Daj się porwać białej przygodzie. 5 pomysłów na zerwanie z zimową nudą
Gdy włoski region Trentino pokrywa się białym puchem, a na strome alpejskie stoki wjeżdżają ratraki, dotychczas łagodne otoczenie odkrywa przed miłośnikami sportów zimowych nowe, ekscytujące oblicze. Zwyczajnie nie sposób wtedy oprzeć się outdoorowym atrakcjom Dolomitów.
Sposobów na zerwanie z nudą w Trentino jest wiele, niemniej główną zimową przygodą może się okazać Let’s Dolomites. Pod tą niepozorną nazwą kryje się wiele niepowtarzalnych aktywności, tzw. „przygód”, w tym wyczynowe narciarstwo alpejskie wraz z rakietami śnieżnymi, a nawet wspinaczką na lodospady. Twórcami inicjatywy są Przewodnicy Alpejscy z Trentino. Opracowali oni plany kilkudniowych wycieczek, pozwalających bliżej poznać Dolomity w towarzystwie niezawodnych i kompetentnych towarzyszy, którzy doskonale znają teren.
Co nieszablonowanego zatem warto robić w Trentino zimą? Oto 5 pomysłów na outdoorowe atrakcje w Dolomitach.
1. Modonna di Campiglio – zachodzące słońce to dopiero początek
W każdy poniedziałek i czwartek, od godziny 18 do 21 dostępny jest specjalny tor, po którym można bezpiecznie poruszać się także po zmroku. Trasa „Skialp track by night” rozpoczyna się w miejscowości Fortini, mija Rifugio Boch i prowadzi do Rifugio Graffer z różnicą wysokości 620 m i długością aż 6 km i 550 m. Jej pokonanie zajmuje 2 godziny, a schroniska wzdłuż trasy pozostają wówczas otwarte dla miłośników wieczornej jazdy. W Campiglio znajdą też coś dla siebie doświadczeni narciarze. Sunset skialp – to wyczynowy zjazd alpejski przy zachodzie słońca, przyprawiający o szybsze bicie serca, które można ukoić schroniskowymi smakołykami. W 2022 roku zaplanowanocztery terminy zjazdów: 3, 12, 17 i 26 lutego.
2. Freeriding - białe ślady kreślone swobodą
Kontakt z naturą poza granicami wytyczonymi przez tory zjazdowe nabiera większej intensywności, gdy ciszę świeżego i puszystego śniegu przerywa jedynie delikatny odgłos sunących nart.
Prawdziwą stolicą freeridingu w Dolomitach jest San Martino di Castrozza. W tym raju puszystego śniegu swój ślad pozostawili już najwięksi freeriderzy świata. Największą popularnością cieszy się trasa Boschetto Tagnola, oferująca łatwy zjazd po zróżnicowanej rzeźbie terenu, Val Cigolera - dobra zabawa bez forsowania oraz zjazd Rosetta skierowany dla ekspertów szusowania poza szlakiem. W San Martino, w ramach projektu #weridesafe można sprawdzić, gdzie bezpiecznie jeździć poza trasami. Narciarstwo pozatrasowe w Trentino to również pierwszy w tym regionie „Freeride Park” w Val di Fassa, monitorowany przez wykwalifikowany i czujny personel.
3. A gdy wokół lód – wspinanie po kryształowych ścianach
Zamarznięte wodospady w Dolomitach to zapierające dech w piersiach naturalne lodowe rzeźby. Wzbudzają podziw podczas pieszych wędrówek ale przede wszystkim to swoista „mała Kanada” czekająca na entuzjastów wspinaczki każdego stopnia trudności. W Val Daone swoich sił można spróbować na blisko setce zarejestrowanych „lodowych tras”, a to dopiero początek przygody. Lodospady w Trentino rosną jak grzyby po deszczu, dzięki wyjątkowo bogatemu w źródła wody regionie. Do widowiskowego wspinania w lodzie zaliczają się lodospady w Val Noana, Val Breguzzo czy Val di Rabbi, w którym możemy liczyć na wsparcie przewodników górskich Ursus Adventures.
4. Nurkowanie pod lodem - coś dla zawodowców
W lutym nad jedno ze skutych lodem alpejskich jezior Lago di Lavarone przybywają zawodowi nurkowie by sprawdzić swoje umiejętności, siłę spokoju, a przede wszystkim moc żywiołu jakim jest lodowata woda. Doświadczeni nurkowie zaś odbywają szkolenia w Lago di Serraia, również w lutym zbierają się w celu nauki praktyki nurkowania swobodnego i pod lodem.
5. Zimowy lot nad Dolomitami
Alpy zachwycają pięknem z każdej perspektywy, górujące nad położonymi w dolinach miasteczkami wzbudzają podziw i szacunek. Co się jednak stanie gdy spojrzymy na nie z lotu ptaka? W pogodny, spokojny dzień, szybując nad ośnieżonymi lasami, stokami narciarskimi i górskimi schroniskami widoki są wyjątkowo urzekające. Zimowe loty na paralotni w tandemie to niepowtarzalne przeżycie, które gwarantuje silne emocje. Loty na paralotniach tandemowych czekają na każdego w wieku od 8 do 80 lat, w indywidualnych przypadkach, atrakcja jest również dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wymagane są jedynie buty zimowe i odzież chroniąca przed szczypiącym mrozem, który w powietrzu jest dużo bardziej odczuwalny. Doświadczenie narciarze mogą natomiast startować i lądować w nartach!
To zaledwie kilka wybranych atrakcji dostępnych w regionie Trentino, więcej inspiracji można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl
Armatis Polska przejmuje Call Center eSky w Bułgarii
Arche pomoże powodzianom. Wielka kwota wsparcia
NIE ODWOŁUJCIE WYJAZDÓW. POŁUDNIE POTRZEBUJE TURYSTÓW
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.