Balıkesir – zabytki kultury i zachwycające krajobrazy
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Prowincja Balıkesir w północno-zachodniej Türkiye (Turcji) ma wyjątkowe położenie, bowiem posiada dostęp do dwóch mórz – Egejskiego i Marmara. Bogate dziedzictwo kulturowe czyni miasto o tej samej nazwie i cały region, pełen meczetów, muzeów i starożytnych miast jednym z najważniejszych ośrodków turystyki. Ponadto nie brakuje tu urokliwych zakątków i wysp.
Najstarszym meczetem w mieście jest Meczet Yıldırım (Yıldırım Cami). Zbudowany został w połowie XIV wieku przez Bajazyda I. Równie interesująca budowla to nazwany na cześć wielkiego wezyra, Meczet Zagana Paszy (Zağnos Paşa Cami). W Balıkesir znajduje się też mniejsza wersja Wieży Galata ze Stambułu. Powstała w 1827 roku Wieża Zegarowa (Saat Kulesi) wybudowana została przez Mehmeda Paszę. Najważniejsze artefakty z regionu można zobaczyć w Muzeum Balıkesir (Kuvayi Milliye Müzesi). W okolicach Balıkesir można również odwiedzić klasztor Kirazlı (Kirazlı Manastırı) i starożytne miasto Daskylion. Wyjątkowym miejscem jest też Park Narodowy Kuş Cenneti, czyli tzw. „ptasie sanktuarium”, który swoją nazwę zawdzięcza występującym tu ponad 250 gatunkom tych zwierząt.
Ponadto w prowincji Balıkesir warto odwiedzić miasto Edremit, słynące z turystyki termalnej i górskiej. Szczególnie polecane miłośnikom fotografii miejsca to cieśnina Değirmen (Değirmen Boğazı), na drodze do Bursy oraz wioska Karakol, gdzie można uwiecznić na zdjęciach trzy malownicze wiatraki. W Balıkesir leży też Bandırma, w starożytności znana jak Panormos. To drugi, po Stambule najważniejszy port handlowy i przemysłowy na Morzu Marmara. W pobliżu znajduje się też inne antyczne miasto, Kyzikos, w którym zachowały się akwedukty, teatr i świątynia Hadriana.
Ayvalık – piękny kurort nad Morzem Egejskim
Na egejskim wybrzeżu prowincji Balıkesir leży miasteczko Ayvalık, które staje się coraz bardziej popularnym kurortem. Malowniczo położona miejscowość otoczona jest od strony morza archipelagiem wysp, z których największą jest Cunda, połączona z miastem mostem, a od lądu rozpościerają się wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi i sosnami. Ten wspaniały widok najlepiej podziwiać ze wzgórza o bardzo intersującej nazwie, Diabelski Stół (Şeytan Sofrası). Nazwany został tak, gdyż jego płaski wierzchołek przypomina tradycyjne, niskie i okrągłe stoły, popularne w tym regionie. Niektórzy wierzą, że odcisk na skale na wzniesieniu, obecnie przykryty żelazną klatką, to ślad diabła. Ponadto w Ayvalık można zwiedzać liczne sanktuaria, zarówno meczety jak i kościoły. Ayvalık to również raj dla nurków. Mnogość miejsc do nurkowania, obfitość raf koralowych oraz krystalicznie czysta woda przyciągają wielbicieli nurkowania przez cały rok. To nie jedyny sport, który można tu uprawiać. Dzięki dogodnym warunkom klimatycznym, sprzyjającemu wiatrowi i falom, Ayvalık jest również bardzo popularnym miejscem dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa.
Odwiedzając Ayvalık i wyspę Cunda szczególnie warto spróbować ryby „papalina” (rodzaj szprota), a także słynnych kanapek na ciepło „Ayvalık Tostu”.
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.