Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną
z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego ekologiczną stal wyniesie 2,7 mln ton rocznie.
Zakład produkcyjny, który wybuduje Metinvest, będzie wykorzystywał technologie oparte na elektrycznych piecach łukowych i materiałach pochodzących z recyklingu, w tym złomie, surówce i bezpośrednio zredukowanym żelazie pochodzącym z Ukrainy.
Inwestycja powstanie w oparciu o podpisanie 20 listopada historycznej deklaracji o współpracy pomiędzy Grupą Metinvest a Ministerstwem Przedsiębiorczości i „Made in Italy”. Memorandum zostało sygnowane
w Rzymie podczas spotkania rządów Włoch i Ukrainy.
Włoska agencja kredytów eksportowych SACE oraz wiodące instytucje bankowe, w tym Cassa Depositi e Prestiti, wyraziły zainteresowanie wsparciem finansowym dla zakładu produkcyjnego w Piombino, który ma osiągnąć wartość 2,5 mld EUR.
- Ta umowa jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia jednej z najbardziej zrównoważonych hut stali
w Europie. Projekt pomoże wzmocnić włoski przemysł stalowy i ukraińskie operacje górnicze, pokazując potencjał międzynarodowej współpracy w promowaniu zrównoważonego rozwoju przemysłowego – powiedział Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Grupy Metinvest.
Podpisanie umowy programowej spodziewane jest na początku 2025 r. Dokument ten określi konkretne działania, w tym koncesje na rekultywację gruntów, umowy rozwojowe za pośrednictwem Invitalia, krajowej agencji ds. inwestycji zagranicznych i rozwoju gospodarczego, środki ochrony zatrudnienia, inicjatywy
w zakresie energii odnawialnej i ulepszenia infrastruktury portowej.
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Jak impregnować kamień naturalny?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.