Komunikaty PR

Transakcje w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały na niezwykle stabilnym poziom

2021-04-01  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.15 MB )

Zakłócenia spowodowane Covid-19 na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej były krótkotrwałe i zawieranie transakcji wróciło do normy w drugiej połowie roku, według nowego raportu opublikowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket.

Raport pt. „Investing in CEE: Inbound M&A report 2020/2021” przedstawia przegląd działalności w obszarze fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2020, a także analizuje wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Wartość transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% do 49,2 mld euro względem roku 2019, mimo że ich wolumen spadł o 16%, co daje łącznie 648 transakcji. Wzrost wartości transakcji, pomimo globalnej pandemii, podkreśla siłę przyciągania inwestorów zainteresowanych dużymi transakcjami przez region. Nie uwzględniając Rosji, największej gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowano 28% wzrost wartości transakcji w 2020 roku w ujęciu rok do roku.

Region nadal przyciąga międzynarodowych nabywców, gdyż odpowiadają oni za 49% całkowitej wartości transakcji – zainwestowali 23,9 mld euro - podobnie jak w poprzednich latach. Fabrice Demarigny, globalny dyrektor działu doradztwa finansowego w Mazars podkreśla, że: „na poziomie globalnym obraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej przedstawia stabilność. W regionie nadal obserwuje się silny i stały napływ zagranicznych inwestycji z całego świata”.

Fundusze private equity były nadal niezwykle aktywne w 2020 roku, a całkowita kwota ujawnionych wykupów w regionie pokazuje 40% wzrost rok do roku, osiągając 3,9 mld euro. Wyjścia z private equity również wypadły dobrze, a całkowita ujawniona wartość wyniosła 8,1 mld euro, co stanowi 11% wzrost w stosunku do 2019 r.

W związku z wprowadzeniem szczepień na Covid-19, można mieć nadzieję, że w drugiej połowie 2021 roku środowisko zawierania transakcji będzie bardziej stabilne. Jednakże, ryzyko nowych fal wirusa, międzynarodowe spory i niespodziewane wstrząsy gospodarcze są nadal obecne.

- Rok 2020 upłynął pod znakiem bezprecedensowych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, która wstrząsnęła krajobrazem fuzji i przejęć na całym świecie. Stworzyło to klimat makro- i mikroekonomicznej niepewności. Niemniej jednak, mimo tej sytuacji połączonej z dużymi restrykcjami w podróżowaniu i obostrzeniami, domykanie transakcji zostało umożliwione dzięki technologii i pracy zdalnej - mówi Michel Kiviatkowski, lider usług doradztwa finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią, Partner Zarządzający Mazars w Polsce. Ponadto wskazuje na korzystny rok dla regionu, dodając: - Dzięki silnym fundamentom Europa Środkowo-Wschodnia okazała się być stosunkowo bardziej odporna niż inne rynki wschodzące w zakresie zawierania transakcji. Obecnie region jest w dobrej pozycji, by korzystać z okresu post-Covid 19, który będzie naznaczony, między innymi, przez umacniający się trend nearshoringu przemysłowego łańcucha dostaw z Azji do tego regionu. Także planowanie sukcesji, inwestycje funduszy private equity oraz dalsza konsolidacja wybranych sektorów będą głównymi osiami działalności M&A w tym roku.

Dalsze istotne wnioski zawarte w raporcie obejmują:

  • Cztery kraje nadal dominują na rynku. Cztery kraje plasujące się najwyżej pod kątem wartości transakcji pozostały te same co w 2019 roku – Rosja, Polska, Czechy i Austria. Największy rynek w regionie, Rosja, odpowiada za cztery z dziesięciu największych transakcji roku. Natomiast największa transakcja roku została zawarta w Austrii, najbogatszym z  rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki tej transakcji austriacki koncern naftowy OMV zwiększył swój udział w spółce petrochemicznej Borealis z 36% do 75% za kwotę 5,712 mld euro.
  • Sektor technologiczny rozkwita pośród pandemii. Największa liczba zagranicznych transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczyła technologii, czyli łącznie 57 transakcji wartych 2,5 mld euro – co oznacza wzrost o 12% rok do roku pod względem wolumenu i 34% wzrost pod względem wartości. Jeśli chodzi o wartość zagranicznych transakcji, energia i usługi komunalne utrzymały się na pierwszym miejscu, odpowiadając za 9,1 mld euro – 20% wzrost rok do roku.
  • Rośnie liczba transakcji wewnątrz regionu. Transgraniczne transakcje w obrębie regionu odnotowały wzrost i odpowiadają za 13% ogólnej wartości, w porównaniu do 6% w 2019 roku – to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat.
     

Pełną wersję raportu można pobrać tu: https://pol.mazars.pl/Strona-glowna/Aktualnosci/Nasze-publikacje/Raporty-i-badania/Investing-in-CEE-Inbound-M-A-report-2020-2021

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku Biuro prasowe
2025-06-30 | 10:00

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Kończy się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Warszawa weszła w tę rolę z ambitnymi deklaracjami dotyczącymi przede wszystkim bezpieczeństwa, rozwoju
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.