Balıkesir – zabytki kultury i zachwycające krajobrazy
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Prowincja Balıkesir w północno-zachodniej Türkiye (Turcji) ma wyjątkowe położenie, bowiem posiada dostęp do dwóch mórz – Egejskiego i Marmara. Bogate dziedzictwo kulturowe czyni miasto o tej samej nazwie i cały region, pełen meczetów, muzeów i starożytnych miast jednym z najważniejszych ośrodków turystyki. Ponadto nie brakuje tu urokliwych zakątków i wysp.
Najstarszym meczetem w mieście jest Meczet Yıldırım (Yıldırım Cami). Zbudowany został w połowie XIV wieku przez Bajazyda I. Równie interesująca budowla to nazwany na cześć wielkiego wezyra, Meczet Zagana Paszy (Zağnos Paşa Cami). W Balıkesir znajduje się też mniejsza wersja Wieży Galata ze Stambułu. Powstała w 1827 roku Wieża Zegarowa (Saat Kulesi) wybudowana została przez Mehmeda Paszę. Najważniejsze artefakty z regionu można zobaczyć w Muzeum Balıkesir (Kuvayi Milliye Müzesi). W okolicach Balıkesir można również odwiedzić klasztor Kirazlı (Kirazlı Manastırı) i starożytne miasto Daskylion. Wyjątkowym miejscem jest też Park Narodowy Kuş Cenneti, czyli tzw. „ptasie sanktuarium”, który swoją nazwę zawdzięcza występującym tu ponad 250 gatunkom tych zwierząt.
Ponadto w prowincji Balıkesir warto odwiedzić miasto Edremit, słynące z turystyki termalnej i górskiej. Szczególnie polecane miłośnikom fotografii miejsca to cieśnina Değirmen (Değirmen Boğazı), na drodze do Bursy oraz wioska Karakol, gdzie można uwiecznić na zdjęciach trzy malownicze wiatraki. W Balıkesir leży też Bandırma, w starożytności znana jak Panormos. To drugi, po Stambule najważniejszy port handlowy i przemysłowy na Morzu Marmara. W pobliżu znajduje się też inne antyczne miasto, Kyzikos, w którym zachowały się akwedukty, teatr i świątynia Hadriana.
Ayvalık – piękny kurort nad Morzem Egejskim
Na egejskim wybrzeżu prowincji Balıkesir leży miasteczko Ayvalık, które staje się coraz bardziej popularnym kurortem. Malowniczo położona miejscowość otoczona jest od strony morza archipelagiem wysp, z których największą jest Cunda, połączona z miastem mostem, a od lądu rozpościerają się wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi i sosnami. Ten wspaniały widok najlepiej podziwiać ze wzgórza o bardzo intersującej nazwie, Diabelski Stół (Şeytan Sofrası). Nazwany został tak, gdyż jego płaski wierzchołek przypomina tradycyjne, niskie i okrągłe stoły, popularne w tym regionie. Niektórzy wierzą, że odcisk na skale na wzniesieniu, obecnie przykryty żelazną klatką, to ślad diabła. Ponadto w Ayvalık można zwiedzać liczne sanktuaria, zarówno meczety jak i kościoły. Ayvalık to również raj dla nurków. Mnogość miejsc do nurkowania, obfitość raf koralowych oraz krystalicznie czysta woda przyciągają wielbicieli nurkowania przez cały rok. To nie jedyny sport, który można tu uprawiać. Dzięki dogodnym warunkom klimatycznym, sprzyjającemu wiatrowi i falom, Ayvalık jest również bardzo popularnym miejscem dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa.
Odwiedzając Ayvalık i wyspę Cunda szczególnie warto spróbować ryby „papalina” (rodzaj szprota), a także słynnych kanapek na ciepło „Ayvalık Tostu”.
Flyport by Baltona – kosmiczna przygoda na wyciągnięcie ręki!
Gięte krzesła wciąż na czasie - trendy z targów EquipHotel 2024
Adam Białas: pricing to klucz do zwiększenia zysków hoteli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.