Bliżej natury, ale dalej od luksusów – wakacje Polaków w 2023 roku
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Początek wakacji oznacza wzmożoną aktywność tych z nas, którzy zwlekali z wyborem miejsca wypoczynku. A zainteresowanie noclegami w kraju jest duże, co potwierdza, że deklaracje składane w badaniu zrealizowanym przez CBOS przełożyły się na realne zachowania. Zgodnie z nim aż 86% Polaków planowało co najmniej dwudniowe wyjazdy, z czego 54%[1] wyłącznie na terenie kraju. Doskonale ilustrują to również dane OLX, z których wynika, że już w maju zainteresowanie samymi tylko domami nad morzem wzrosło o 145%. Ale czy fakt, że poszukujemy większych obiektów, w których urlop można spędzić w większym gronie, oznacza, że aktualnie preferujemy bardziej ekonomiczne rozwiązania?
Inflacja osłabia nasz entuzjazm do podróżowania
Jak wynika z badania Holiday Barometer 2023 zrealizowanego przez IPSOS, aż 72 proc. Polaków deklarowało entuzjastyczne nastawienie do wakacyjnych podróży. Nie odbiegamy w tym przypadku zbytnio od średniej europejskiej, która kształtuje się na poziomie 78 proc., ale tym, co zwraca uwagę, jest fakt, że jesteśmy nacją, w przypadku której wskaźnik ten wzrósł najmniej w porównaniu z ubiegłym rokiem (+2 proc.). Największy bezpośredni wpływ na tę sytuację miała inflacja. Jak wynika z badania IPSOS, aż 76 proc. ankietowanych wskazało ją jako przyczynę ograniczającą chęć podróżowania[2]. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę dane, które w czasie realizacji badania ogłosił GUS – ceny usług w zakresie turystyki zorganizowanej za granicą były wyższe o 23,1 proc., a w kraju o 18,7 proc[3]. Być może to one skłoniły Polaków do tego, żeby organizować wypoczynek we własnym zakresie. Jak wynika ze zrealizowanego w maju badania „Wakacyjne plany Polaków 2023”, takie plany miało 71 proc. osób, spośród tych, które zamierzały wypoczywać latem [4].
Większy budżet – tańsze noclegi
W obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej pierwszym podjętym przez nas krokiem było zwiększenie budżetu przeznaczonego na urlop. Według IPSOS planowaliśmy przeznaczyć na ten cel o 20 procent wyższą kwotę niż w roku ubiegłym [5]. Badanie „Wakacyjne plany Polaków 2023”, ilustruje zaś faktycznie planowane wydatki. Jedna trzecia Polaków deklarowała, że na wakacyjny wyjazd planuje wydać nie więcej niż 1000 złotych na osobę, a jedynie 5 proc. badanych deklarowało, że będzie to więcej niż 5 000 złotych[6]. Aby w pełni korzystać z uroków wypoczynku, zdecydowaliśmy się również na poszukiwanie ekonomicznych opcji noclegów. Trend ten potwierdzają dane OLX. Wynika z nich, że w maju nastąpił znaczny wzrost zainteresowania obiektami, które można wynająć w całości – takich, w których równocześnie może przebywać większa liczba osób. Wśród fraz najczęściej wpisywanych przez osoby poszukujące wakacyjnych noclegów w maju znalazły się: dom nad morzem, czy domek letniskowy. W tym pierwszym przypadku liczba zapytań w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 145 proc., w tym drugim - o 110 proc. Ten spektakularny wzrost jest potwierdzeniem deklaracji składanych podczas badania IPSOS. Zgodnie z nimi na wakacje chętnie wyjeżdżamy ze swoimi dziećmi (43 proc.), ale bardzo wysoko cenimy też towarzystwo przyjaciół (20 proc.).
Wakacje to zdecydowanie czas na odpoczynek i relaks, których latem najchętniej poszukujemy niezmiennie nad morzem lub jeziorami. Ale ich gwarancją jest też komfort finansowy. Ten zaś staramy się sobie zapewnić, poszukując rozwiązań, które pozwolą optymalizować wakacyjny budżet. Z naszych danych można wysnuć wniosek, że jednym z takich rozwiązań jest korzystanie z oferty domków letniskowych, czy domów wakacyjnych, których koszty wynajęcia możemy współdzielić z rodziną, czy przyjaciółmi. Dodatkowym atutem takich miejsc jest to, że zazwyczaj znajduje się w nich kuchnia, która umożliwia samodzielne przygotowywanie posiłków, co przynosi kolejne, znaczące, oszczędności – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.
Kuchnia i atrakcje dla dzieci ważniejsze niż jacuzzi
Jak wynika z danych OLX, dużym zainteresowaniem osób planujących urlopy w kraju, cieszą się również obiekty agroturystyczne. W maju zainteresowanie nimi wzrosło o 55 proc. Ale chętnie przeglądamy też oferty, które pojawiają się po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz noclegi nad morzem, czy pokoje nad morzem. Tym, co je łączy jest fakt, że zdecydowanie bardziej popularne są te z nich, które oferują dostęp do kuchni, aneksu kuchennego oraz atrakcje dla dzieci. Trend ten pokazuje, że kieruje nami przede wszystkim pragmatyzm. Potwierdzeniem tego jest poziom zainteresowania obiektami, których właściciele oferują luksusowe, a tym samym droższe usługi, np. jacuzzi. A jednak, mimo że użytkownicy poszukują ich rzadziej niż w latach ubiegłych, to nadal cieszą się one popularnością.
Z naszych danych wynika, że luksus ustępuje miejsca ekonomii. Chętniej wybieramy domy, czy domki letniskowe w otoczeniu natury, z infrastrukturą dla dzieci, niż obiekty, które oferują niestandardowe, a co za tym często idzie, droższe, atrakcje. Ale warto zwrócić również uwagę na to, że kierowani tym trendem, coraz częściej spędzamy wakacje poza tradycyjnymi szlakami turystycznymi, kierując się, np. w stronę agroturystyki, która tradycyjnie postrzegana jest jako tańszy, ale bardzo atrakcyjny, sposób spędzania urlopu – dodaje Konrad Grygo.
[1] Komunikat CBOS, Wyjazdy turystyczne Polaków w 2022 roku i plany na rok 2023
[2] https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2023-06/Europ%20Assistance%20-%20Holiday%20Barometer%202023%20-%20Full%20report.pdf
[3] Źródło: GUS
[4] Badanie zrealizowane na panelu Ariadna w dniach 26-29 maja 2023 roku na zlecenie Kruk S.A. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1 038 osób powyżej 18. roku życia. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
[5] https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2023-06/Europ%20Assistance%20-%20Holiday%20Barometer%202023%20-%20Full%20report.pdf
[6] Badanie zrealizowane na panelu Ariadna w dniach 26-29 maja 2023 roku na zlecenie Kruk S.A. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1 038 osób powyżej 18. roku życia. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.