Świąteczna akcja „Sąsiedzi sąsiadom” dla mieszkańców dzielnicy Pragi-Północ
Centrum Praskie Koneser wraz z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy przygotowali świąteczne paczki dla stu najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi-Północ. Pomoc trafi bezpośrednio oraz bezkontaktowo do domów osób starszych i chorych.
Podczas trwającej pandemii SARS-CoV-2 najbardziej narażoną grupą są seniorzy. To dla nich wyjście do sklepu, nawet na najmniejsze zakupy, wiąże się z wysokim ryzykiem. – Jako Centrum Praskie Koneser czujemy się częścią lokalnej społeczności i w naturalny sposób myślimy o wsparciu w tym trudnym czasie osób najbardziej potrzebujących. Na co dzień w naszych działaniach często podejmujemy inicjatywy skierowane właśnie do seniorów i myślimy o nich szczególnie podczas pandemii koronawirusa – podkreśla Monika Piwońska, dyrektor komercyjny Centrum Praskiego Koneser z firmy Liebrecht& wooD, będącej współwłaścicielem, deweloperem oraz zarządzającym projektem.
W ramach akcji paczki z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi trafią do stu najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi-Północ. Seniorzy otrzymają m.in. żurek z jakiem i kiełbasą, sałatkę jarzynową, pieczeń rzymską, faszerowane jajka oraz babkę piaskową i święconkę przygotowaną przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i jej partnerów. Posiłki przygotowała restauracja Ferment Praski, która na co dzień funkcjonuje w Centrum Praskim Koneser. Z kolei Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej razem z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy zadbają o bezkontaktową dystrybucję paczek.
– W tym trudnym dla wszystkich czasie każda pomoc przekazywana bliźnim jest wielkim gestem. Święta Wielkanocne to szczególny okres nadziei. Pamięć o naszych najbliższych braciach i siostrach, sąsiadach, których spotykaliśmy na zakupach czy spacerze, jest obecnie bardzo ważna. Pokazujemy w ten sposób, że są istotną częścią naszej praskiej Wspólnoty – zaznacza ks. Kamil Chojnacki, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Niezwykle nas cieszy, że działające na terenie dzielnicy przedsiębiorstwa są obecne w jej funkcjonowaniu nie tylko wtedy, gdy życie społeczne i gospodarcze może toczyć się bez żadnych zakłóceń. Jesteśmy dumni, że w obliczu epidemii tak wiele organizacji i firm potrafi ze sobą zgodnie współpracować, w trosce o dobro praskiej społeczności – dodaje Dariusz Wolke, zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.
Jak podkreśla Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development, która współtworzyła Centrum Praskie Koneser oraz społecznik od wielu lat działający na rzecz mieszkańców stołecznej Pragi-Północ i jeden z pomysłodawców akcji, zaangażowanie w inicjatywę tak wielu różnych organizacji jest niezwykle budujące. – To wspaniałe, że w pomoc włączają się zarówno organizacje charytatywne, jak i samorządowe oraz przedstawiciele sektora prywatnego. Tego rodzaju synergia to doskonały przykład funkcjonowania społeczeństwa w okresie kryzysu – mówi Rafał Szczepański.
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.