Jak impregnować kamień naturalny?
Kamień naturalny jest szeroko stosowanym materiałem w budownictwie i dekoracji, który dodaje wnętrzom, bądź elewacji elegancji i trwałości. Jednak, aby utrzymać kamień w doskonałym stanie przez długie lata, kluczową rolę odgrywa jego impregnacja. W poniższym artykule prezentujemy poradnik o impregnacji kamienia, pomagający utrzymać jego naturalne solidne piękno.
Impregnacja kamienia naturalnego jest bardzo ważna, a przy tym łatwa w wykonaniu. Aby cieszyć się pięknem płytek kamiennych przez lata, warto o nią zadbać i regularnie przeprowadzać. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów, które należy odpowiednio dobrać do rodzaju kamienia i miejsca jego zastosowania. W salonach sprzedaży KLINK International, gdzie dostępny jest największy wybór kamieni naturalnych w Polsce, możemy znaleźć szeroką ofertę różnych impregnatów. W ich odpowiednim doborze pomoże profesjonalna obsługa sklepu.
Dlaczego impregnacja kamienia jest ważna?
Impregnacja kamienia to proces nanoszenia specjalnych substancji ochronnych, które mają zabezpieczyć kamień. Wszystkie impregnaty są hydrofobowe, co oznacza że zabezpieczają one kamień przed nasiąkaniem wilgoci. Zabezpieczenie płytek kamiennych jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku łazienek, tarasów oraz elewacji. Z kolei w kuchni należy dobrać taki impregnat, aby zabezpieczył przed wchłanianiem tłuszczy i innych substancji biologicznych, które mogą doprowadzić do pofarbowania i zniszczenia blatów czy posadzek kamiennych. Kamień, będący naturalnym materiałem, jest podatny na uszkodzenia, dlatego impregnacja jest kluczowa dla jego długotrwałego utrzymania.
Kiedy i jak impregnować kamień?
Kamień naturalny należy impregnować zaraz po jego instalacji, a następnie regularnie odnawiać warstwę ochronną. Proces impregnacji jest prosty, ale wymaga przestrzegania kilku kroków. Przede wszystkim impregnowany kamień musi być dokładnie oczyszczony z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. W precyzyjnym wyczyszczeniu pomogą specjalne środki, tzw. cleanery, które możemy dobrać w zależności od rodzaju zabrudzeń i które pomogą wyczyścić każdy kamień. Dopiero czysty i wysuszony kamień jest gotowy do impregnacji.
Aplikacja: Impregnat na kamień można nakładać na różne sposoby, w zależności od struktury płytki. Może to być specjalna gąbka, a także pędzelek, bądź wałek. Impregnat należy wylać bezpośrednio na gąbkę i równomiernie pokryć kamień, pocierając go. Co ważne, impregnaty to gotowe produkty, których nie trzeba mieszać czy też rozwadniać. Należy pamiętać, że impregnację kamienia należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.
Produkty do impregnacji kamienia naturalnego
Na rynku dostępne są różne produkty do impregnacji kamienia. Wybierając impregnat, warto zwrócić uwagę na rodzaj kamienia i jego przeznaczenie. Możemy wybrać impregnat, który pozwoli wzmocnić kolor, czy też stworzyć efekt mokrego kamienia na płytce. Jednak zawsze należy stosować produkty renomowanych producentów, aby zapewnić skuteczną ochronę.
Najpopularniejsze są dwa rodzaje impregnatów: na bazie wody i rozpuszczalników. Te drugie są nieco trwalsze, dlatego zaleca się ich stosowanie na zewnątrz, np. na tarasie, bądź elewacji. Z kolei te na bazie wody najczęściej używane są wewnątrz. W salonach sprzedaży KLINK dostępna jest szeroka oferta impregnatów różnych producentów, m.in. Fila, Bellinzoni, czy CTS Chemistry, które dostępne są w atrakcyjnych cenach.
Zastosowanie odpowiedniej impregnacji kamienia to kluczowy krok w utrzymaniu jego trwałości i estetyki. Dzięki temu prostemu procesowi, kamień może cieszyć nas swoim pięknem przez wiele lat, zachowując swoją naturalną urodę w każdych warunkach.
Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.