Święta na drogach: kiedy najczęściej dochodzi do wypadków? – analiza rankomat.pl
W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 130 zostało rannych. W tym okresie kierowcom nie sprzyja zwiększony ruch, pogarszające się warunki pogodowe i pośpiech, a policjanci apelują o ostrożność. Jednak jak wynika z policyjnych statystyk z ostatnich 5 lat, czas Wszystkich Świętych nie jest na pierwszym miejscu pod względem liczby wypadków na polskich drogach.
Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane policji z ostatnich 5 lat dotyczące liczby wypadków – w tym zabitych i rannych podczas najważniejszych polskich świąt: Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Zebrane dane wyraźnie wskazują, że do największej liczby wypadków statystycznie dochodzi w okresie Świąt Wielkanocnych.
Wszystkich Świętych najniebezpieczniejsze w 2018 roku
Liczba wypadków w czasie Wszystkich Świętych utrzymuje się na wysokim poziomie, choć różni się w zależności od roku. Najwięcej zdarzeń odnotowano w 2018 roku, kiedy doszło do 192 wypadków, w których zginęły 23 osoby. Choć pandemia w 2020 roku przyniosła spadek liczby wypadków do 67, od tego czasu liczba zdarzeń rośnie, osiągając 118 wypadków w 2023 roku. Policja co roku apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie Wszystkich Świętych, kiedy Polacy wyruszają na drogi, aby odwiedzić groby bliskich. W ramach działań prewencyjnych organizowana jest akcja „Znicz”, która w tym roku potrwa od 31 października do 5 listopada.
Wielkanoc najbardziej wypadkowym czasem na polskich drogach
Jeśli spojrzeć na statystyki z ostatnich 5 lat, to właśnie podczas Świąt Wielkanocnych jest najwięcej wypadków, a także zabitych i rannych. Rekordowy pod tym względem był rok 2019, który przyniósł 190 wypadków – zginęło w nich aż 35 osób. Wyłączając lata pandemii (2020 i 2021 rok), liczba wypadków w okresie wielkanocnym nie spada poniżej 100. Dane z tegorocznej Wielkanocy również nie są optymistyczne: odnotowano 163 wypadki, 186 rannych, a 24 osoby poniosły śmierć.
Nieco lepiej w statystykach wypada Boże Narodzenie. Choć zdarzają się wyjątki, jak tragiczny rok 2020, kiedy zginęło 31 osób, Boże Narodzenie zwykle wiąże się z niższą liczbą wypadków – w 2023 roku było ich 86, z czego 14 zakończyło się ofiarami śmiertelnymi. To pokazuje, że rodzinny charakter tego okresu może wpływać na większą ostrożność kierowców.
Apel o bezpieczną jazdę
W okresach świątecznych należy zachować szczególną rozwagę na drodze, kiedy ruch na drogach znacząco się nasila. Dostosowanie prędkości do warunków na drodze, zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem oraz unikanie pośpiechu mogą pomóc zminimalizować ryzyko wypadków.
- Bezpieczna podróż zaczyna się od przygotowania – przed wyruszeniem warto sprawdzić stan techniczny samochodu, zadbać o odpowiednie oświetlenie i dostosować trasę do aktualnych warunków drogowych. Równie ważne jest planowanie przerw na odpoczynek, szczególnie przy długich trasach. Pamiętajmy, że odpowiedzialna postawa na drodze, uwzględniająca zmieniające się warunki i czas potrzebny na spokojną podróż, to klucz do bezpiecznego dotarcia do celu, zwłaszcza w okresie świątecznym – komentuje Katarzyna Gaweł, ekspert rankomat.pl.
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.