Transakcje M&A oraz rola polis W&I - podsumowanie konferencji PCTA
Transakcje M&A oraz rola polis W&I - o czym dyskutowano podczas spotkania PIB Group Poland z członkami Polskiego Stowarzyszenia Skarbników Korporacyjnych?
Transakcje M&A są częściej zawierane podczas kryzysów ekonomicznych, pandemii, lokalnych zawirowań geopolitycznych. Minione lata były pod tym względem szczególne, zwłaszcza na rynku Europy Centralnej. Doniesienia medialne pokazują, że w wielu sektorach gospodarki w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych konsolidacji i akwizycji. Tym bardziej ważne jest omówienie roli polis W&I.
Absencja, prezenteizm, ubezpieczenia cyber
Prezentacje przedstawione w pierwszej części spotkania dotykały m.in. roli benefitów pracowniczych w realizacji strategii ESG, polis cyber, zaprezentowane zostały ciekawe scenariusze szkodowe z tego zakresu oraz przyczyny występowania szkód, a także rola Grupy PIB w Polsce i plany na dalszy rozwój. Prezentacje prowadzili Kacper Mleczak – Wiceprezes Zarządu Exito Broker oraz Radosław Grzęda – Członek Zarządu WDB.
Szczególnie ciekawym wątkiem okazał się temat absencji i prezenteizmu, czyli nieobecności oraz obecności chorych lub przemęczonych pracowników w pracy. Takie zachowania generują koszty, które często bywają niedoceniane. Dane pokazują także, że średnia absencja pracownika objętego prywatną opieką medyczną jest o 55% krótsza, a pracodawca, którego personel znajduje się pod prywatną opieką medyczną może zaoszczędzić co najmniej 1245 zł rocznie na każdego pracownika. To pokazuje, że często benefity pracownicze nie są dodatkowym kosztem, ale realną inwestycją.
Duże zainteresowaniem cieszył się też wątek cyberubezpieczeń, w tym temat ryzyk, na które narażone są firmy, przyczyny szkód cybernetycznych w Polsce oraz zakres, jakie obejmują polisy w kontekście zapewniania bezpieczeństwa i minimalizacji kosztów incydentów.
W&I – standard podczas transakcji M&A?
W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny pod hasłem “Transakcje M&A w aspekcie działalności spółki – historia od A do Z”. Wśród prelegentów znaleźli się Natalia Jackowiak – Wiceprezes PIB Group Poland i Członek Zarządu WDB, Tomasz Dobrański – Członek Zarządu PCTA, Paweł Kuś – Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu PIB Group Poland, Michał Fąderski – Co-Head, Managing Director w Acquinex GmbH i Marcin Sroga – W&I Underwriter w Acquinex GmbH
Temat przejęć i akwizycji, oraz związanych z nim ubezpieczeń, staje się coraz bardziej obecny na polskim rynku. Mimo pewnych ryzyk, w transakcjach eksperci upatrują przede wszystkim szanse związane z poszerzeniem dostępu do wiedzy, nowych rozwiązań i technologii, a także szerokiego, często międzynarodowego grona specjalistów. Na rynku polskim i globalnym znacznie większa aktywność w zakresie przejęć następuje w czasach zawirowań, takich jak pandemie, kryzysy ekonomiczne, lokalne zawirowania geopolityczne. Ostatnie lata pokazują, że ubezpieczanie tego typu transakcji i włączanie polisy W&I stają się standardem i nieodłącznym elementem transakcji.
Konferencja była ostatnim spotkaniem tematycznym organizowanym przez PCTA w 2023 roku. Jak podkreślają uczestnicy była to duża szansa na poszerzenie dotychczasowej wiedzy w zakresie transakcji fuzji i przejęć oraz zapoznanie się z wiedza i prywatnymi doświadczeniami uczestników takich transakcji.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.