Te zawody Polacy uznają za najbardziej przyszłościowe. Nowy raport CVeasy.pl
-
Autorzy serwisu CVeasy.pl we współpracy z agencją Elephate sprawdzili, jak Polki i Polacy postrzegają różne stanowiska pracy. W badaniu wzięło udział 586 osób z całego kraju.
-
Zdaniem połowy najlepsze perspektywy wiążą się z pracą w IT. W czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów znalazł się też inżynier, lekarz, twórca internetowy i prawnik.
-
Dwie trzecie badanych uważa, że wynagrodzenia na rynku pracy są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Uznajemy, że zbyt słabo opłacani są zwłaszcza nauczyciele i pracownicy porządkowi.
-
Największą dysproporcję między odsetkiem zatrudnionych kobiet i mężczyzn dostrzegamy wśród polityków, policjantów, specjalistów IT oraz reprezentantów wysokich stanowisk dyrektorskich i menedżerskich.
Najbardziej opłaca się zostać politykiem, najwięcej stresu mają lekarze, umowa o pracę zapewnia największy komfort, a szkoła niewystarczająco dobrze przygotowuje do rozpoczęcia aktywności zawodowej – to niektóre wnioski z najnowszego raportu na temat postrzegania różnych ścieżek kariery przez Polki i Polaków.
Publikując wyniki badania, marka pragnie zwrócić uwagę na znaczenie dopasowania wykonywanej pracy do swoich preferencji i predyspozycji, bez względu na stereotypy.
Zdaniem ankietowanych najbardziej atrakcyjne zawody zarówno pod względem zarobków, jak i perspektyw, to informatycy, programiści, dentyści, chirurdzy, adwokaci czy notariusze. Jak jednak czytamy w raporcie, rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje szeroką gamę innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę.
Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce – mówi Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl, serwisie oferującym darmowe szablony CV i listów motywacyjnych.
Wyniki badania pokazują, że nadal wielu dzieli ścieżki kariery na te, którymi wypada podążać przedstawicielom konkretnych płci. Najczęściej za typowo żeńskie profesje uznajemy pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę, a za typowo męskie – górnika, pracownika budowlanego i strażaka. Zawody sfeminizowane są związane z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom – opieką zdrowotną, pomocą społeczną, dbałością o urodę czy edukacją.
Weźmy pod uwagę, że są to słabo opłacane profesje, które wiążą się zwykle z małym prestiżem. Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery – wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.
Więcej wniosków z przeprowadzonego badania prezentuje raport dostępny na CVeasy.pl.

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.