Sukcesy polskiej drużyny na WorldSkills Competition 2022 Special Edition
Sukcesy polskiej drużyny na WorldSkills Competition 2022 Special Edition
Brąz i trzy medale doskonałości – to dotychczasowy dorobek polskiej drużyny na WorldSkills Competition 2022 Special Edition. Nasi zawodnicy potwierdzili w ten sposób, że są globalnymi liderami swoich branż. Medale zdobyli w następujących konkurencjach: brąz w integracji robotów przemysłowych, oraz medale doskonałości w przemyśle 4.0., budownictwie cyfrowym (BIM) oraz florystyce.
Niewątpliwie największym sukcesem jest brązowy medal w konkurencji integracja robotów przemysłowych zdobyty przez Rafała Paszko i Szymona Szafranka. Ten duet wyprzedził m.in. reprezentację Francji, Japonii i Singapuru, plasując się na podium tuż za Niemcami i Chińskim Tajpej. Sukces nie byłby możliwy bez wsparcia eksperta Jarosława Panasiuka, który przez cały rok odpowiadał za przygotowanie zawodników do globalnego czempionatu oraz partnera głównego konkurencji firmy FANUC.
„Na zawodach poznałem swoje drugie ja. Nie wiedziałem, że będę w stanie w tak krótkim czasie poradzić sobie z tymi wszystkimi zadaniami. Nauczyłem się również, że w sytuacjach kryzysowych najważniejsze jest zaufanie w umiejętności zespołu i że dobrze zgrany zespół potrafi zdziałać cuda.” – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Rafał Paszko, a Szymon Szafranek dodał „Nauczyłem się przekraczać własne bariery, sięgać po – wydawałoby się – niemożliwe, podnosić się po małych upadkach i wracać do gry z podniesioną głową, walcząc dopóki wciąż trwają zawody.”.
To też nie koniec zaangażowania naszych medalistów w WorldSkills Poland. Ze względu na wiek, nie będą mogli być naszymi reprezentantami na EuroSkills Gdańsk 2023, ale zapowiadają chęć dalszej współpracy: „.Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję pomóc w przygotowaniach naszych młodszych kolegów do SkillsPoland, EuroSkills i WorldSkills. Razem z Szymonem jako pierwsi reprezentowaliśmy nasz kraj w tej konkurencji i wyszło nam to całkiem nieźle, więc mam nadzieję, że na kolejnych zawodach, Polsce uda się zgarnąć złoto.” – relacjonował Rafał.
Jednak brąz zdobyty w luksemburskim Esch-sur-Alzette, to nie jedyny sukces naszych zawodników. Zdobyliśmy dotychczas aż 3 medale doskonałości, czyli przyznawane przez WorldSkills szczególne wyróżnienia dla zawodników, których wynik zasługuje na uznanie, jednak wysoki poziom konkurencji nie pozwala im znaleźć się na podium.
Ze Stuttgartu z medalem doskonałości w konkurencji przemysł 4.0 wrócili Kamil Kwiatkowski i Przemysław Rył, przygotowujący się do rywalizacji pod opieką Damiana Krawczyna przy wsparciu firm Festo i Siemens. Medallion for excellence zdobył we Francji Radosław Mazgaj reprezentujący nasz kraj w budownictwie cyfrowym (BIM) przy wsparciu eksperta Jacka Magiery oraz partnerów: AEC Design, Tech Data Polska i Politechniki Krakowskiej.
Polscy zawodnicy osiągnęli sukces również w konkurencji, gdzie technologia odgrywa dużo mniejszą rolę – we florystyce, która odbywała się w Helsinkach. W Finlandii medal doskonałości wywalczyła Weronika Kwiatek. Przygotowywała się ona do startu pod okiem Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek i przy wsparciu Stowarzyszenia Florystów Polskich.
Przed nami jeszcze dwie konkurencje w listopadzie: instalacje sanitarne i grzewcze oraz mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! A już 23 listopada zapraszamy na SkillsPoland.

Ruszyły zapisy do 3. edycji Poland Business Run Kids! Mali biegacze pobiegną dla 8-letniego Oliwiera

Emitel rozwija inteligentne systemy wodociągowe

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.