Balıkesir – zabytki kultury i zachwycające krajobrazy
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Prowincja Balıkesir w północno-zachodniej Türkiye (Turcji) ma wyjątkowe położenie, bowiem posiada dostęp do dwóch mórz – Egejskiego i Marmara. Bogate dziedzictwo kulturowe czyni miasto o tej samej nazwie i cały region, pełen meczetów, muzeów i starożytnych miast jednym z najważniejszych ośrodków turystyki. Ponadto nie brakuje tu urokliwych zakątków i wysp.
Najstarszym meczetem w mieście jest Meczet Yıldırım (Yıldırım Cami). Zbudowany został w połowie XIV wieku przez Bajazyda I. Równie interesująca budowla to nazwany na cześć wielkiego wezyra, Meczet Zagana Paszy (Zağnos Paşa Cami). W Balıkesir znajduje się też mniejsza wersja Wieży Galata ze Stambułu. Powstała w 1827 roku Wieża Zegarowa (Saat Kulesi) wybudowana została przez Mehmeda Paszę. Najważniejsze artefakty z regionu można zobaczyć w Muzeum Balıkesir (Kuvayi Milliye Müzesi). W okolicach Balıkesir można również odwiedzić klasztor Kirazlı (Kirazlı Manastırı) i starożytne miasto Daskylion. Wyjątkowym miejscem jest też Park Narodowy Kuş Cenneti, czyli tzw. „ptasie sanktuarium”, który swoją nazwę zawdzięcza występującym tu ponad 250 gatunkom tych zwierząt.
Ponadto w prowincji Balıkesir warto odwiedzić miasto Edremit, słynące z turystyki termalnej i górskiej. Szczególnie polecane miłośnikom fotografii miejsca to cieśnina Değirmen (Değirmen Boğazı), na drodze do Bursy oraz wioska Karakol, gdzie można uwiecznić na zdjęciach trzy malownicze wiatraki. W Balıkesir leży też Bandırma, w starożytności znana jak Panormos. To drugi, po Stambule najważniejszy port handlowy i przemysłowy na Morzu Marmara. W pobliżu znajduje się też inne antyczne miasto, Kyzikos, w którym zachowały się akwedukty, teatr i świątynia Hadriana.
Ayvalık – piękny kurort nad Morzem Egejskim
Na egejskim wybrzeżu prowincji Balıkesir leży miasteczko Ayvalık, które staje się coraz bardziej popularnym kurortem. Malowniczo położona miejscowość otoczona jest od strony morza archipelagiem wysp, z których największą jest Cunda, połączona z miastem mostem, a od lądu rozpościerają się wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi i sosnami. Ten wspaniały widok najlepiej podziwiać ze wzgórza o bardzo intersującej nazwie, Diabelski Stół (Şeytan Sofrası). Nazwany został tak, gdyż jego płaski wierzchołek przypomina tradycyjne, niskie i okrągłe stoły, popularne w tym regionie. Niektórzy wierzą, że odcisk na skale na wzniesieniu, obecnie przykryty żelazną klatką, to ślad diabła. Ponadto w Ayvalık można zwiedzać liczne sanktuaria, zarówno meczety jak i kościoły. Ayvalık to również raj dla nurków. Mnogość miejsc do nurkowania, obfitość raf koralowych oraz krystalicznie czysta woda przyciągają wielbicieli nurkowania przez cały rok. To nie jedyny sport, który można tu uprawiać. Dzięki dogodnym warunkom klimatycznym, sprzyjającemu wiatrowi i falom, Ayvalık jest również bardzo popularnym miejscem dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa.
Odwiedzając Ayvalık i wyspę Cunda szczególnie warto spróbować ryby „papalina” (rodzaj szprota), a także słynnych kanapek na ciepło „Ayvalık Tostu”.
Armatis Polska przejmuje Call Center eSky w Bułgarii
Arche pomoże powodzianom. Wielka kwota wsparcia
NIE ODWOŁUJCIE WYJAZDÓW. POŁUDNIE POTRZEBUJE TURYSTÓW
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.