Komunikaty PR

Czas na wakacje! Jakie plany mają Polacy?

2021-06-29  |  10:00
Biuro prasowe

Mimo że kolejne państwa otwierają się na turystów, dużą popularność zyskują w tym roku wakacje w Polsce. Jak pokazują badania, najwięcej osób spędzi wczasy w kraju. Turyści stawiający na lokalny wypoczynek będą mieć do dyspozycji ogromny wybór lokalizacji – w serwisie OLX można znaleźć ponad 32 tysiące ogłoszeń noclegowych, w tym ponad 10 tys. nad polskim morzem.

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi zaczynają kształtować się plany urlopowe Polaków. Według raportu OLX, stworzonego we współpracy z firmą badawczą Danae, 6 na 10 z nas wyjedzie latem na co najmniej kilka dni. Wśród ankietowanych wyjątkowo często taki plan zadeklarowały osoby zarabiające minimum 4 tys. zł netto (65 proc.), mające dzieci w wieku 6-10 lat (55 proc.) oraz mające wykształcenie wyższe (53 proc.).

Krajowe wczasy na pierwszym miejscu

W ubiegłym roku większość Polaków zdecydowała się spędzić wakacje w Polsce, czego głównym powodem mogła być niepewna sytuacja pandemiczna. Tylko w lipcu odnotowano wtedy ponad 10 tys. zakażeń i był to rekord pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa nad Wisłą od początku pandemii.

Konsekwencją takiej sytuacji był wzrost znaczenia wypoczynku w kraju. Ci, którzy na urlop chcieli pojechać w 2020 r., deklarowali, że spędzą go w kraju (67 proc). Jak wynika z ubiegłorocznego sondażu serwisu OLX, aż 56 proc. ankietowanych planowało spędzić zeszłoroczne wakacje, wypoczywając w domku letniskowym czy pensjonacie.

Nie inaczej będzie podczas tegorocznego lata, co pokazuje opracowanie Santander Consumer Banku z serii „Polaków Portfel Własny”. Choć coraz więcej państw łagodzi warunki wjazdu dla polskich turystów, większość z nich wakacje spędzi w kraju, ale poza miejscem zamieszkania (36,9 proc.). Takie rozwiązanie najczęściej wybierają młodzi dorośli przed 30. rokiem życia (61,5 proc.).

Pozostanie w domu podczas urlopu zadeklarowała niemal co czwarta osoba (23,6 proc.). Byli to głównie ankietowani z dochodem do 2000 zł netto miesięcznie, seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Prawie 20 proc. respondentów wybierze się na zagraniczny wyjazd. Większość osób deklarujących wakacje poza granicami Polski, chce spędzić je w kameralnym gronie, wybierając prywatną kwaterę lub pensjonat.

Coraz więcej ogłoszeń

Zainteresowanie wyjazdem na wczasy z tygodnia na tydzień rośnie. Codziennie pojawiają się też nowe oferty zakwaterowania. Obecnie w kategorii „Noclegi” na OLX można znaleźć ponad 32 tysiące ogłoszeń. Wśród nich najwięcej jest ofert nad morzem. Szczególnie duży wybór oferuje województwo pomorskie (przede wszystkim Trójmiasto), gdzie turyści mogą wybierać najodpowiedniejsze dla siebie miejsce z niemal 8 tys. ofert. Na drugim miejscu plasuje się zachodniopomorskie (liderem województwa wśród noclegów jest Kołobrzeg), a podium zamyka Małopolska ze znanym i lubianym Zakopanem.

Preferencje dotyczące miejsca i typu noclegu, zebrane przez OLX, potwierdza także raport Santandera. Z badania wynika, że większość osób chce postawić – tak jak w ubiegłym roku – na kameralny wyjazd. Najczęściej wyszukiwanymi hasłami przez użytkowników w kategorii „Noclegi” na OLX były: „domek”, „domek nad jeziorem” oraz „apartament”. Co ciekawe, jedną z najbardziej popularnych fraz okazał się także „bon turystyczny”. Może to oznaczać, że sporo Polaków ma jeszcze do wykorzystania przyznane przez rząd benefity na rodzinne wakacje.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w Polsce
Turystyka Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy
2024-07-16 | 11:00

Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy

Lato i jesień 2024 to czas, kiedy uwaga miłośników dobrej muzyki skierowana jest na Rygę. Turyści odwiedzają stolicę Łotwy nie tylko by podziwiać jej zabytki, piękną
Turystyka Nad turystyką wciąż świeci słońce
2024-07-12 | 12:00

Nad turystyką wciąż świeci słońce

Nad turystyką wciąż świeci słońce – pomimo niepewności gospodarczej i narastających napięć geopolitycznych   W skrócie  - Średni globalny wskaźnik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.