Komunikaty PR

Green Planet w Dubaju - tak powinny wyglądać centra edukacyjne

2021-10-06  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tropikalny las z 3 tysiącami zwierząt i roślin, a wszystko pod dachem. Taką atrakcję zwiedzać można w Dubaju. To jedna na najnowszych i najatrakcyjniejszych placówek na świecie, której głównym celem jest przede wszystkim edukacja. Przeżycia nie byłyby możliwe, gdyby nie dokładnie przemyślana architektura i technika budynku

Edutainment, czyli połaczenie „education” i „entertainment”, rozrywki z nauką, to dość nowy trend w turystyce. Jeden z obiektów nakierowanych na takie właśnie atrakcje powstał w mieście, które nowinki uwielbia – w Dubaju. Green Planet Science Centre jest ogromnym tropikalnym lasem zamkniętym w budynku. Często nazywany bywa biotubą, gdyż wewnątrz kryje ponad 3 tysiące roślin i zwierząt, oddając charakter, klimat i bioróżnorodność lasów deszczowych.   

Tropikalną dżunglę pod dachem można nie tylko podziwiać spacerując po kolejnych piętrach lasu. W obiekcie postawiono przede wszystkim na silne doznania. Można więc przeżyć tropikalną burzę z piorunami, a chętni mogą nawet nurkować z piraniami. Dla tych którzy chcieliby zobaczyć jak las żyje nocą, placówka umożliwia pobyt na specjalnym mini campingu – turyści śpią pod namiotem, ale wcześniej udają się na zwiedzanie dżungli, by oglądać nocne życie zwierząt.

Bez architektury nie byłoby tak ekscytująco

Bryłę budynku tworzy sześcian z umieszczoną w środku szklaną tubą. Autorami koncepcji jest pracowania Grout McTavish Architekci, a za stronę wykonawczą inwestycji odpowiadali architekci i inżynierowie z biura U+A. Betonowa osłona z wygiętymi niczym origami ścianami osłania i chroni okrągły, żywy rdzeń budynku - ma przede wszystkim za zadanie nie dopuścić do jego przegrzania. Rozmieszczone na całej elewacji specjalne otwory pozwalają promieniom słońca przenikać do środka zapewniając światło, ale dzięki temu, że są małe, promienie cały czas zmieniają swoje położenie i nie nagrzewają nadmiernie wnętrz centrum.

Opracowanie gmachu oraz jego wnętrz nie było łatwym zadaniem. Architekci musieli uwzględnić wymagania roślin i fauny pod względem przestrzeni, temperatury, światła czy wilgotności. Konieczne było też zapewnienie funkcjonalności oraz akustyki z myślą o odwiedzających Green Planet gościach.

Punktem wyjścia była też woda, bo to ona jest głównym elementem równikowych lasów. Ale jednocześnie jest wyjątkowo cennym zasobem w pustynnym Dubaju. Budynek wyposażony jest więc w zaawansowane systemy podtrzymywania życia i filtracji, pasywne nawilżanie biomu i gromadzenie szarej wody, by poddać ją oczyszczeniu i ponownemu wykorzystaniu w wewnętrznym lesie deszczowym. – Woda była też punktem odniesienia przy wyborze sufitów podwieszanych. Projektanci wiedzieli, że powinni je zainstalować, by pomóc stworzyć przyjazną dla użytkowników akustykę, ale jednocześnie poszukiwali rozwiązań, które będą odporne na wilgotne środowisko. Zdecydowano się na metalowe płyty Baffle z linii Armstrong METAL – wyjaśnia Maciej Kiepal z firmy Knauf Ceiling Solutions Polska.

Zieleń, drewno, natura

Odwiedzający centrum naukowe turyści mają do przemierzenia aż 6 pięter. Zaczynają wędrówkę wśród paproci i mchu, na poziomie rzeki płynącej przez tropikalny las, oglądają akwarium i grotę z rybami. Następnie windą przenoszą się pod szklaną kopułę i stamtąd, wśród zieleni, wędrują w dół spiralnymi pomostami po kolistym wnętrzu budynku. Oglądają siedliska zwierząt zamieszkujących tropikalne lasy – ptaki i siedliska motyli w koronach drzew, a na końcu tej zielonej podróży mrówki i węże zamieszkujące poszycie dżungli.

W projektowaniu wnętrz udział brali więc nie tylko architekci i inżynierowie zajmujący się instalacją, ale też cały zespół naukowców, których rolą było zaplanowanie odpowiednich warunków biologicznych dla roślin i zwierząt.

Przy tak holistycznym podejściu do ekologii, natury i życia budynku konieczny był również wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W zielonej oazie nad głowami turystów spacerujących po spiralnych alejkach dostrzec można też wkomponowane w otoczenie pionowe panele w kolorze drewna. – To moduły z linii Wood Grille oraz Ipe Wood. Metalowe panele akustyczne ze specjalną powłoką o designie naturalnej kolorystyki drewna – wyjaśnia Maciej Kiepal.

Inwestycja wybudowana przez Meraas Holding ma głównie za cel edukować. I choć działa od niedawna już teraz jest jedną z najciekawszych atrakcji Dubaju. Rocznie odwiedza je ponad 750 tys. turystów oraz mieszkańców. W salach konferencyjnych i laboratoriach Green Planet organizowane są liczne zajęcia i programy naukowe, by młodzież i dzieci mogły poznać rolę lasów tropikalnych w globalnym ekosystemie i roli w zrównoważonej przyszłości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Produkt, liczby i duma z Polski. Szanse i wyzwania turystyki przyjazdowej Biuro prasowe
2024-03-26 | 13:15

Produkt, liczby i duma z Polski. Szanse i wyzwania turystyki przyjazdowej

fot. oLIVE media Zrównoważone podejście ESG i CSR, sztuczna inteligencja i najnowsze narzędzia w zarządzaniu, a także najważniejsze trendy konsumenckie – w środę, 20 marca
Turystyka Accor z dynamicznym rozwojem marek Premium, Midscale i Economy w Europie
2024-03-25 | 10:38

Accor z dynamicznym rozwojem marek Premium, Midscale i Economy w Europie

Accor, światowy lider w branży hotelarskiej, kontynuuje rozbudowę portfolio hoteli Premium, Midscale i Economy. Do blisko 3 tysięcy obiektów w ponad 40 krajach w pierwszej połowie 2024
Turystyka CX w turystyce: jakie trendy kształtują oczekiwania klientów?
2024-03-20 | 11:45

CX w turystyce: jakie trendy kształtują oczekiwania klientów?

Obsługa klienta w branży podróże i turystyka należy do najgorzej ocenianych pośród wszystkich sektorów gospodarki w Polsce. Według najnowszych badań Armatis Customer

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.