Komunikaty PR

Green Planet w Dubaju - tak powinny wyglądać centra edukacyjne

2021-10-06  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tropikalny las z 3 tysiącami zwierząt i roślin, a wszystko pod dachem. Taką atrakcję zwiedzać można w Dubaju. To jedna na najnowszych i najatrakcyjniejszych placówek na świecie, której głównym celem jest przede wszystkim edukacja. Przeżycia nie byłyby możliwe, gdyby nie dokładnie przemyślana architektura i technika budynku

Edutainment, czyli połaczenie „education” i „entertainment”, rozrywki z nauką, to dość nowy trend w turystyce. Jeden z obiektów nakierowanych na takie właśnie atrakcje powstał w mieście, które nowinki uwielbia – w Dubaju. Green Planet Science Centre jest ogromnym tropikalnym lasem zamkniętym w budynku. Często nazywany bywa biotubą, gdyż wewnątrz kryje ponad 3 tysiące roślin i zwierząt, oddając charakter, klimat i bioróżnorodność lasów deszczowych.   

Tropikalną dżunglę pod dachem można nie tylko podziwiać spacerując po kolejnych piętrach lasu. W obiekcie postawiono przede wszystkim na silne doznania. Można więc przeżyć tropikalną burzę z piorunami, a chętni mogą nawet nurkować z piraniami. Dla tych którzy chcieliby zobaczyć jak las żyje nocą, placówka umożliwia pobyt na specjalnym mini campingu – turyści śpią pod namiotem, ale wcześniej udają się na zwiedzanie dżungli, by oglądać nocne życie zwierząt.

Bez architektury nie byłoby tak ekscytująco

Bryłę budynku tworzy sześcian z umieszczoną w środku szklaną tubą. Autorami koncepcji jest pracowania Grout McTavish Architekci, a za stronę wykonawczą inwestycji odpowiadali architekci i inżynierowie z biura U+A. Betonowa osłona z wygiętymi niczym origami ścianami osłania i chroni okrągły, żywy rdzeń budynku - ma przede wszystkim za zadanie nie dopuścić do jego przegrzania. Rozmieszczone na całej elewacji specjalne otwory pozwalają promieniom słońca przenikać do środka zapewniając światło, ale dzięki temu, że są małe, promienie cały czas zmieniają swoje położenie i nie nagrzewają nadmiernie wnętrz centrum.

Opracowanie gmachu oraz jego wnętrz nie było łatwym zadaniem. Architekci musieli uwzględnić wymagania roślin i fauny pod względem przestrzeni, temperatury, światła czy wilgotności. Konieczne było też zapewnienie funkcjonalności oraz akustyki z myślą o odwiedzających Green Planet gościach.

Punktem wyjścia była też woda, bo to ona jest głównym elementem równikowych lasów. Ale jednocześnie jest wyjątkowo cennym zasobem w pustynnym Dubaju. Budynek wyposażony jest więc w zaawansowane systemy podtrzymywania życia i filtracji, pasywne nawilżanie biomu i gromadzenie szarej wody, by poddać ją oczyszczeniu i ponownemu wykorzystaniu w wewnętrznym lesie deszczowym. – Woda była też punktem odniesienia przy wyborze sufitów podwieszanych. Projektanci wiedzieli, że powinni je zainstalować, by pomóc stworzyć przyjazną dla użytkowników akustykę, ale jednocześnie poszukiwali rozwiązań, które będą odporne na wilgotne środowisko. Zdecydowano się na metalowe płyty Baffle z linii Armstrong METAL – wyjaśnia Maciej Kiepal z firmy Knauf Ceiling Solutions Polska.

Zieleń, drewno, natura

Odwiedzający centrum naukowe turyści mają do przemierzenia aż 6 pięter. Zaczynają wędrówkę wśród paproci i mchu, na poziomie rzeki płynącej przez tropikalny las, oglądają akwarium i grotę z rybami. Następnie windą przenoszą się pod szklaną kopułę i stamtąd, wśród zieleni, wędrują w dół spiralnymi pomostami po kolistym wnętrzu budynku. Oglądają siedliska zwierząt zamieszkujących tropikalne lasy – ptaki i siedliska motyli w koronach drzew, a na końcu tej zielonej podróży mrówki i węże zamieszkujące poszycie dżungli.

W projektowaniu wnętrz udział brali więc nie tylko architekci i inżynierowie zajmujący się instalacją, ale też cały zespół naukowców, których rolą było zaplanowanie odpowiednich warunków biologicznych dla roślin i zwierząt.

Przy tak holistycznym podejściu do ekologii, natury i życia budynku konieczny był również wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W zielonej oazie nad głowami turystów spacerujących po spiralnych alejkach dostrzec można też wkomponowane w otoczenie pionowe panele w kolorze drewna. – To moduły z linii Wood Grille oraz Ipe Wood. Metalowe panele akustyczne ze specjalną powłoką o designie naturalnej kolorystyki drewna – wyjaśnia Maciej Kiepal.

Inwestycja wybudowana przez Meraas Holding ma głównie za cel edukować. I choć działa od niedawna już teraz jest jedną z najciekawszych atrakcji Dubaju. Rocznie odwiedza je ponad 750 tys. turystów oraz mieszkańców. W salach konferencyjnych i laboratoriach Green Planet organizowane są liczne zajęcia i programy naukowe, by młodzież i dzieci mogły poznać rolę lasów tropikalnych w globalnym ekosystemie i roli w zrównoważonej przyszłości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: .
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry? Biuro prasowe
2024-12-12 | 12:20

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?

To będzie hit wakacji 2025. Kołobrzeg, Świnoujście, Hel, Nowy Targ, Wałcz. To tylko niektóre lokalizacje, do których możemy dolecieć tak zwanym samolotem na żądanie. Przy
Turystyka Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
2024-12-11 | 14:00

Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami

Hilton ogłosił dziś, że na mocy umowy franczyzowej z Grupą Hotele Polskie w północnej Polsce zostaną otwarte dwa nowe obiekty Spark by Hilton. Jest to krajowy debiut marki Hilton w
Turystyka Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
2024-12-06 | 15:30

Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta

Turystyka to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. W szczególności regiony nadmorskie przyciągają inwestorów oraz turystów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.