Świat robotyki zawitał do gnieźnieńskich podstawówek
Uczniowie wszystkich publicznych gnieźnieńskich szkół podstawowych od niedawna mogą uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Wszystko za sprawą nowych, interdyscyplinarnych laboratoriów szkolnych SkriLab, które powstały dzięki programowi profilaktycznemu organizowanemu przez Miasto Gniezno oraz pozyskanemu zewnętrznemu dofinansowaniu.
305 tys. złotych – dokładnie tyle otrzymało miasto na zakupy inwestycyjne, niezbędne do realizacji zajęć edukacyjno-profilaktycznych dla uczniów szkół podstawowych w Gnieźnie. Projekt nosi nazwę „Prowadzenie profilaktycznych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych”. Za wdrożenie laboratoriów w szkołach odpowiedzialna jest firma Skriware, która na globalną skalę działa w branży EdTech.
- Pracownia druku 3D i robotyki SkriLab daje młodym ludziom możliwość rozwoju oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, jednocześnie pomagając rozwijać zdolności manualne i kompetencje społeczne. W towarzystwie nowoczesnych technologii – takich jak modelowanie 3D, robotyka czy programowanie – uczniowie gnieźnieńskich podstawówek będą mieli okazję rozbudzić w sobie pasję i wzmocnić kompetencje techniczne – mówi Karol Górnowicz, CEO Skriware.
Jedną ze składowych laboratorium SkriLab jest tzw. SkriBot. To zestaw umożliwiający samodzielne stworzenie krok po kroku robota, a także naukę podstaw mechaniki, elektroniki i programowania na różnych poziomach zaawansowania. Inny element zestawu to drukarka 3D, pozwalająca na druk modeli, które pomagają zwizualizować zagadnienia omawiane na lekcjach, a także aktywizować zmysł dotyku i procesy poznawcze u uczniów. Z kolei klocki konstrukcyjne SkriKit wspomagają rozwój motoryczny uczniów, pozwalają ćwiczyć skupienie i precyzję.
W ramach dotacji od miasta zakupiono dostępy do platformy edukacyjnej z pakietem 80 scenariuszy zajęć, drukarki 3D, roboty edukacyjne z aplikacją, zestawy konstrukcyjne, karty inżynieryjne, maty edukacyjne oraz tablety sterownicze. Taki sprzęt pozwoli nauczycielom na stworzenie uczniom tzw. „Laboratoriów edukacyjnych STEAM”, które z pewnością pomogą zmienić oblicze edukacji. Miasto przeznaczyło również środki w wysokości 300 tys. zł na szkolenia dla osób prowadzących oraz koszty realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.