Szkoła Biznesu PW uruchamia nowy program MBA
Cyberataki coraz częstszym zjawiskiem
Według danych firmy Check Point Research w 2021 roku liczba cyberataków w Europie znacząco wzrosła – aż o 68% względem roku 2020. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa, kiedy większość działań z codziennego życia przeniosło się w świat wirtualnej rzeczywistości, hakerzy również nie pozostali w tyle. Wzrost liczby cyberataków wynika również z sytuacji za naszą wschodnią granicą. W dniu ataku Rosji na Ukrainę hakerzy postawili sobie na cel m.in. strony internetowe ukraińskiego rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Państwowej Służby Bezpieczeństwa, co miało im pomóc w działaniach wojennych i osłabić przeciwnika. W Polsce cyberataki niestety też są coraz częstszym zjawiskiem. Najczęściej dotykały one sieci firmowych, sektorów finansowych i bankowych, a także sektor rządowy i wojskowy. Z najnowszych raportów firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem wynika, że w 2022 roku ataki związane z oprogramowaniem ransomware będą największym zagrożeniem. - Nasze bezpieczeństwo w sieci jest coraz bardziej narażone. Jak widać, zagrożeń z każdym dniem przybywa, lecz tylko od nas i naszej świadomości w tym zakresie zależy, czy będziemy wystarczająco czujni – mówi kierownik programu MBA Cybersecurity Management, dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski.
Nowy program MBA
Aby zwiększyć świadomość w zakresie bezpieczeństwa w sieci Szkoła Biznesu wraz z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń stworzyła program MBA Cybersecurity Management. To 2-semestralne studia podyplomowe skierowane do specjalistów i administratorów, menedżerów średniego szczebla, wyższej kadry kierowniczej oraz do osób, które chcą w sposób kreatywny i innowacyjny zarządzać cyberbezpieczeństwem. Celem tego programu jest przekazanie teoretycznych oraz praktycznych umiejętności, zapoznanie z najważniejszymi trendami, a także rozszerzenie i pogłębieniu kompetencji w zarządzaniu bezpieczeństwem w sieci. Studenci będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami zarządzania, a także zgłębić techniczne podstawy działania całości infrastruktury teleinformatycznej. – Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest niewątpliwie immanentną częścią cyfrowego świata, w którym funkcjonujemy już od pewnego czasu na co dzień. W samym zarządzaniu cyberbezpieczeństwem, które jest przedmiotem tego programu, objawia się dualizm tej dziedziny: oprócz zarządzania bezpieczeństwem, samo zarządzanie musi też być bezpieczne – mówi dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski, kierownik programu.
Zapisy do programu
Program MBA Cybersecurity Management jest piątym programem MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (obok Executive MBA, MBA Kaizen Industry 4.0, MBA Digital Transformation oraz MBA Finance & Technology). 28 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się webinar informacyjny poświęcony programowi. Rejestracja odbywa się przez formularz.
Więcej informacji na temat studiów dostępnych jest na stronie internetowej Szkoły Biznesu PW.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.