Trendy na rok 2020 na wrocławskim rynku mieszkaniowym
Rok 2019 upłynął pod znakiem dużego popytu na mieszkania pod wynajem. Był to także czas intensywnego rozwoju terenów nadrzecznych. Jakie zmiany czekają rynek w 2020 roku?
Odra w centrum zainteresowań
Przez lata pod kątem mieszkaniowym największym zainteresowaniem cieszyły się Krzyki. Dziś preferencje ulegają większemu rozproszeniu. Wynika to przede wszystkim z różnorodnych oczekiwań względem miejsca zamieszkania. Przybierający na sile rozwój terenów nad Odrą sprawił, że poszukujący mieszkania zaczęli dostrzegać potencjał lokalizacji – dającej przestrzeń do rekreacji, spotkań, a do tego z dogodnym połączeniem z innymi częściami miasta.
– Co istotne, z inwestycji mieszczących się nad rzeką ścieżki rowerowe prowadzą niekiedy i do samego centrum, jak w przypadku Osiedla nad Odrą przy ulicy Rychtalskiej – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Wiele wskazuje na to, że nadodrzańskie tereny będą jednym z głównych kierunków rozwoju w 2020 roku.
W spokojnej części miasta
Równie dużym zainteresowaniem cieszyć się będą przedmieścia. Wielu ludzi poszukuje odpoczynku od miejskiego zgiełku – tym bardziej że tereny te mają coraz lepszą infrastrukturę i zaspokajają większość potrzeb mieszkańców.
– Tym, co w szczególności doceniają nasi klienci, jest kameralność inwestycji Nova Stoczniova. Położona w zacisznej części Wrocławia, stanowi dobre miejsce do życia zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Znajdzie się tu pięć trzykondygnacyjnych budynków. Niska zabudowa i niewielkie osiedla to trend, jaki z pewnością będziemy obserwować w przyszłym roku, biorąc pod uwagę to, jak bardzo zyskuje na znaczeniu pielęgnowanie sąsiedzkich relacji – dodaje Bednarek.
Wynajem wciąż się opłaca
Nie maleje rentowność najmu mieszkań. To w szczególności efekt napływu ludzi poszukujących pracy w dużych miastach. Zwłaszcza na początku kariery nie są oni w stanie pozwolić sobie na kupno mieszkania, stąd tak duże zainteresowanie lokalami pod wynajem – głównie kawalerkami lub większymi, lecz wynajmowanymi z podziałem na pokoje. To z kolei sprawia, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej lokali projektowanych z myślą o najemcach. Niewielkie metraże, zamknięta kuchnia, ustawny przedpokój, w którym zmieści się pojemna szafa w zabudowie to główne aspekty, na które zwracają uwagę poszukujący mieszkania.
Ceny bez zmian
Eksperci przewidują, że pod względem cen metra kwadratowego nie powinniśmy spodziewać się szczególnych zmian. Czynniki wpływające na jej wysokość – koszty pracy, materiałów budowlanych czy sama dostępność gruntów pozostaną bowiem na podobnym poziomie. Mimo to popyt jeszcze długo będzie wysoki.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.