Transformacja cyfrowa w firmach przyspiesza, absencja pozostaje wyzwaniem
W obliczu dynamicznej transformacji cyfrowej, polskie przedsiębiorstwa stają przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Raport "Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024" opracowany przez APA Group wskazuje, że 88% firm wdrażających technologie Przemysłu 4.0 zauważa poprawę swojej konkurencyjności, dzięki optymalizacji procesów oraz zwiększonej efektywności operacyjnej. Mimo postępów w cyfryzacji, wiele przedsiębiorstw nad Wisłą nadal zmaga się z problemem nadmiernej absencji chorobowej wśród pracowników. Z danych Conperio wynika, że różnego rodzaju nadużyć na L4 dopuszcza się co trzeci pracownik. Absencje stanową istotne wyzwanie dla płynności operacyjnej firm, morale zespołów czy realizacji projektów i produkcji.
Integracja nowoczesnych technologii
Wdrażanie technologii Przemysłu 4.0 przynosi firmom produkcyjnym i nie tylko ogromne korzyści, które wyraźnie podnoszą ich konkurencyjność. Dzięki cyfrowej transformacji, opartej na IoT i automatyzacji, przedsiębiorstwa mogą zoptymalizować procesy produkcyjne, a także poprawić jakość i wydajność. Monitorowanie danych w czasie rzeczywistym pozwala natychmiast reagować na problemy i podejmować trafniejsze decyzje. Automatyzacja oraz zaawansowane systemy ERP nie tylko usprawniają zarządzanie zasobami, ale także obniżają koszty i przyspieszają realizację zamówień. Z kolei technologie Big Data i AI otwierają nowe perspektywy w analizie danych, prognozowaniu trendów i planowaniu produkcji, pozwalając firmom lepiej odpowiadać na potrzeby rynku.
- Musimy podkreślać na każdym kroku, że inwestowanie w technologie transformacji cyfrowej jest kluczem do zrównoważonego rozwoju i sukcesu. Przedsiębiorstwa, które podejmą dziś trud transformacji, będą lepiej przygotowane na przyszłość i w pełni wykorzystają nadchodzącą koniunkturę – mówi we wstępie do raportu "Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024" dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, Twórca NAZCA 4.0, polskiej platformy Przemysłu 4.0.
Bariery i wyzwania
Pomimo znacznych korzyści wynikających z implementacji nowoczesnych rozwiązań, aż 67% ankietowanych firm wskazuje na wysokie koszty finansowe jako główną barierę w dalszym rozwoju cyfryzacji. Dodatkowo, brak wykwalifikowanej kadry technicznej oraz opór przed zmianami w organizacjach to kolejne przeszkody, które mogą wpływać na efektywność przedsiębiorstw.
Kolejnym wyzwaniem, z którymi borykają się przedsiębiorstwa, jest problem absencji chorobowej wśród pracowników. Nadużywanie zwolnień chorobowych jest pochodną kultury absencji przedsiębiorstw. W branżach, gdzie kluczowa jest ciągłość produkcji, nieprzewidziane nieobecności prowadzą do opóźnień, dezorganizacji pracy, co z kolei negatywnie wpływa na morale załogi, relacje z klientami czy wyniki finansowe. W kontekście tych wyzwań, kluczowym aspektem staje się efektywne zarządzanie absencjami chorobowymi, które destabilizują działania operacyjne.
- Absencja chorobowa w zakładach produkcyjnych to problem, który może zniweczyć nawet najbardziej zaawansowane strategie cyfrowe. W obliczu rosnących wyzwań związanych z cyfryzacją, przedsiębiorstwa powinny także skoncentrować się na optymalizacji zarządzania zasobami ludzkimi, w tym na skutecznym i kompleksowym podejściu do zarządzania absencjami chorobowymi, również ze wsparciem specjalistycznych narzędzi. Pozwoli to na obniżenie poziomu absencji chorobowej w zakładzie pracy, a co za tym idzie – na uniknięcie wymiernych strat finansowych – podkreśla Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką L4.
Technologia wspiera monitorowanie i redukcję poziomu absencji
Aby skutecznie zarządzać wyzwaniami związanymi z absencją chorobową, przedsiębiorstwa produkcyjne coraz częściej sięgają po zaawansowane narzędzia, które pozwalają na kompleksowe monitorowanie i analizowanie danych dotyczących L4. Jednym z takich rozwiązań jest pierwsza w Polsce aplikacja webowa - Pulpit Absencji.
- Analityka liczbowa, uzupełniona odpowiednimi narzędziami pozwala celowo kształtować absencję w przedsiębiorstwie. Wdrożenie aplikacji takich jak Pulpit Absencji daje możliwość łatwego śledzenia trendów absencji w poszczególnych działach firmy. Dzięki aplikacji, zakłady produkcyjne mogą na bieżąco kontrolować wskaźniki, identyfikować potencjalne nadużycia i podejmować bardziej świadome decyzje zarządcze. Obszerne i precyzyjne dane liczbowe umożliwiają zaangażowanie bezpośrednich przełożonych w adresowanie problemu nadużywania L4 oraz wdrożenie narzędzi typu: kontrole, rozmowy poabsencyjne czy rozmowy korygujące – wyjaśnia Mikołaj Zając.
Aplikacja webowa Pulpit Absencji zlicza indywidualny wskaźnik Bradforda, liczbę zwolnień, czas ich trwania, a także procentowy udział we wskaźniku. Tym samym dostarcza liderom odpowiednią ilość informacji do prowadzenia rozmów poabsencyjnych, czy też kreowania precyzyjnej polityki personalnej. Pełny obraz charakterystyki absencji chorobowej w zakładzie pracy uzyskiwany jest poprzez szczegółową analizę – rozkład częstości zwolnień, długość ich trwania, rodzaj wskazań lekarskich, wskaźnik ciąż czy hospitalizacji lub opiek.
Elektro-Partner Kraków z ofertą bezpłatnych konsultacji elektrycznych
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.