Komunikaty PR

Transakcje w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały na niezwykle stabilnym poziom

2021-04-01  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.15 MB )

Zakłócenia spowodowane Covid-19 na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej były krótkotrwałe i zawieranie transakcji wróciło do normy w drugiej połowie roku, według nowego raportu opublikowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket.

Raport pt. „Investing in CEE: Inbound M&A report 2020/2021” przedstawia przegląd działalności w obszarze fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2020, a także analizuje wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Wartość transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% do 49,2 mld euro względem roku 2019, mimo że ich wolumen spadł o 16%, co daje łącznie 648 transakcji. Wzrost wartości transakcji, pomimo globalnej pandemii, podkreśla siłę przyciągania inwestorów zainteresowanych dużymi transakcjami przez region. Nie uwzględniając Rosji, największej gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowano 28% wzrost wartości transakcji w 2020 roku w ujęciu rok do roku.

Region nadal przyciąga międzynarodowych nabywców, gdyż odpowiadają oni za 49% całkowitej wartości transakcji – zainwestowali 23,9 mld euro - podobnie jak w poprzednich latach. Fabrice Demarigny, globalny dyrektor działu doradztwa finansowego w Mazars podkreśla, że: „na poziomie globalnym obraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej przedstawia stabilność. W regionie nadal obserwuje się silny i stały napływ zagranicznych inwestycji z całego świata”.

Fundusze private equity były nadal niezwykle aktywne w 2020 roku, a całkowita kwota ujawnionych wykupów w regionie pokazuje 40% wzrost rok do roku, osiągając 3,9 mld euro. Wyjścia z private equity również wypadły dobrze, a całkowita ujawniona wartość wyniosła 8,1 mld euro, co stanowi 11% wzrost w stosunku do 2019 r.

W związku z wprowadzeniem szczepień na Covid-19, można mieć nadzieję, że w drugiej połowie 2021 roku środowisko zawierania transakcji będzie bardziej stabilne. Jednakże, ryzyko nowych fal wirusa, międzynarodowe spory i niespodziewane wstrząsy gospodarcze są nadal obecne.

- Rok 2020 upłynął pod znakiem bezprecedensowych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, która wstrząsnęła krajobrazem fuzji i przejęć na całym świecie. Stworzyło to klimat makro- i mikroekonomicznej niepewności. Niemniej jednak, mimo tej sytuacji połączonej z dużymi restrykcjami w podróżowaniu i obostrzeniami, domykanie transakcji zostało umożliwione dzięki technologii i pracy zdalnej - mówi Michel Kiviatkowski, lider usług doradztwa finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią, Partner Zarządzający Mazars w Polsce. Ponadto wskazuje na korzystny rok dla regionu, dodając: - Dzięki silnym fundamentom Europa Środkowo-Wschodnia okazała się być stosunkowo bardziej odporna niż inne rynki wschodzące w zakresie zawierania transakcji. Obecnie region jest w dobrej pozycji, by korzystać z okresu post-Covid 19, który będzie naznaczony, między innymi, przez umacniający się trend nearshoringu przemysłowego łańcucha dostaw z Azji do tego regionu. Także planowanie sukcesji, inwestycje funduszy private equity oraz dalsza konsolidacja wybranych sektorów będą głównymi osiami działalności M&A w tym roku.

Dalsze istotne wnioski zawarte w raporcie obejmują:

  • Cztery kraje nadal dominują na rynku. Cztery kraje plasujące się najwyżej pod kątem wartości transakcji pozostały te same co w 2019 roku – Rosja, Polska, Czechy i Austria. Największy rynek w regionie, Rosja, odpowiada za cztery z dziesięciu największych transakcji roku. Natomiast największa transakcja roku została zawarta w Austrii, najbogatszym z  rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki tej transakcji austriacki koncern naftowy OMV zwiększył swój udział w spółce petrochemicznej Borealis z 36% do 75% za kwotę 5,712 mld euro.
  • Sektor technologiczny rozkwita pośród pandemii. Największa liczba zagranicznych transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczyła technologii, czyli łącznie 57 transakcji wartych 2,5 mld euro – co oznacza wzrost o 12% rok do roku pod względem wolumenu i 34% wzrost pod względem wartości. Jeśli chodzi o wartość zagranicznych transakcji, energia i usługi komunalne utrzymały się na pierwszym miejscu, odpowiadając za 9,1 mld euro – 20% wzrost rok do roku.
  • Rośnie liczba transakcji wewnątrz regionu. Transgraniczne transakcje w obrębie regionu odnotowały wzrost i odpowiadają za 13% ogólnej wartości, w porównaniu do 6% w 2019 roku – to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat.
     

Pełną wersję raportu można pobrać tu: https://pol.mazars.pl/Strona-glowna/Aktualnosci/Nasze-publikacje/Raporty-i-badania/Investing-in-CEE-Inbound-M-A-report-2020-2021

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Wyższa na dłużej – rentowność papierów skarbowych w USA Biuro prasowe
2024-04-30 | 11:10

Wyższa na dłużej – rentowność papierów skarbowych w USA

W skrócie:  • Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły powyżej 4,6% w związku z oczekiwaniami wolniejszego cyklu obniżek stóp procentowych
Gospodarka Rynki finansowe gospodarek wschodzących – czas zapiąć pasy
2024-04-30 | 11:00

Rynki finansowe gospodarek wschodzących – czas zapiąć pasy

Banki centralne z rynków wschodzących są obecnie między młotem a kowadłem: wzrost gospodarczy wymaga obniżenia stóp, ale spowolnienie cięć w głównych gospodarkach
Gospodarka Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych
2024-04-26 | 08:00

Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych

Co 5. firma nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty od klientów – wynika z badania „Przeterminowanie faktur w polskich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.