Sukcesy polskiej drużyny na WorldSkills Competition 2022 Special Edition
Sukcesy polskiej drużyny na WorldSkills Competition 2022 Special Edition
Brąz i trzy medale doskonałości – to dotychczasowy dorobek polskiej drużyny na WorldSkills Competition 2022 Special Edition. Nasi zawodnicy potwierdzili w ten sposób, że są globalnymi liderami swoich branż. Medale zdobyli w następujących konkurencjach: brąz w integracji robotów przemysłowych, oraz medale doskonałości w przemyśle 4.0., budownictwie cyfrowym (BIM) oraz florystyce.
Niewątpliwie największym sukcesem jest brązowy medal w konkurencji integracja robotów przemysłowych zdobyty przez Rafała Paszko i Szymona Szafranka. Ten duet wyprzedził m.in. reprezentację Francji, Japonii i Singapuru, plasując się na podium tuż za Niemcami i Chińskim Tajpej. Sukces nie byłby możliwy bez wsparcia eksperta Jarosława Panasiuka, który przez cały rok odpowiadał za przygotowanie zawodników do globalnego czempionatu oraz partnera głównego konkurencji firmy FANUC.
„Na zawodach poznałem swoje drugie ja. Nie wiedziałem, że będę w stanie w tak krótkim czasie poradzić sobie z tymi wszystkimi zadaniami. Nauczyłem się również, że w sytuacjach kryzysowych najważniejsze jest zaufanie w umiejętności zespołu i że dobrze zgrany zespół potrafi zdziałać cuda.” – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Rafał Paszko, a Szymon Szafranek dodał „Nauczyłem się przekraczać własne bariery, sięgać po – wydawałoby się – niemożliwe, podnosić się po małych upadkach i wracać do gry z podniesioną głową, walcząc dopóki wciąż trwają zawody.”.
To też nie koniec zaangażowania naszych medalistów w WorldSkills Poland. Ze względu na wiek, nie będą mogli być naszymi reprezentantami na EuroSkills Gdańsk 2023, ale zapowiadają chęć dalszej współpracy: „.Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję pomóc w przygotowaniach naszych młodszych kolegów do SkillsPoland, EuroSkills i WorldSkills. Razem z Szymonem jako pierwsi reprezentowaliśmy nasz kraj w tej konkurencji i wyszło nam to całkiem nieźle, więc mam nadzieję, że na kolejnych zawodach, Polsce uda się zgarnąć złoto.” – relacjonował Rafał.
Jednak brąz zdobyty w luksemburskim Esch-sur-Alzette, to nie jedyny sukces naszych zawodników. Zdobyliśmy dotychczas aż 3 medale doskonałości, czyli przyznawane przez WorldSkills szczególne wyróżnienia dla zawodników, których wynik zasługuje na uznanie, jednak wysoki poziom konkurencji nie pozwala im znaleźć się na podium.
Ze Stuttgartu z medalem doskonałości w konkurencji przemysł 4.0 wrócili Kamil Kwiatkowski i Przemysław Rył, przygotowujący się do rywalizacji pod opieką Damiana Krawczyna przy wsparciu firm Festo i Siemens. Medallion for excellence zdobył we Francji Radosław Mazgaj reprezentujący nasz kraj w budownictwie cyfrowym (BIM) przy wsparciu eksperta Jacka Magiery oraz partnerów: AEC Design, Tech Data Polska i Politechniki Krakowskiej.
Polscy zawodnicy osiągnęli sukces również w konkurencji, gdzie technologia odgrywa dużo mniejszą rolę – we florystyce, która odbywała się w Helsinkach. W Finlandii medal doskonałości wywalczyła Weronika Kwiatek. Przygotowywała się ona do startu pod okiem Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek i przy wsparciu Stowarzyszenia Florystów Polskich.
Przed nami jeszcze dwie konkurencje w listopadzie: instalacje sanitarne i grzewcze oraz mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! A już 23 listopada zapraszamy na SkillsPoland.

Husqvarna prezentuje przełomowe pilarki łańcuchowe dla profesjonalistów

Czy dobrze rozumiesz oznaczenia na kartonach na mleko czy soki?

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.