Dla koneserów muzyki klasycznej, jazz, folk czy współczesnej prezentowanych przy
Na spragnionych zanurzenia się w wyjątkowych dźwiękach muzyki klasycznej, jazz, folk czy współczesnej prezentowanych przy akompaniamencie słońca i szczytów Dolomitów czeka jedyny w swoim rodzaju festiwal. Od 22 sierpnia do 23 września 2022 r. I Suoni delle Dolomiti (Dźwięki Dolomitów) powraca do gór regionu Trentino we Włoszech, by cieszyć zarówno pasjonatów aktywnego wypoczynku, jak i wielbicieli muzyki na żywo. Udział w koncertach jest bezpłatny i zarazem bezcenny.
Miesiąc magicznych, muzycznych doznań
W ramach festiwalu przez cały miesiąc światowej klasy muzycy i odkrywcy górskich przygód spotykają się na polanach ukrytych wśród Dolomitów — gór wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, by wspólnie doświadczać i smakować muzyki wymykającej się wszelkim formom. Dźwięki instrumentów dialogują z otaczającym krajobrazem, grają z echem i wiatrem, tworząc angażującą przestrzeń do rozmowy między artystami, publicznością i naturą.
XXVIII edycja Sounds of the Dolomites obfitować będzie w inspirujące wydarzenia na łonie natury. Na uczestników festiwalu czeka aż 16 pasjonujących, artystycznych występów. Wśród artystów nie zabraknie także pomysłodawcy festiwalu - włoskiego wiolonczelisty i muzyka Mario Brunello. Będzie można go spotkać i posłuchać już we wrześniu w Dolomitach Brenta.
17 wydarzeń, jeden wspólny głos natury i muzyki
Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja muzyki zanurzonej w przyrodzie, w miejscu które nie stawia barier dla prawdziwych emocji i doświadczeń. To okazja do przeżycia niezwykłej podróży w cieniu 290 milionów lat historii zapisanych w skałach Dolomitów.
Dolomity nazywane są „Bladymi górami”, a to za sprawą wapienno-magnezowych skał, tworzących smukłe, strzeliste formacje, które odbijając kolory zachodzącego i wschodzącego słońca, mienią się całą feerią barw. Ciężko wyobrazić sobie lepszą scenerię do okrywania natury i muzyki. Jedynym warunkiem uczestnictwa w tych, jakże wyjątkowych imprezach jest pokonanie górskich szlaków wiodących do schronisk i miejsc na otwartym powietrzu, gdzie wystąpią artyści i goście związani z muzyką i górami. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Festiwal rozpocznie się 22 sierpnia w Malga Tassula w Val Nana, u podnóża góry Peller w Dolomitach Brenta pełnym emocji i przemyśleń koncertem Radiodervish, który będzie swego rodzaju hołdem dla Franco Battiato. Dwa dni później, w Camp Centener nad Madonna di Campiglio, wystąpi berlińska piosenkarka i autorka tekstów o bluesowym brzmieniu — Alice Phoebe Lou.
Dla miłośników klasyki
26 sierpnia na Monte Agnello w Val di Fiemme, u podnóża masywu Latemar wybrzmią dźwięki najlepszej holenderskiej orkiestry smyczkowej o międzynarodowej renomie — Amsterdam Sinfonietta, otwierając tym samym program muzyki klasycznej Festiwalu. Kontynuacja tego wydarzenia odbędzie się 2 września w Dolomitach Brenta z Ensemble Zefiro, jedną z najbardziej docenianych formacji muzyki dawnej i barokowej.
W rozległym otoczeniu chat i łąk doliny, 5 września na Malga Canvere usłyszymy Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra, a 14 września w okolicy Jeziora Bombasel w oryginalnym repertuarze wystąpi Trio Italiano d’Archi. Następnie 16 września, łąki Vallesinella Alta w Dolomitach Brenta powitają Arde Trio. Ostatnie wydarzenie poświęcone muzyce klasycznej, będzie miało miejsce 19 września w schronisku Pertini u podnóża góry Sassolungo. Wystąpią tam dwie młode, acz już uznane na międzynarodowej scenie artystki — skrzypaczka Alena Baeva i wiolonczelistka Anastasia Kobekina.
Rytmy i style z całego świata
U stóp Pale di San Martino, 31 sierpnia połączą się głosy Accent, projektu muzycznego, którego znakiem rozpoznawczym jest jazz i śpiew a cappella. Pozostając w podobnych klimatach, 7 września w schronisku Cacciatore w Val d’Ambiez, duet Jeana Louisa Matiniera (akordeon) i Kevina Seddiki (gitara) wystąpi z projektem „Rivages”. Dwa dni później pokaz, łączący swing, cygański jazz, afrykańsko-amerykańskie i latynoskie rytmy będzie udziałem kwartetu Hali Gwardii. 18 września zaś w Passo Lavaze, w specjalnym hołdzie dla muzyki Chicka Corea, spotkają się artystyczne dusze Andrei Dulbecco, Alessandro Bianchiniego, Marco Micheli i Nicola Angelucci.
Między światłem a ciemnością
Podczas jednego z bardziej magicznych momentów w górach, kiedy pierwsze światło świtu spotyka się z ciemnością nocy, 29 sierpnia na naturalnym tarasie widokowym Pra Martin odbędzie się wyjątkowy koncert. Marco Paolini, razem z gitarzystą Aberto Zilotto wystąpią w projekcie poświęconym pisarzowi Luigiemu Meneghello.
Wydarzenie, które uosabia ducha Festiwalu to z pewnością dwudniowy trekking zaplanowany w terminie 10-12 września w Dolomitach Brenta. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnym projekcie, który Mario Brunello zrealizuje wspólnie z Gevorgiem Dabaghyanem. Udział w muzycznym trekkingu jest płatny i wymaga rezerwacji. Zwieńczenie wspólnej wędrówki nastąpi w otoczeniu szczytów Brenty, na łąkach Malga Brenta Bassa. Muzycy wystąpią tam wraz z Narodowym Chórem Kameralnym Armenii i Dabaghyan Duduk Trio. Koncert połączy echa historycznych ormiańskich melodii klasztornych z sakralnymi polifoniami europejskimi, a także z tradycyjnymi pieśniami ludowymi i akcentami tanecznymi, zakorzenionymi w historii dawnych kontynentów.
Zamknięcie edycji 2022 odbędzie się na scenach, które nie przestają zachwycać. 21 września Villa Welsperg w Val Canali przyjmie Stefano Belisari. Artysta znany jako Elio, z pięcioma innymi ekstrawaganckimi towarzyszami muzycznej podróży, złoży hołd wielkiemu Enzo Jannacciemu. Max Gazzè – gość imprezy finałowej 23 września w Val San Nicolo – Val di Fassa, zaprezentuje śródziemnomorskie rytmy, w których przebrzmiewają także zachodnie akcenty, a Północ i Południe łączą się w charakterystyczną dla twórcy muzyczną sygnaturę.
Więcej informacji na temat festiwalu Sounds of the Dolomites 2022:
https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti
Więcej informacji o letnich atrakcjach Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl
KALENDARIUM FESTIWALU 2022:
-
22.08, Malga Tassula w Val Nana, u podnóża góry Peller, Dolomity Brenta – koncert Radiodervish w hołdzie dla Franco Battiato
-
24.08, Camp Centener nad Madonna di Campiglio - występ Phoebe Lou
-
26.08, Monte Agnello, Val di Fiemme – występ Amsterdam Sinfonietta w towarzystwie grupy Latemar
-
29.08, Pra Martin, Val di Fassa- specjalny koncert Marco Paolini i Aberto Zilotto w projekcie poświęconym pisarzowi Luigiemu Meneghello
-
31.08, Pale di San Martino – koncert Accent
-
02.09, Pinzolo, Dolomity Brenta – występ Ensemble Zefiro
-
05.09, Malga Canvere, Val di Fiemme – występ Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra
-
07.09, schronisko Cacciatore w Val d’Ambiez – koncert duetu Jeana Louisa Matiniera i Kevina Seddiki
-
09.09, Col Margherita, Val di Fassa - występ kwartetu Hali Gwardii
-
10-12.09, Madonna di Campiglio, Dolomity Brenta - trekking prowadzony przez Mario Brunello i Gevorga Dabaghyanem
-
12.09, Malga Brenta Bassa, Dolomity Brenta - występ Mario Brunello, Narodowego Chóru Kameralnego Armenii, Gevorga Dabaghyan Duduk Trio
-
14.09, Jeziora Bombasel, Val di Fiemme - koncert Trio Italiano d’Archi
-
16.09, Vallesinella Alta, Dolomity Brenta – występ Arde Trio
-
18.09, Passo Lavaze, Val di Fiemme - koncert Andrei Dulbecco, Alessandro Bianchiniego, Marco Micheli i Nicola Angelucci w specjalnym hołdzie dla muzyki Chicka Corea
-
19.09, schronisko Pertini, u podnóża góry Sassolungo - występ skrzypaczki Alena Baeva i wiolonczelistki Anastasia Kobekina
-
21.09, Villa Welsperg w Val Canali – występ Elio, Seby Burgio, Martino Malacrida, Pietro Martinelli, Sophia Tomelleri, Giulio Tullio w hołdzie Enzo Jannacciemu
-
23.09, Val San Nicolo, Val di Fassa - finałowy koncert Max Gazzè
Fot. Federico Modica; Daniele Lira
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.