Są oferty na sfinansowanie nowych pociągów Kolei Dolnośląskich
Koleje Dolnośląskie kontynuują proces inwestycji taborowych. Dolnośląski przewoźnik otrzymał oferty na kredyty, które mają zapewnić sfinansowanie nowych pociągów.
Mimo trudnej sytuacji branży kolejowej, Koleje Dolnośląskie kontynuują inwestycje w nowy tabor. W maju spółka ogłosiła dwa przetargi na udzieleniu kredytów bankowych na sfinansowanie zakupu pojazdów w ramach realizowanego projektu „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”.
W postępowaniach spółka oczekiwała zabezpieczenia wkładu własnego w związku z planowanym pozyskaniem nowych jednostek trakcyjnych oraz udzielenia kredytu na zapłatę podatku VAT od tych transakcji. Termin składania ofert upłynął 19 czerwca 2020 r.
Współpracą z Kolejami Dolnośląskimi zainteresowany jest mBank, który przedstawił oferty w obu przetargach.
W zakresie sfinansowania zakupu pięciu nowych, pięcioczłonowych pojazdów elektrycznych, propozycja banku w zakresie kosztu kredytu w obu zadaniach, obejmujących wkład własny oraz zapłatę podatku VAT, wyniosła 10,1 mln złotych.
W drugim postępowaniu, obejmującym kredyt na zakup sześciu nowych zespołów trakcyjnych, oferta dot. kosztu kredytu wyniosła łącznie dla obu zadań 9 mln złotych.
Koleje Dolnośląskie są w trakcie analizy tych ofert. Oczekują również na propozycje producentów w powtórzonym postępowaniu na zakup dwóch dwuczłonowych składów spalinowych. Przetarg na ich dostawę został ogłoszony 19 czerwca 2020 r.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.