To nie rury GRP były przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą
Zakończyły się prace badawcze ustalające przyczyny awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą, która miała miejsce w sierpniu 2020 roku.
Zespół ekspertów z Politechniki Krakowskiej wskazuje jednoznacznie,
że przyczyną był nieodpowiedni drenaż tunelu. Rury GRP firmy Amiblu dostarczone do budowy rurociągu w 100% spełniały, a nawet pod wieloma względami przekraczały, wymagania stawiane w tym projekcie.
„Potwierdziło się ostatecznie to, czego byliśmy pewni, czyli bezkompromisowej jakości naszych ciśnieniowych rur GRP. Badania parametrów technicznych rur dostarczonych dla tego projektu były prowadzone przez nasz dział kontroli jakości i poza wszelką wątpliwością okazało się, że posiadają parametry wytrzymałościowe wyższe niż zakładała specyfikacja zamówienia. Nasza firma produkuje systemy wodno-kanalizacyjne dla największych miast na świecie m.in. Rzymu, Paryża, Monachium, Berlina, Moskwy, Dubaju, czy Los Angeles” - powiedział Mariusz Maniara, prokurent Amiblu Poland, zarządzający sprzedażą na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrain i Rosji.
Komisja dobitnie wskazała przyczyny awarii
Zespół ekspertów powołany przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, został powołany do zbadania przyczyn obu awarii przesyłu do oczyszczalni Czajka.
Na czele komisji stanął, uznany i czołowy w kraju ekspert z dziedziny infrastruktury wodno-ściekowej miast - profesor Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Krakowskiej.
Komisja w raporcie wskazała, że przyczyną awarii był niewystarczający drenaż.
W konsekwencji tego błędu, wytworzył się niebezpieczny poziom ciśnienia w instalacji na zewnątrz nitki B, co doprowadziło do jego zniszczenia. Spowodowany wyciek uszkodził nitkę A.
„W tej sprawie pojawiało się wiele osądów co do przyczyn awarii, wreszcie mamy jednoznaczne potwierdzenie przygotowane przez wybitnych ekspertów. Od początku podkreślaliśmy, że na funkcjonowanie projektu tej wielkości składa się wiele elementów m.in. sposób eksploatacji, metoda i jakość montażu, materiały wykorzystane do budowy, projekt oraz wiele innych. Opierając się na naszych badaniach i testach, w spokoju oczekiwaliśmy na wyniki raportu. Tym bardziej byliśmy spokojni o wyniki ekspertyzy, ponieważ bazowaliśmy na wiedzy zdobytej podczas systematycznych wizyt podczas budowy i udziału w testach ciśnieniowych gotowych rurociągów. Chcemy zapewnić, że przejrzystość działań ma dla nas ogromne znaczenie. Jesteśmy pewni jakości naszych rur GRP i gotowi do rzeczowych rozmów na temat naszych produktów z każdym, w tym z ekspertami, którzy są tym tematem zainteresowani“ - podsumował Mariusz Maniara.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.