Czas na wakacje! Jakie plany mają Polacy?
Mimo że kolejne państwa otwierają się na turystów, dużą popularność zyskują w tym roku wakacje w Polsce. Jak pokazują badania, najwięcej osób spędzi wczasy w kraju. Turyści stawiający na lokalny wypoczynek będą mieć do dyspozycji ogromny wybór lokalizacji – w serwisie OLX można znaleźć ponad 32 tysiące ogłoszeń noclegowych, w tym ponad 10 tys. nad polskim morzem.
Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi zaczynają kształtować się plany urlopowe Polaków. Według raportu OLX, stworzonego we współpracy z firmą badawczą Danae, 6 na 10 z nas wyjedzie latem na co najmniej kilka dni. Wśród ankietowanych wyjątkowo często taki plan zadeklarowały osoby zarabiające minimum 4 tys. zł netto (65 proc.), mające dzieci w wieku 6-10 lat (55 proc.) oraz mające wykształcenie wyższe (53 proc.).
Krajowe wczasy na pierwszym miejscu
W ubiegłym roku większość Polaków zdecydowała się spędzić wakacje w Polsce, czego głównym powodem mogła być niepewna sytuacja pandemiczna. Tylko w lipcu odnotowano wtedy ponad 10 tys. zakażeń i był to rekord pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa nad Wisłą od początku pandemii.
Konsekwencją takiej sytuacji był wzrost znaczenia wypoczynku w kraju. Ci, którzy na urlop chcieli pojechać w 2020 r., deklarowali, że spędzą go w kraju (67 proc). Jak wynika z ubiegłorocznego sondażu serwisu OLX, aż 56 proc. ankietowanych planowało spędzić zeszłoroczne wakacje, wypoczywając w domku letniskowym czy pensjonacie.
Nie inaczej będzie podczas tegorocznego lata, co pokazuje opracowanie Santander Consumer Banku z serii „Polaków Portfel Własny”. Choć coraz więcej państw łagodzi warunki wjazdu dla polskich turystów, większość z nich wakacje spędzi w kraju, ale poza miejscem zamieszkania (36,9 proc.). Takie rozwiązanie najczęściej wybierają młodzi dorośli przed 30. rokiem życia (61,5 proc.).
Pozostanie w domu podczas urlopu zadeklarowała niemal co czwarta osoba (23,6 proc.). Byli to głównie ankietowani z dochodem do 2000 zł netto miesięcznie, seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Prawie 20 proc. respondentów wybierze się na zagraniczny wyjazd. Większość osób deklarujących wakacje poza granicami Polski, chce spędzić je w kameralnym gronie, wybierając prywatną kwaterę lub pensjonat.
Coraz więcej ogłoszeń
Zainteresowanie wyjazdem na wczasy z tygodnia na tydzień rośnie. Codziennie pojawiają się też nowe oferty zakwaterowania. Obecnie w kategorii „Noclegi” na OLX można znaleźć ponad 32 tysiące ogłoszeń. Wśród nich najwięcej jest ofert nad morzem. Szczególnie duży wybór oferuje województwo pomorskie (przede wszystkim Trójmiasto), gdzie turyści mogą wybierać najodpowiedniejsze dla siebie miejsce z niemal 8 tys. ofert. Na drugim miejscu plasuje się zachodniopomorskie (liderem województwa wśród noclegów jest Kołobrzeg), a podium zamyka Małopolska ze znanym i lubianym Zakopanem.
Preferencje dotyczące miejsca i typu noclegu, zebrane przez OLX, potwierdza także raport Santandera. Z badania wynika, że większość osób chce postawić – tak jak w ubiegłym roku – na kameralny wyjazd. Najczęściej wyszukiwanymi hasłami przez użytkowników w kategorii „Noclegi” na OLX były: „domek”, „domek nad jeziorem” oraz „apartament”. Co ciekawe, jedną z najbardziej popularnych fraz okazał się także „bon turystyczny”. Może to oznaczać, że sporo Polaków ma jeszcze do wykorzystania przyznane przez rząd benefity na rodzinne wakacje.
Armatis Polska przejmuje Call Center eSky w Bułgarii
Arche pomoże powodzianom. Wielka kwota wsparcia
NIE ODWOŁUJCIE WYJAZDÓW. POŁUDNIE POTRZEBUJE TURYSTÓW
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.