Czas na wakacje! Jakie plany mają Polacy?
Mimo że kolejne państwa otwierają się na turystów, dużą popularność zyskują w tym roku wakacje w Polsce. Jak pokazują badania, najwięcej osób spędzi wczasy w kraju. Turyści stawiający na lokalny wypoczynek będą mieć do dyspozycji ogromny wybór lokalizacji – w serwisie OLX można znaleźć ponad 32 tysiące ogłoszeń noclegowych, w tym ponad 10 tys. nad polskim morzem.
Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi zaczynają kształtować się plany urlopowe Polaków. Według raportu OLX, stworzonego we współpracy z firmą badawczą Danae, 6 na 10 z nas wyjedzie latem na co najmniej kilka dni. Wśród ankietowanych wyjątkowo często taki plan zadeklarowały osoby zarabiające minimum 4 tys. zł netto (65 proc.), mające dzieci w wieku 6-10 lat (55 proc.) oraz mające wykształcenie wyższe (53 proc.).
Krajowe wczasy na pierwszym miejscu
W ubiegłym roku większość Polaków zdecydowała się spędzić wakacje w Polsce, czego głównym powodem mogła być niepewna sytuacja pandemiczna. Tylko w lipcu odnotowano wtedy ponad 10 tys. zakażeń i był to rekord pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa nad Wisłą od początku pandemii.
Konsekwencją takiej sytuacji był wzrost znaczenia wypoczynku w kraju. Ci, którzy na urlop chcieli pojechać w 2020 r., deklarowali, że spędzą go w kraju (67 proc). Jak wynika z ubiegłorocznego sondażu serwisu OLX, aż 56 proc. ankietowanych planowało spędzić zeszłoroczne wakacje, wypoczywając w domku letniskowym czy pensjonacie.
Nie inaczej będzie podczas tegorocznego lata, co pokazuje opracowanie Santander Consumer Banku z serii „Polaków Portfel Własny”. Choć coraz więcej państw łagodzi warunki wjazdu dla polskich turystów, większość z nich wakacje spędzi w kraju, ale poza miejscem zamieszkania (36,9 proc.). Takie rozwiązanie najczęściej wybierają młodzi dorośli przed 30. rokiem życia (61,5 proc.).
Pozostanie w domu podczas urlopu zadeklarowała niemal co czwarta osoba (23,6 proc.). Byli to głównie ankietowani z dochodem do 2000 zł netto miesięcznie, seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Prawie 20 proc. respondentów wybierze się na zagraniczny wyjazd. Większość osób deklarujących wakacje poza granicami Polski, chce spędzić je w kameralnym gronie, wybierając prywatną kwaterę lub pensjonat.
Coraz więcej ogłoszeń
Zainteresowanie wyjazdem na wczasy z tygodnia na tydzień rośnie. Codziennie pojawiają się też nowe oferty zakwaterowania. Obecnie w kategorii „Noclegi” na OLX można znaleźć ponad 32 tysiące ogłoszeń. Wśród nich najwięcej jest ofert nad morzem. Szczególnie duży wybór oferuje województwo pomorskie (przede wszystkim Trójmiasto), gdzie turyści mogą wybierać najodpowiedniejsze dla siebie miejsce z niemal 8 tys. ofert. Na drugim miejscu plasuje się zachodniopomorskie (liderem województwa wśród noclegów jest Kołobrzeg), a podium zamyka Małopolska ze znanym i lubianym Zakopanem.
Preferencje dotyczące miejsca i typu noclegu, zebrane przez OLX, potwierdza także raport Santandera. Z badania wynika, że większość osób chce postawić – tak jak w ubiegłym roku – na kameralny wyjazd. Najczęściej wyszukiwanymi hasłami przez użytkowników w kategorii „Noclegi” na OLX były: „domek”, „domek nad jeziorem” oraz „apartament”. Co ciekawe, jedną z najbardziej popularnych fraz okazał się także „bon turystyczny”. Może to oznaczać, że sporo Polaków ma jeszcze do wykorzystania przyznane przez rząd benefity na rodzinne wakacje.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.