Komunikaty PR

Szybkość działania to podstawowy warunek zapobiegania wyciekom wody w Europie

2022-10-24  |  10:00
Biuro prasowe

Jak wynika z najnowszego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska, stres wodny dotyka co roku średnio 20% europejskiego terytorium i 30% europejskiej populacji. Ponadto susze powodują szkody gospodarcze w wysokości do 9 miliardów euro rocznie oraz dodatkowe, a także nieocenione szkody w ekosystemach.

 

Przewiduje się, że sytuacja będzie się pogarszać. Susze stają się coraz częstsze, większe i bardziej dotkliwe. Przewiduje się, że zmiana klimatu spowoduje sezonowe zmniejszenie dostępności wody w większości części Europy. Najsilniejsze skutki spodziewane są w południowej i południowo-zachodniej Europie. Oczekuje się, że przy wzroście temperatury o 3°C, w niektórych rzekach w szczycie lata ilość wody zmniejszy się nawet o 40%. Duże części zachodniej i środkowej Europy również odczują skutki, choć w mniejszym stopniu.

 

Straty wody w Europie są bardzo zróżnicowane

 

Jednym z głównych problemów pogłębiających niedobór wody są wycieki wody. Straty wody są bardzo zróżnicowane w Europie i UE, a średnie straty w łańcuchu dostaw wynoszą od mniej niż 5% do ponad 50% pobranej wody. Chociaż łatwo jest powiedzieć, że wystarczy zatkać wycieki, znalezienie źródła wycieków jest często dużym problemem dla dostawców, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach. W niektórych częściach Europy infrastruktura wodna jest tak stara, że mapy pokazujące dokładną drogę rur nie istnieją i zespoły muszą fizycznie kopać, aby odkryć ich dokładną lokalizację.

 

Problem stał się tak istotny na całym kontynencie, że w 2020 roku UE wprowadziła przepisy w postaci dyrektywy w sprawie wody pitnej. Zapewnia ona ramy dla każdego kraju, aby ocenić dostępność wody, jako krytyczny pierwszy krok w późniejszym rozwiązywaniu problemu wycieków. To początek, ale co robią firmy wodociągowe, aby skutecznie zająć się wyciekami już dziś?

 

Wiele sposobów na zatkanie wycieku

 

Techniki są bardzo zróżnicowane. W Australii Zachodniej spółka zajmująca się zarządzaniem zasobami wody Water Corporation wyszkoliła Kepa, pierwszego w kraju psa do wykrywania wody i wyszukiwania wycieków. Kep w ciągu jednego dnia jest w stanie zbadać nawet 5 km rur, podczas gdy ludziom wyposażonym w sprzęt do wykrywania akustycznego pokonanie tego samego dystansu zajęłoby nawet tydzień.

 

Niezależnie jednak od tego czy metodą wykrywania jest najlepszy przyjaciel człowieka, zdjęcia satelitarne poszukujące wilgotnych miejsc na ziemi, czy tradycyjne metody wykrywania dźwiękowego, najnowsza mobilna technologia komputerowa pomaga w szybkim usuwaniu przecieków, gdy zostaną już zidentyfikowane.

 

Wytrzymałe notebooki i tablety, takie jak Panasonic TOUGHBOOK, są przeznaczone do pracy w tym trudnym środowisku. Są one wykorzystywane do obsługi GPS i dostępu do map, aby zapewnić szybkie wyłączenie wody po przybyciu na miejsce wycieku, aż do wypełnienia raportów po zakończeniu naprawy.

 

Europa może mieć jeszcze wiele do zrobienia, aby rozwiązać swoje problemy z wodą, ale korzystając z systemów Panasonic, technicy będą mieli u swego boku niezawodne mobilne urządzenia komputerowe, które pomogą im zlokalizować i naprawić wycieki.

 

Autor: TOM LAUWERS, PANASONIC

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Janosikowe do likwidacji. Jest podpis prezydenta Biuro prasowe
2024-10-21 | 15:10

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to m.in. likwidację „Janosikowego”, czyli podatku od najbogatszych
Samorządy Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
2024-10-08 | 13:00

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego
Samorządy Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
2024-09-27 | 11:00

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

Gmina Papowo Biskupie (kujawsko-pomorskie) podpisała umowę ze spółką Eco5tech na projekt budowy ogniw fotowoltaicznych z magazynami energii i zmiana sposobu ogrzewania w gminnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.