Aktywne wyciszenie – jak to zrobić w Trentino?
Aktywne wyciszenie – jak to zrobić w Trentino?
Zimowe wczasy w górach to niekoniecznie tylko tradycyjne szusowanie po stoku. Niedaleko tras zjazdowych na miłośników natury i ośnieżonych szczytów czekają lasy osnute głęboką ciszą. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla tych, którzy chcieliby aktywnie wypocząć w malowniczym włoskim Trentino.
Na trasie od świtu do zmierzchu
Od stycznia do marca 2020 TrentinoSkiSunrise zaprasza miłośników narciarstwa do jazdy o świcie po pustych i świeżo ubitych ratrakami trasach. Oczywiście poranna przygoda rozpoczyna się od pożywnego śniadania, przygotowanego z najwyższej jakości produktów lokalnych przez doświadczonych szefów kuchni. Po tak świetnym starcie kolej na zapierający dech w piersiach rześki zjazd.
Aby wziąć udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, wystarczy wybrać jedną z licznych propozycji dostępnych na wszystkich ważniejszych obszarach narciarskich Trentino. Stale wydłużająca się lista wydarzeń dostępna jest w internecie (www.visittrentino.info).
Pełny relaks na biegówkach
Wyobraź sobie ciszę w lesie, intensywny błękit nieba oraz skrzącą się biel śniegu, a wszystko to w czarującym otoczeniu Dolomitów. Dla tych, którzy pragną cieszyć się zimą bez pośpiechu, zatopić się w milczącej przyrodzie, odetchnąć pełną piersią i odnaleźć swój naturalny rytm, narciarstwo biegowe jest zajęciem idealnym. Włoski region Trentino to świetne miejsce do uprawiania tej dyscypliny. Oferuje trasy odpowiednie dla każdego – od początkujących narciarzy po doświadczonych ekspertów.
Trentino to „biegówkowy” raj, ze względu nie tylko na piękno przyrody, ale również na świetne udogodnienia i usługi oferowane miłośnikom tej dyscypliny. Nieprzypadkowo właśnie w Trentino trzykrotnie odbyły się Mistrzostwa Świata, dziesiątki etapów Pucharu Świata, Tour de Ski oraz słynna Marcialonga. Zintegrowany system SuperNordicSkipass zapewnia dostęp do 16 obszarów narciarskich oraz korzystania ze specjalnych usług i udogodnień, szkółek jazdy, lokali, w których można odpocząć i nasmarować narty, nie wspominając o zawsze idealnie utrzymanych i świetnie ośnieżonych trasach.
Bogate szlaki Trentino
Istnieje wiele tras w całości położonych na terenie Trentino. W Val di Fiemme trzeba wypróbować szlak Marcialonga. Szlak ten, o łącznej długości 27 km, przebiega przez lasy i pokryte białym puchemłąki, łącząc Predazzo i Molina di Fiemme.
Trasa Gervasi to prawdziwy skarb regionu, znajdujący się w odległości zaledwie kilku kilometrów od Trydentu, na płaskowyżu Viote del Monte Bondone – z ośmiokilometrowej trasy można podziwiać Dolomity Brenta w pełnej krasie i dojrzeć nawet Lagorai oraz Pale di San Martino.
Kto natomiast marzy, aby całkowicie zanurzyć się w pięknie parku krajobrazowego Parco Naturale Adamello Brenta, powinien wybrać się na przełęcz Campo Carlo Magno, niedaleko miejscowości Madonna di Campiglio. Na dziesięciokilometrowej trasie narciarze, gdy tylko wyjadą z lasu, mogą podziwiać majestatyczny kształt Dolomitów. Podążając po pokrytych śniegiem łąkach, dojeżdża się do górskiej chaty Malga Mondifrà.
15-kilometrowy szlak Pista Passo Coe w Alpach Cymbryjskichjest trudny i wymagający, dostarcza jednak wielu wrażeń.Najlepiej rozpocząć jazdę rano i cieszyć się podjazdami i zjazdami, które przebiegają tuż obok górskich chat, jodłowych lasów i starych kamieni granicznych Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Niedaleko stąd do 12-kilometrowego szlaku Pista Lavarone w Millegrobbe, wzdłuż którego napotkać można urokliwe chaty górskie pokryte świeżym śniegiem.
Śnieżne pejzaże
Zimą region Trentino zaskakuje swoich gości na każdym kroku. Wystarczy założyć rakiety śnieżne i wybrać się na wędrówkę szlakami i leśnymi drogami, aby odkryć bogactwo tego regionu: górskie chaty, rozległe polany i niepowtarzalne widoki.
Idealnym miejscem na spacery na rakietach śnieżnych są trzy parki Trentino: Paneveggio-Pale di San Martino, Adamello Brenta oraz Parco nazionale dello Stelvio. Podczas wyprawy przekonać się można, że wbrew pozorom otulona białym puchem przyroda nie śpi, o czym świadczą liczne ślady zwierząt, pozostawione na śniegu wzdłuż szlaków.
Let’s Dolomites – towarzysze zimowych przygód
W towarzystwie Przewodników Alpejskich Trentino (Guide Alpine del Trentino) przygody na śniegu, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, to prawdziwa frajda. W ramach projektu Let’s Dolomites, skupiającej profesjonalnych przewodników po tych górach, oferta proponowanych zajęć jest niezwykle bogata: wyprawy na rakietach śnieżnych, skialpinizm, wspinaczka po lodospadach. Do wyboru wycieczki jednodniowe bądź poważniejsze, kilkudniowe wyprawy trekkingowe na rakietach śnieżnych bądź na nartach do skialpinizmu, przewidujące przejścia z jednego schroniska do drugiego.
Wycieczki dostępne są dla każdego, kto dysponuje dobrą kondycją i przeszedł chociaż minimalny trening. W trakcie wyprawy bądź po dotarciu do schroniska przewodnicy udzielą rad i wyjaśnią podstawowe zagadnienia z zakresu nauki o śniegu, bezpieczeństwa, czytania map topograficznych oraz prawidłowego korzystania z przyrządów do autoratownictwa.
Więcej informacji na temat innych atrakcji regionu Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl/
Jak dojechać do Trentino?
Do Trentino najszybciej dotrzemy samolotem, zaś z lotniska – autobusem lub taksówką. Poniżej mapa, na której napisano, jaka odległość dzieli poszczególne rejony Trentino od najbliższych lotnisk. Oczywiście latają tam tanie linie, takie jak Wizzair i Ryanair. Z Polski można również jechać samochodem lub autobusem, ale jest to dłuższa podróż. Podróż samochodem z Warszawy do Trento (stolicy regionu) może trwać ok. 16 h.
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.