Komunikaty PR

Świadectwo charakterystyki energetycznej

2024-04-25  |  01:00
Biuro prasowe

Od 1 kwietnia br. właściciele domów jednorodzinnych przed sprzedażą nieruchomości muszą wykonać audyt zwieńczony wystawieniem świadectwa charakterystyki energetycznej. Rok wcześniej, 28 kwietnia 2023r. ten sam obowiązek został nałożony na osoby wynajmujące. 

 

Faktyczne przepisy dotyczące konieczności posiadania świadectwa energetycznego weszły
w życie już w 2009r., dopiero teraz wprowadzane są jednak sankcje za niedopilnowanie tego obowiązku. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i do czego służy?

- Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który możemy najprościej określić zbiorem informacji o charakterystyce efektywności energetycznej budynku lub jego części. Może być wystawione dla całego budynku, np. jednorodzinnego, wielorodzinnego lub innej kategorii,
a także dla jego części, np. lokalu mieszkalnego czy użytkowego. Jeśli chodzi o zbiór informacji, które zawarte są w takim świadectwie są to oczywiście podstawowe dane, jak informacje o przeznaczeniu budynku, czy jego danych lokalizacyjnych. Dalej przechodzimy już do informacji typowo przeznaczonych, czyli wskaźników zużycia energii pierwotnej, energii użytkowej i końcowej, procentowego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy też jednostkowego wskaźnika produkcji dwutlenku węgla. Właśnie te wskaźniki określają nam efektywność energetyczną budynku i mówią wszystko o tym jakiej klasy jest  taki budynek czy jego część.
– tłumaczy Szymon Darznik, ekspert ds. nieruchomości, właściciel Inwestycjenacyprze.pl.

 

Jaki jest cel wprowadzenia nowych przepisów?

Nowelizacje ustaw, czy wprowadzanie nowych zapisów w zakresie prawa energetycznego łączą się przede wszystkim z nakładanymi przez Unię Europejską nowymi przepisami, czy pakietami takimi jak Fit for 55, których celem jest walka ze zmianą klimatu.  - To wszystko ma prowadzić do tego, aby w sprawny sposób można było zarządzać tym, co dzieje się w danym państwie, na jakim jest ono poziomie energetycznym, czy emisyjnym. Dzięki temu łatwiej będzie można później rozliczać dane rządy, dane władze, z tego na jakim etapie zaawansowania są wprowadzane zmiany i prace. – mówi Krystian Ziółkowski, ekspert ds. nieruchomości, właściciel Inwestycjenacyprze.pl.

 

Świadectwo energetyczne w liczbach – ceny, sankcje, kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej wystawić mogą tylko osoby i firmy, które uzyskały specjalne uprawnienia. Będą to najczęściej architekci, inżynierowie, czy firmy budowlane. Koszt audytu różni się znacząco w zależności od regionu Polski oraz wybranego usługodawcy, eksperci przyjmują jednak średnią cenę ok. 500zł za 300m2.  Świadectwo ważne jest przez
10 lat lub do momentu remontu ingerującego w charakterystykę energetyczną budynku, np. zakładającego wymianę okien lub źródła ciepła.

Co grozi nam za niewykonanie audytu? Wedle nowych przepisów za brak świadectwa charakterystyki energetycznej może grozić kara nawet do 5 000 zł. Odpowiedzialność finansową mają ponosić również audytorzy sporządzający świadectwa w oparciu
o nieprawdziwe dane.

 

Wyjątki i zwolnienia – kto nie potrzebuje świadectwa energetycznego?

Eksperci wyznaczają sześć grup zwolnionych z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej lub bezpośrednio wyjętych spod ustawy:

  • właściciele budynków wpisanych do Krajowego Rejestru Zabytków
  • właściciele budynków wykorzystywanych jako miejsca kultu religijnego
  • właściciele budynków gospodarczych i przemysłowych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem oświetlenia
  • właściciele budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż
    4 miesiące w ciągu roku
  • właścicieli budynków wolnostojących o powierzchni użytkowej do 50m2
  • właścicieli gospodarstw rolnym o wskaźniku energii pierwotnej nie wyższym niż
    50 kilowatogodzin na m2

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.