Komunikaty PR

Transakcje M&A oraz rola polis W&I - podsumowanie konferencji PCTA

2023-12-11  |  15:00

Transakcje M&A oraz rola polis W&I - o czym dyskutowano podczas spotkania PIB Group Poland z członkami Polskiego Stowarzyszenia Skarbników Korporacyjnych?

Transakcje M&A są częściej zawierane podczas kryzysów ekonomicznych, pandemii, lokalnych zawirowań geopolitycznych. Minione lata były pod tym względem szczególne, zwłaszcza na rynku Europy Centralnej. Doniesienia medialne pokazują, że w wielu sektorach gospodarki w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych konsolidacji i akwizycji. Tym bardziej ważne jest omówienie roli polis W&I.

Absencja, prezenteizm, ubezpieczenia cyber

Prezentacje przedstawione w pierwszej części spotkania dotykały m.in. roli benefitów pracowniczych w realizacji strategii ESG, polis cyber, zaprezentowane zostały ciekawe scenariusze szkodowe z tego zakresu oraz przyczyny występowania szkód, a także rola Grupy PIB w Polsce i plany na dalszy rozwój. Prezentacje prowadzili Kacper Mleczak – Wiceprezes Zarządu Exito Broker oraz Radosław Grzęda – Członek Zarządu WDB.

Szczególnie ciekawym wątkiem okazał się temat absencji i prezenteizmu, czyli nieobecności oraz obecności chorych lub przemęczonych pracowników w pracy. Takie zachowania generują koszty, które często bywają niedoceniane. Dane pokazują także, że średnia absencja pracownika objętego prywatną opieką medyczną jest o 55% krótsza, a pracodawca, którego personel znajduje się pod prywatną opieką medyczną może zaoszczędzić co najmniej 1245 zł rocznie na każdego pracownika. To pokazuje, że często benefity pracownicze nie są dodatkowym kosztem, ale realną inwestycją. 

Duże zainteresowaniem cieszył się też wątek cyberubezpieczeń, w tym temat ryzyk, na które narażone są firmy, przyczyny szkód cybernetycznych w Polsce oraz zakres, jakie obejmują polisy w kontekście zapewniania bezpieczeństwa i minimalizacji kosztów incydentów.

W&I – standard podczas transakcji M&A?

W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny pod hasłem “Transakcje M&A w aspekcie działalności spółki – historia od A do Z”. Wśród prelegentów znaleźli się Natalia Jackowiak – Wiceprezes PIB Group Poland i Członek Zarządu WDB, Tomasz Dobrański – Członek Zarządu PCTA, Paweł Kuś – Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu PIB Group Poland, Michał Fąderski – Co-Head, Managing Director w Acquinex GmbH i Marcin Sroga – W&I Underwriter w Acquinex GmbH

Temat przejęć i akwizycji, oraz związanych z nim ubezpieczeń, staje się coraz bardziej obecny na polskim rynku. Mimo pewnych ryzyk, w transakcjach eksperci upatrują przede wszystkim szanse związane z poszerzeniem dostępu do wiedzy, nowych rozwiązań i technologii, a także szerokiego, często międzynarodowego grona specjalistów. Na rynku polskim i globalnym znacznie większa aktywność w zakresie przejęć następuje w czasach zawirowań, takich jak pandemie, kryzysy ekonomiczne, lokalne zawirowania geopolityczne. Ostatnie lata pokazują, że ubezpieczanie tego typu transakcji i włączanie polisy W&I stają się standardem i nieodłącznym elementem transakcji.

Konferencja była ostatnim spotkaniem tematycznym organizowanym przez PCTA w 2023 roku. Jak podkreślają uczestnicy była to duża szansa na poszerzenie dotychczasowej wiedzy w zakresie transakcji fuzji i przejęć oraz zapoznanie się z wiedza i prywatnymi doświadczeniami uczestników takich transakcji.
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.