Technologie jutra
Provema Sp. z o.o.
Konduktorska 33
40-155 Katowice
provema|provema.pl| |provema|provema.pl
575282018
www.provema.pl
Autor: Małgorzata Szulik, Business Model Project Manager w Provema
Epoka kiedy innowacyjne były jednofunkcyjne aplikacje bezpowrotnie minęła. Dzisiaj rezerwując bilet na samolot oczekujemy podpowiedzi dotyczącej noclegu a najlepiej w pakiecie wypożyczenia samochodu. Codziennie na rynku pojawiają się narzędzia ułatwiające nam wykonywanie kolejnych nawet podstawowych czynności. Kiedyś do sklepu wystarczała papierowa lista, dzisiaj mamy ze sobą elektroniczny planer budżetu. Takie przykłady można mnożyć. Co to oznacza? Że świat technologii został z nami na stałe i mimo nasyconego rynku wciąż nas będzie zaskakiwał.
Można debatować, czy nowe funkcjonalności są istotne i potrzebne. Opinie co do zaawansowanego rozwoju są mocno podzielone. Dlaczego? Bo mimo zapotrzebowania na nowe rozwiązania czy modyfikacje część społeczeństwa boi się szeroko pojętej automatyzacji. Mamy lęk przed zastąpieniem czynnika ludzkiego zmechanizowanym procesem. Czy słuszny? Z całą pewnością digitalizacja ma na celu wsparcie ludzi a nie ich zastąpienie. Wiele systemowych konfiguracji można zaprogramować jako “dodatek” do standardowej procedury i ułatwić wykonywane zadania w wielu przedsiębiorstwach.
Ostatnia dekada to spory skok naprzód i wiele możliwości. Weźmy za przykład założenie sklepu internetowego. Jeszcze kilka lat temu wymagało to integracji wielu systemów i współpracy kilku osób jednocześnie. Dzisiaj wystarczy własna witryna internetowa i konto z LoanByLink. Dla niewtajemniczonych to strona partnera. Założenie konta i zawarcie umowy współpracy jest bezpłatne. Po założeniu profilu otrzymujemy dostęp do panelu i prostego kodu do umieszczenia na swojej stronie. Od tej chwili możemy korzystać z nowych zasięgów naszego sklepu internetowego. Dodatkowo możemy wdrożyć opcję „kup na raty” czyli droższe produkty zyskają finansowanie a my zwiększamy sprzedaż. Nie musimy inwestować nakładów na grafików ponieważ każdy button, który chcemy umieścić w witrynie możemy modyfikować sami tj. kolor, rozmiar, czcionka. Nie ma okresu wypowiedzenia. Umowę można rozwiązać w każdej chwili. Jak widać na tym przykładzie projekt, który składał się z wielu etapów jest możliwy do zamknięcia w ciągu kilku godzin.
Takich pomysłów będzie przybywało. Zarówno firmy technologiczne jak i start up’y mają niesamowity potencjał i coraz częściej bezpłatnie się nim dzielą. Mimo popytu na techniczne nowinki część softwarów udostępniania jest bezpłatnie. Tu za przykład może posłużyć witryna mambon.pl. Mimo, że pierwsze skojarzenie może doprowadzić do wniosku, że na rynku jest już podobna strona to jednak jest ono mylące. Wspomniana witryna również została udostępniona bezpłatnie. Ma ona za zadanie umożliwiać oferowanie swoich usług w formie voucherów. Założenie konta i dodanie promocji jest bardzo proste. Najważniejsze jest jednak to, że nie są pobierane prowizje za sprzedaż kuponów przez właścicieli strony. W opisie możemy przeczytać, że pomysł został zrealizowany w zaledwie kilka dni żeby wspierać sektor MŚP i nie tylko. Strona cieszy się sporym zainteresowaniem.
Podobnych inicjatyw wciąż przybywa. Tak będą modernizowane technologie jutra. Dostosowywane do rynkowych wymagań. Fintechy i Lendtechy maja przed sobą sporą szansę.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.