Komunikaty PR

Makulatura staje się surowcem

2023-02-28  |  07:30
Biuro prasowe

Kiedyś każdy uczeń miał obowiązek przynieść do szkoły określoną ilość makulatury, która już wtedy stawała się towarem. Obecnie postrzeganie jej jako surowca staje się coraz bardziej powszechne. Jeśli istnieje towar, to prowadzony jest handel, wobec czego potrzebne stało się narzędzie pozwalające aktywnie dostosowywać się do trendów. Jak tego dokonać? Czy makulatura ma jedną stałą cenę?

Życie makulatury – z niebieskiego pojemnika do sklepu

Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z makulaturą po wrzuceniu jej do niebieskiego pojemnika. Narosło wiele mitów dotyczących spalania lub mieszania w śmieciarce wszystkich odpadów. Faktycznie jednak segregacja makulatury to pierwszy krok w cyklu handlu i produkcji. Efektem są opakowania i produkty wykonane powtórnie z tego samego surowca. Rynek makulatury jest systemem wzajemnie oddziałujących na siebie podmiotów – oddających makulaturę do recyklingu, przetwórców i papierni. Proces ma wiele składników kosztowych, do głównych należą: energia, woda, ścieki, transport, surowiec pierwotny (pulpa) oraz wtórny (makulatura). Cena produktu końcowego (opakowań, papieru, produktów higienicznych) oraz poziom konsumpcji wpływają na wartość makulatury. Ona z kolei determinuje decyzje firm odpadowych – sprzedawać surowiec, czy trzymać go w magazynach w oczekiwaniu na lepsze czasy?

Ceny makulatury, w ciągu zaledwie kilku tygodni, mogą zmienić się o nawet o 500 proc. Każdy sprzedał kiedyś jakiś przedmiot zbyt tanio, nie znając jego ówczesnej wartości. Jak ustrzec się przed podaniem złej ceny? Należy rozeznać rynek. Przy zawieraniu umów przydatny stanie się wskaźnik, który będzie na bieżąco mówił za ile i gdzie możemy sprzedać zebraną makulaturę. Na polskim rynku jest nim bezpłatny Indeks Cen Makulatury ICM ZEME, który pokazuje ceny kartonu 1.04 – mówi Kacper Adamowicz, CEO, ZEME.

Dlaczego lokalny wskaźnik jest potrzebny?

Większość wskaźników makulatury (np. PIX oraz EUWID) opiera się na zagranicznych cenach. Jednak jakie znaczenie mają wartości za granicą, gdy chcący sprzedać makulaturę nie zna cen z papierni oddalonej o kilka kilometrów od jego przedsiębiorstwa? Z tego powodu wskaźnik ICM ZEME opiera się na cenach transakcyjnych na rynku polskim oraz eksporcie makulatury z Polski na rynki zagraniczne. Praca na podstawie tego wskaźnika pomaga w ustaleniu realnej wartości surowca i aktualizowaniu jego ceny zgodnie z ogólnymi zmianami na rynku. Umożliwia również podejmowanie decyzji o sprzedaży surowca lub jego zatrzymaniu.

– Indeks ICM ZEME publikowany jest co tydzień. Korzystamy z przekazywanych nam danych o ostatnich transakcjach. Bierzemy pod uwagę też bieżące koszty logistyki. Tylko przy uwzględnieniu aktualnych parametrów transakcyjnych Klienci mają pewność, że ich faktyczne koszty i przychody będą zgodne z prognozowanymi. Nawet drobne zmiany cen na rynku mają swoje odzwierciedlenie w wartości indeksu. Jest to bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich stron – dodaje Kacper Adamowicz, CEO, ZEME.

Segregacja odpadów zyskuje na znaczeniu

Dyrektywa EU o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, do 31 grudnia 2030 r. zakłada poddawanie recyklingowi co najmniej 85 proc. papieru i tektury. Czy wiesz, że ich wykorzystanie może pozwolić zaoszczędzić nawet 70 proc. zasobów? Powtórne przetwarzanie makulatury jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także opłacalne biznesowo. Z tego powodu nastąpiła zmiana spojrzenia na makulaturę – z odpadu na surowiec. Może warto byłoby przywrócić powszechną zbiórkę makulatury w szkołach, by za jakiś czas dzieci znowu przynosiły ją w ramach edukacji ekologicznej?

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest Biuro prasowe
2024-11-27 | 10:25

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego
Surowce Rollercoaster cen ropy naftowej
2024-05-27 | 12:00

Rollercoaster cen ropy naftowej

W skrócie: • Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca prawdopodobnie nie przyniesie większych niespodzianek, ponieważ Allianz Trade spodziewa się utrzymania obecnych
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.