoustic OP do biur dostępne są w klasycznych modułach 600x600 mm oraz 1200x600 mm (płyty mineralne). Armstrong poza nową linią posiada też kilkanaście rozwiązań higienicznych do instalacji na suficie, w tym nie tylko płyty mineralne, ale również jako sufity metalowe z powłoką Bioguard oraz specjalne ruszty nośne dedykowane do pomieszczeń clean room.
Centrum Marszałkowska z nowym najemcą
Grupa Murapol zaprasza na ostatni w 2024 roku Mieszkaniowy Dzień Otwarty
Aurec Home laureatem Symbolu Nowoczesnego Budownictwa 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.